Members Area


Email:

Password:
3RD INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

GRAND M.S.M. 2018
Salon OHRID results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: AL Mushaifri Abdulla - Qatar
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Che Arnaldo Paulo, Hong Kong   "Dive for the win 2"
PSA Gold medal
  Chan Hw, Hong Kong   "Gather to join"
FSM Gold medal
  Soares Gomes Roberto, Brazil   "PORTAL"
GRADAC PGI Gold medal
  Lam Wendy Wai Man, Hong Kong   "bubble fun"
VICTORY P.W. Gold medal
  Borko Ivo, Slovenia   "Looks"
FK OHRID Gold medal
  Liao Xiaoxi, China   "Mother and Son 8"
GRADAC PGI Silver medal
  Okoniewski Tomasz, Poland   "come out in the wash"
VICTORY P.W. Silver medal
  Shtrkov Kiril, North Macedonia   "In a Gallery"
FK OHRID Silver medal
  Goldin Leonid, Israel   "Give back"
GRADAC PGI Bronze medal
  Alushevski Sasho, North Macedonia   "Petelo"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Shit Sourav, India   "MONSOON FUN"
FK OHRID Bronze medal
  Wee Kee Edwin Ong, Malaysia   "The Hope of Tomorrow"
FIAP Honorable mention
  Tang Fuying, China   "Winter rhyme"
  Ye Danlei, Canada   "The Nenets campsite5"
PSA Honorable mention
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Golden Path"
  Tan Lee Eng, Singapore   "Dumpy Frogs under the Leaves"
  Le Duc Toai, Vietnam   "Life on the river 1"
  Wang Su Jong, Taiwan   "floating nets fishing"
  Arel Engin, Turkey   "Engin 600"
  Das Anuruddha, India   "Eye Contact"
FSM Honorable mention
  Lu Ching Yu, Taiwan   "Crazy traveler"
  Okay Nazan, Turkey   "nazan 600"
GRADAC PGI Honorable mention
  Munday Jim, England   "Storm Force"
  Haratym Jacek, Poland   "Streamer of road"
  Jartveit Geir, Norway   "SORRY"
  Fong Chanonn, Malaysia   "Working on Net"
  Legrand Jean Luc, Belgium   "Mary statue"
  Guerra Pasquale, Italy   "Chains"
VICTORY P.W. Honorable mention
  An Xiping, China   "Pastoral 2"
  Cathie Brian, Scotland   "Sapphires Pearls and Lace"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Housewife"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Carmen"
  Walch Michael, Germany   "Big Brother"
  Kuo Mei Hui , Taiwan   "Ribbon Dance"
FK OHRID Honorable mention
  Halbach Willem, Netherlands   "Between concrete"
  Dittus Nicole, Germany   "Gaia 3"
  Rodriguez Jose, Dominican Republic   "look"
  Hank Roland, Germany   "Hau weg den Dreck"
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "Picardia"
  Erzene Tulu, Turkey   "tulu 31"
JURY MEMBER Diploma
  O Neill Norman, England   "BMX Rider"
  Lines Ron , Wales   "The Sentinal"
  Gibson James, England   "Melting Moments"
CHAIRMAN Honorable mention
  Karmakar Ratan Chandra, India   "LONG WALK"
 
SECTION B NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Jenkin Barbara, England   "Borneo Eared Frog 13"
PSA Gold medal
  Teo Chin Leong, Japan   "Fear Macaques Colour"
FSM Gold medal
  Chung Raymond Yik Cheung, Hong Kong   "Flamigo 001"
GRADAC PGI Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Green Desert "
VICTORY P.W. Gold medal
  Devine Bob, England   "great grey owl hunting on snow"
FK OHRID Gold medal
  Kramer Irene, USA   "Red Fox in Autumn"
GRADAC PGI Silver medal
  Chan Hw, Hong Kong   "Dancing in the snow 3"
VICTORY P.W. Silver medal
  Okoniewski Tomasz, Poland   "jumping contest"
FK OHRID Silver medal
  Rizzato Pierluigi, Italy   "Love fighting"
GRADAC PGI Bronze medal
  Vijayan Thomas, Canada   "Lion Matting"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Kuo Mei Hui , Taiwan   "the Wall of Protection"
FK OHRID Bronze medal
  Du Plessis Annemarie, South Africa   "SO MUCH LOVE"
FIAP Honorable mention
  Yang Shenghua, China   "The flamingos in the moonlight"
  Cheung Koon Nam, Hong Kong   "Golden Eagle 12"
PSA Honorable mention
  Jenkin Malcolm, England   "Frog on Leaf Reflected"
  Merello Marco, Italy   "Batti becchi"
  Berni Marco, Italy   "Onsen"
  Jensen Roland , Denmark   "conductor."
  Rajkai Gyorgy, Hungary   "Twins"
  Karmakar Ratan Chandra, India   "MATTING FLY 2"
FSM Honorable mention
  Che Arnaldo Paulo, Hong Kong   "Food is coming 3"
  Tan Lee Eng, Singapore   "On the Hunt"
GRADAC PGI Honorable mention
  Kwan Phillip, Canada   "Steller Eagle Landing 97"
  Yong Robin, Australia   "Two Frogs Together"
  Sou Su Fu, Macau   "The Higher"
  Magdo Istvan, Romania   "Bird talk"
  Ge Rilegaowa, China   "Big eyes"
  C R Sathyanarayana, India   "CHEETAH HUNT"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Yiallouris George, Cyprus   "SILHOUETTES"
  Dimke Sandy, USA   "Huspah Reflections"
  Mirabile Mario, Australia   "Long legged fly"
  Moritz Vicki, Australia   "SM looking down"
  Leung Wing Chung Kenneth, Hong Kong   "Catch fish"
  Duncan Valerie, England   "Tree Frog Encounter"
FK OHRID Honorable mention
  Bramham Gordon, England   "Bear Brawl 2262"
  Krencey Ivan, Austria   "Little Monkey"
  Hofmann Marc, Germany   "Green Snake"
  Lee Chen Shin, Taiwan   "Prey"
  Li Ying Wu, Taiwan   "Snail climbing"
  Ciesielski Marcin, England   "Dune 45"
JURY MEMBER Diploma
  Anagnostidis Marc, France   "Femelle Taurica"
  Segev Hanoch Noki, Israel   "Monster"
  Chen Chidi, Taiwan   "The Monkey Family"
CHAIRMAN Honorable mention
  Maung Thi Ha, Myanmar   "LOOKING FOR SOMETHING"
 
SECTION C PHOTO TRAVEL - Awards
FIAP Gold medal
  Lam Lik, Macau   "Catching a ride "
PSA Gold medal
  Yong Robin, Australia   "The Venetian Red Rose"
FSM Gold medal
  Yang Shenghua, China   "Ancient town charm 1"
GRADAC PGI Gold medal
  Erzene Tulu, Turkey   "tulu 77"
VICTORY P.W. Gold medal
  Liao Xiaoxi, China   "Foggy Morning_A"
FK OHRID Gold medal
  Kuo Mei Hui , Taiwan   "Sliding over the Water"
GRADAC PGI Silver medal
  Leung Wing Chung Kenneth, Hong Kong   "Through the net"
VICTORY P.W. Silver medal
  Broetto Sabina, Italy   "Gemelli Macellai"
FK OHRID Silver medal
  Shit Sourav, India   "SHOOTING ALL MOMENTS"
GRADAC PGI Bronze medal
  Demir Gunes, Turkey   "gunes 006"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Uluevren Nilufer Kuzu, Turkey   "nilufer 301"
FK OHRID Bronze medal
  Akpinar Isin, Turkey   "isin 399"
FIAP Honorable mention
  Collins Brian, England   "Unloading Relay"
  Basha Rabia, Israel   "Old barbershop from Nazareth"
PSA Honorable mention
  Goldin Leonid, Israel   "In a month of sundays"
  Watson Graeme, Australia   "The Gallery"
  Reibl Klaus, Germany   "Burano"
  Basak Abhishek, India   "ESCAPE FROM SADHU "
  Gurusinghe Mohan, Sri Lanka   "JOGGER"
  Tam Kam Chiu, Canada   "Shangrila Dance"
FSM Honorable mention
  Roy Partha, India   "Spiral Dubai"
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Priest 022"
GRADAC PGI Honorable mention
  Xu Xiaomei, China   "Corner"
  Ergin Zeynep Banu, Turkey   "zbanu 17"
  Teo Chin Leong, Japan   "Children Happy Jump 5"
  Tzeng Hsueh Liang, Taiwan   "Happy Childhood"
  Majumdar Anindya, India   "Friendly fight"
  Wang Su Jong, Taiwan   "floating net cleaning"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Visit To Sultan Qaboos Mosque "
  Karaarslan Nese, Turkey   "nese 600"
  Lam Wendy Wai Man, Hong Kong   "fiery dragon 2"
  Ming Te Liu, Taiwan   "The porter on the beach_"
  Juillerat Catherine, France   "Young Hmong woman and skirts"
  Omur Nur Tansu, Turkey   "omur 700"
FK OHRID Honorable mention
  Bardossi Virgilio, Italy   "Alin"
  Pop Ovi D, Romania   "Rainy Pray"
  Shtrkov Kiril, North Macedonia   "Patriotic"
  Cakmakci Tanar, Turkey   "tanar 602"
  Le Duc Toai, Vietnam   "Maritime domain women "
  Dao Tan Phat, Vietnam   "Mu Cang Chai"
JURY MEMBER Diploma
  Eguz Meral, Turkey   "Meral 601"
  Evirgen Mustafa, Cyprus   "Kalayci"
  Nguyen Minh, USA   "Camels"
CHAIRMAN Honorable mention
  Paul Abani, India   "MAHAKUMBHA THE SAGES"
 
SECTION D OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Long Way"
PSA Gold medal
  Che Arnaldo Paulo, Hong Kong   "Happy kids"
FSM Gold medal
  Guerra Pasquale, Italy   "Attrazioni"
GRADAC PGI Gold medal
  Basak Abhishek, India   "HANDS OF FREEDOM "
VICTORY P.W. Gold medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Crows Greeting"
FK OHRID Gold medal
  Malek Nasser, United Arab Emirates   "Chess"
GRADAC PGI Silver medal
  Li Yue, China   "A passionate violinist"
VICTORY P.W. Silver medal
  Tam Joseph, Australia   "Lets Dance"
FK OHRID Silver medal
  Ozcan Zeliha, Turkey   "zeliha 05"
GRADAC PGI Bronze medal
  Korenchuk Valery, Kazakhstan   "Meditation"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Madeddu Bruno, Italy   "DAL FINESTRINO"
FK OHRID Bronze medal
  Pavlichek Marjana, North Macedonia   "The hand"
FIAP Honorable mention
  Lam Wendy Wai Man, Hong Kong   "football game 2"
  Lines Ron , Wales   "Grandmas Admiration "
PSA Honorable mention
  Larsen Una Streit, Denmark   "Beauty balance"
  Borojevic Nenad, Serbia   "Followers 3"
  Rizzato Pierluigi, Italy   "Indonesian children"
  Soares Gomes Roberto, Brazil   "FACES"
  Sou Su Fu, Macau   "Cat and Old Monk B1"
  Kuo Mei Hui , Taiwan   "Fearless Fighters"
FSM Honorable mention
  Teo Chin Leong, Japan   "Children Happy Jump BW 4"
  Guenther Hans, Germany   "Alles im Blick"
GRADAC PGI Honorable mention
  Goldin Leonid, Israel   "Night duty"
  Murray Eileen, England   "The Final Farewell"
  Wenda Elzbieta, Poland   "black soul"
  Chou Hsiu Chuan, Taiwan   "show"
  Gurusinghe Mohan, Sri Lanka   "FEEDING"
  Fryer Alison J, England   "Alone"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Banerjee Anupam, India   "FISHING"
  Ge Kangxian, Australia   "Halfway Down"
  Theodorou Doros, Cyprus   "Passengers lifes"
  Meertens Jacqueline, Belgium   "Centre Niemeyer 1"
  Le Duc Toai, Vietnam   "Dance new day"
  Sarma V K R S, India   "DESERT LIFES"
FK OHRID Honorable mention
  Yiallouris George, Cyprus   "BELIEF"
  O Shaughnessy Gabriel, Republic of Ireland   "My Doll"
  Xiao Jinsheng, China   "Omo River Valley2"
  Okoniewski Tomasz, Poland   "little miss"
  Wong Yiu Wah, Hong Kong   "Circle game"
  Mirabile Mario, Australia   "Around the bend"
JURY MEMBER Diploma
  Lopez Cepero Mateos Manuel, Spain   "RECUERDOS"
  Chan Hw, Hong Kong   "Shiofumi 19 Bw_Japan"
  Espeland Kari E, Norway   "Bicycle Dreams"
CHAIRMAN Honorable mention
  Jerlemar Nils Erik, Sweden   "In the Escalator No 2"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1380 345 56 397 229 51
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Hoy no se fia"
      "Picardia"
      "Rieles oxidados"
AUSTRALIA
  Barrien Peter   "Petrel Cove glory"
  Filiaggi Nadia   "The Reflection"
  Hunter Alex   "Gathering Firewood"
  Jia Jim   "The game of fierce"
      "The ultimate fighter"
  Mirabile Mario   "Solitude"
  Tam Joseph   "Oh My Arm"
      "Hurry Up"
      "Crazy Party"
      "Off My Back"
  Trevan Nadia   "Two oldies"
  Wormald Kim   "Intensity"
  Yong Robin   "The Bellboy"
AUSTRIA
  Degen Artur   "Ueberflieger"
  Hammer Franz   "Habicht Hase"
  Krencey Ivan   "Mating Season 2"
      "Speed Merchant"
AZERBAIJAN
  Javadova Nadezhda   "Until the candle still lit"
  Mehdiyev Rashad   "Bicyclist"
      "Never give up"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Upstairs"
  Legrand Jean Luc   "Mary statue"
      "Chic dans la decheance"
  Lemmens Jef   "Woman and chicken"
  Meertens Jacqueline   "Fantasy girl"
  Simon Claude   "Evening in Deadvlei"
  Van Calsteren Louis   "Butgenbach"
      "Chemin de traverse"
      "Spirale"
BRAZIL
  Soares Gomes Roberto   "BEAUTY"
      "CHILDHOOD 1"
      "PASSAGEIRA"
      "PORTAL"
CANADA
  Chow Kai Hong   "After the Rain"
      "Homeward"
      "Perseverance"
      "Colour and Shine"
  Lee Nancy   "White Water Kayaking W2"
  Tam Kam Chiu   "Dangerous moment"
  Vijayan Thomas   "Fisher Bear"
      "Glacier Boy"
  Ye Danlei   "The Nenets campsite5"
CHINA
  An Xiping   "Ink cents cents 6"
      "Pastoral 2"
  Chai Jiajun   "Nenets child8"
  Ge Rilegaowa   "A man in saltworks 1"
  Huang Haiyan   "Life60"
  Li Yue   "Back from Grazing"
      "The beauty of the aurora"
  Liao Xiaoxi   "Mother and Son 8"
      "Brothers"
      "Ethiopic Boy"
      "Folks"
  Liu Zhuxian   "Light and shadow"
  Luo Wenjie   "Grazing in the early morning"
      "the mystical power"
      "the rushing torrent"
  Luo Yan   "Wuyuan1"
  Tang Fuying   "Penguins"
      "Winter rhyme"
  Xu Xiaomei   "Bound"
  Yan Bin   "Ethiopia1"
      "Omo River Valley2"
      "Omo River Valley6"
      "The African children25"
  Yang Shenghua   "Tuojiang river beauty"
  Yang Shenghua   "Picking tea from the mountain"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 3"
  Zhang Xiaoqi   "Mandrill6"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Asure 1"
      "Bafra"
      "Sunset Fighters"
  Theodorou Doros   "Desparate dancer"
  Ulual Tevfik   "Dancing Silhouettes"
      "Surfer"
  Yiallouris George   "SLEEPING BEAUTY"
      "WAITING FOR THE BOSS"
DENMARK
  Jensen Roland   "Great Horned owl young1"
      "Katrine 103"
      "light on the bed"
  Johansen Danne   "Lenka by the window"
  Larsen Una Streit   "Golden girl"
      "Sazze vol. 2"
  Skov Soren   "Frosty mist"
      "Tenant farm"
  Suszkiewicz Ole   "Carmen"
      "Blue Hour"
DOMINICAN REPUBLIC
  Rodriguez Jose   "look"
ENGLAND
  Ashton Charles   "Playing My Ace"
      "Little Sanjit"
      "Chi Break"
  Baker Brian   "Death Watch"
  Brown Elizabeth   "Drawn to the Light"
  Ciesielski Marcin   "Humming Softly"
  Collins Brian   "Lao Schoolgirl"
      "The Beach to Themselves"
  Duncan Valerie   "Portrait of Derrick"
      "Body Shapes 02"
      "Clown at the Faded Circus"
  Fryer Andy   "Candlemaker"
  Gibson James   "Bruised"
      "Melting Moments"
      "Running the bulls"
  Gibson Susan   "Dancing in the moonlight"
      "Grit and Determination"
  Jenkin Barbara   "Sahara in the Pink"
  Jenkin Malcolm   "Block Pose"
  Mowatt Chris   "Ukraine Trio"
  Munday Jim   "Port in a Storm"
      "Storm Force"
  Murray Eileen   "Goldilocks"
      "Eden"
  O Neill Norman   "BMX Rider"
  Tallett Kyle   "To the Girl i left behind"
  Thomson Ian   "Home Sweet Home"
  Ward Des   "Modern Farming"
FRANCE
  Christian Blondel   "LE BELEM"
  Dumangin Jacky   "LES NOUVELLES"
      "PAPY LIT"
  Dupouy Michel   "Roxy Pro"
      "Wildwater Canoeing"
  Frances Georges   "Vintage camera and photographer"
  Juillerat Catherine   "Praying girl"
      "Charlotte and the tank"
  Simon Jean Pierre   "Gaucho"
GERMANY
  Dittus Nicole   "Gaia 3"
      "Queen of the Flowers 3"
  Guenther Hans   "Blue hour in Wolfsburg"
      "Greenhouses"
  Halvas Nielsen Herdis   "Mountains Tenerife"
  Hank Roland   "Annapurna Sunrise"
      "Hau weg den Dreck"
      "Himalaya"
  Hofmann Marc   "Wall of waters"
  Paris Raimund   "Gracefulness"
      "Im Bachlauf"
      "In the Cooling Tower"
  Pfeiff Bernhard   "Burning brushwood"
  Reibl Klaus   "One Way"
  Riehle Gunther   "four plus three 101"
  Schwinges Klaus   "Ein neues Handy 4"
  Stucke Friedrich   "Der Anker"
      "zurueck in den Stall"
  Teuschel Peter   "Gray"
  Walch Michael   "Big Brother"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Stories from red lips No 07"
HONG KONG
  Chan Hw   "Cannot get away 1"
      "Flutter 2"
      "Gather to join"
  Che Arnaldo Paulo   "All for you"
      "Dive for the win 2"
      "Happy little monk 1"
      "Lamb snatching 1"
  Cheung Koon Nam   "Great Grey Owl in Flight 22"
  Choi Lewis K Y   "Line Art 2"
  Lam Wendy Wai Man   "bubble fun"
      "homeless 2"
      "old woman 3"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Rich Harvest"
      "Festival Celebration"
      "Learner"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Beautiful dance"
      "Skater"
      "Two Hoopoes"
  Li Suet Kwan Noel   "Walk Alone"
  Tang Chun Choi   "DANCE ONE MORE TIME"
  Tse Kwok Kei Daniel   "Dragon game 008"
      "Throwing net 123"
  Wong Yiu Wah   "Shadow 04"
      "Nude girl 582E"
      "Milky way in Victoria harbour"
      "Dancing girl 174"
HUNGARY
  Aczel Peter   "X Factor"
  Bezdan Jozsef   "Cross"
      "I_dream_of_horses"
  Ecsedi Akosne   "At work"
      "Outbrake"
  Ligeti Laszlo   "Cigarette break"
  Orbok Ildiko   "sunstreet"
  Rajkai Gyorgy   "Butterfly dance"
INDIA
  Banerjee Anupam   "SILENCE"
      "WORKING HOURS"
  C R Sathyanarayana   "BOUNTY COLLECTION"
      "TEAM WORK"
  Das Anuruddha   "Eye Contact"
      "The Old Lady"
      "The Golden Eye"
  Dutta Dibyendu   "TERRIFIED"
  Dutta Goutam Kumar   "FOOTINGS"
      "RED_JUICE"
  Karmakar Ratan Chandra   "LONG WALK"
      "MEMORIES"
  Majumdar Anindya   "Confined"
      "Red vs Blue"
      "Yellow and Blue"
  Ray Chaudhuri Supratim   "Afternoon"
  Sarkar Rahul   "A TALE OF LEGS"
      "THE YELLOW ZONE"
  Sarma V K R S   "DESERT LIFES"
      "OX SHOWING SKILL"
  Sen Debasis   "SCULPTURE"
  Shit Sourav   "ACTIONFUL MOMENT"
      "BLUE WALL CLEANER"
      "HANDS OF HUNGER"
      "MONSOON FUN"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Crossing the bridge"
ISRAEL
  Basha Rabia   "Farmer in the mountains"
  Goldin Leonid   "Girl and Hat"
      "Give back"
      "Northerner"
      "Women's Pain"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Ballet"
      "In the room"
  Berni Marco   "Outline"
      "Running in the rain"
  Boddi Simone   "carnevale 65"
      "carnevale 62"
      "holi festival 7"
  Broetto Sabina   "Red Riding Hood"
  Cella Roberto   "Rice farmer"
  Fieni Eugenio   "Maramures 8.13"
  Guerra Pasquale   "Braveheart2"
      "Chains"
      "Fracchista"
  Madeddu Bruno   "PICCOLA GITANA"
      "PIERINO"
      "SORELLINE"
  Marchi Franco   "Heron in bathroom 2"
  Merello Marco   "Il Dono"
  Monchi Silvano   "Guerriglieri Prigionieri 60"
      "University of Tecnology"
  Rizzato Pierluigi   "Little sheperd"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Green Fishing Nets 1"
      "Sunning Fish 2"
      "Two Girls Sand Dune 2"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Ulrika"
      "Housewife"
MACAU
  Cheang Sherman   "Red Angel"
      "Playing Time"
  Sou Su Fu   "Water Labyrinth"
      "Fire Dragon C1"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Net Making Team"
      "Working on Net"
  Koh Yeokkian Jenn   "Happy meal 33"
  Wee Kee Edwin Ong   "Dyed Life"
      "Facing"
      "The Hope of Tomorrow"
NETHERLANDS
  Halbach Willem   "Dame met hoed"
      "Between concrete"
      "Exit 4"
NORTH MACEDONIA
  Alushevski Sasho   "Dose"
      "Petelo"
  Angelovski Dejan   "Galerija 02"
      "German 10"
      "Hm..."
  Ilievski Filip   "Motocross"
      "Pop"
  Maksimovski Gligor   "Door waiting"
  Shtrkov Kiril   "Fragments"
      "In a Gallery"
NORWAY
  Espeland Kari E   "Norunn with Veil"
  Jartveit Geir   "SORRY"
      "WHITE FLOWER"
OMAN
  Al Khadouri Abdullah   "galaxy"
POLAND
  Bawiec Marcin   "windmills"
  Haratym Jacek   "Streamer of road"
  Okoniewski Tomasz   "bon appetit"
      "come out in the wash"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "My Wheel"
      "Golden Path"
      "Blinking Eye"
      "Shakur"
REPUBLIC OF IRELAND
  Boyle Judy   "soup kitchen"
      "grave times"
  Bushe Catherine   "Round and around"
      "In a hurry"
  Conroy Derville   "Triangle"
  Ducker Chris   "Not until the next time"
  Maher Paul   "My Ball"
      "Vita with Red Hair"
  O Shaughnessy Gabriel   "Blue Passion"
      "The white Horse"
  Wasiak Kasia   "Green_Melancholy"
      "Princess_Sarah"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Getting his point across"
      "Tumbstone"
  Ovidiu Gabor   "Budapest Air Race"
  Pop Ovi D   "Weather Snake"
      "Gone Love"
RUSSIAN FEDERATION
  Pustovoy Yury   "Morning on Li iver"
      "Northern Ireland"
  Sitnikov Stanislav   "Silhouette on the orange"
  Suloev Alexey   "Lion Roar-Africa"
      "Surrounded"
SAUDI ARABIA
  Angawi Najla   "Are you sure-C"
      "Dakshinkali man"
      "Sadhu Pashupatinath2"
  Sanad Hussain   "Kids waterfall 5"
SCOTLAND
  Cathie Brian   "Sapphires Pearls and Lace"
  Moyes David   "Threave at Dawn"
      "Going home"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Homeless"
  Radomirovic Ratomir Dr   "horses"
  Vukicevic Djordje   "Near the broken window 031"
      "Sword 003"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Dumpy Frogs under the Leaves"
      "Lonely Shadow"
      "Olympics Diver"
      "Vietnamese Fishmonger"
SLOVAKIA
  Pastucha Daniel   "Bridge In Colors"
  Szabo Ladislav   "Happy Baby"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Dance on the water"
      "Looks"
  Boznar Emil   "CHAPEL"
SOUTH AFRICA
  Venter Francois   "Snowy landscape bridge"
SPAIN
  Lopez Cepero Mateos Manuel   "broken dreams"
      "MANOS A LA OBRA"
  Romero Calatayud Manuel   "Interstellar lighthouse keeper"
SRI LANKA
  Rajaratnam Alphonsus Roshan   "Going Up"
SWEDEN
  Jerlemar Nils Erik   "Mine Worker No 6"
      "Pedestrian Crossing No 4"
      "Towards Green Light"
SWITZERLAND
  Albrecht Urs   "Night visit"
  Jenzer Urs   "Venedig Carnevale 11"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Water Beauty"
  Chen Hsiuo   "temple of star track"
  Chou Hsiu Chuan   "await"
  Chu Chin Chang   "Time Swing Space"
  Ghiahsiang Chiu   "Incense maker"
      "flamboyant"
  Ku Min Sheng   "Gold Netting _ 2"
  Kuo Mei Hui   "Innocent Childhood"
      "Ribbon Dance"
      "the Competition among Three Fish"
  Lai Hsiu Cheng   "Concentration"
  Li Chen You   "Sunset 12"
  Li Ying Wu   "Indonesia-Diligent study"
      "fishing"
  Lu Ching Yu   "Child in the water"
      "Children in the river"
      "Crazy traveler"
  Tsai Min Hsiu   "Feeding 02"
  Tzeng Chin Fa   "Fantastic Four_Galaxy on Hehuan Mt in Taiwan_4 people photographed for 30 seconds still"
  Tzeng Hsueh Liang   "Painting face"
      "Childhood"
      "Maintain fish net"
  Wang Lung Tsai   "Japanese White-eye2"
  Wang Su Jong   "floating nets fishing"
  Woodpecker Huang   "happydancer"
  Wu Yingjuh   "Look"
TURKEY
  Arel Engin   "Engin 600"
      "Engin 609"
      "Engin 603"
  Arica Yusuf   "yellow"
      "junkman"
      "love"
  Cakmakci Tanar   "tanar 604"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 601"
  Ergin Zeynep Banu   "zbanu 91"
      "zbanu 18"
      "zbanu 10"
  Erzene Tulu   "tulu 31"
      "Tulu 600"
  Guido Niko   "Vietnam 111"
      "Vietnam 103"
      "Vietnam 105"
  Karaarslan Nese   "nese 601"
      "nese 695"
  Odemis Unsal   "Potter"
  Okay Nazan   "nazan 600"
  Ozcan Mukaddes   "Mukaddes 6o5"
      "Mukaddes 615"
  Ozturk Esra Kapanci   "Esra 500"
      "Esra 603"
  Sivri Talat   "Talat 620"
  Tansu Gulay   "Tahil Ambarlari"
  Tasci Furkan   "mother_and_daughter"
  Uluevren Nilufer Kuzu   "Nilufer 613"
      "nilufer 611"
  Urel Cigdem   "yellow"
UNITED ARAB EMIRATES
  Ahmad Bengin   "Arab Falconer"
      "Prayer of Kurdistan Horse"
USA
  Kramer Irene   "Barn Owl at Barn Window"
  Livoti John   "Bodie Abandon Room 1"
  Nguyen Minh   "Horseshoe Bend"
      "Rice Fields"
VIETNAM
  Dao Tan Phat   "Encounter"
      "Blue viper"
  Le Duc Toai   "Coastal life 6"
      "Early sunshine on the sea"
      "Life on the river 1"
      "New day"
WALES
  Lines Ron   "The boathouse "
      "The Sentinal"
 
SECTION B NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
946 239 54 265 142 45
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Arboles y reflejos al atardecer"
AUSTRALIA
  Abbasianasl Mehrdad   "WBSE pair in flight D50_6502"
  Barrien Peter   "On the hunt"
      "The Tui bird"
  Day Liane   "Chameleon eating"
      "AyeAye loves coconut"
  Killen Roy   "Frog snack"
      "Leopard with impala "
  Mirabile Mario   "Gemini"
      "Long legged fly"
  Moritz Vicki   "SM looking down"
  Newland Martin   "The Pinnacles at Night"
  Wormald Kim   "Careful Preening"
      "Flying Fox Yoga"
  Yong Robin   "Two Frogs Together"
      "Grenouille"
      "Earless Monitor Lizard"
AUSTRIA
  Andrae Gerhard   "die Mandarinente"
      "Taubenschwaenzchen"
  Krencey Ivan   "Kuck"
      "Little Monkey"
      "Portrait 2"
BELGIUM
  Lemmens Jef   "Common Blue"
      "Delicious"
      "Heidelibel"
  Simon Claude   "Kwando Emerging hippo"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Krstic Slobodan   "Bardaca_9226"
BRAZIL
  Guerra Paulo   "Bailloni"
CANADA
  Chan Tin Sang   "Atlantic Puffin Taking Off"
      "Humpback Whale Diving"
  Kwan Phillip   "Steller Eagle Landing 97"
      "Red Fox Playing 6"
  Lee Nancy   "White Swans Courtship"
      "Osprey in Flight with Pike"
  Vijayan Thomas   "Lion Matting"
      "Plotted Hunt"
CHINA
  An Xiping   "BRAHMAPUTRA"
  Ge Rilegaowa   "Big eyes"
      "Grass blown by wind"
      "Stork goes to the picture"
  Liao Xiaoxi   "Families"
      "Intimate"
  Long Fengying   "Steller's sea eagle1"
  Luo Wenjie   "A winter story"
      "land of happiness"
  Xu Xiaomei   "Molting penguins"
      "Escort"
  Yang Shenghua   "Quiet home"
      "The flamingos in the moonlight"
      "The galloping horses"
  Zhao Huaming   "Beyond the time"
      "sneak attack"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Common Blue"
  Hadjipavlou Thanasis   "Fly in the sky"
      "Three in a row"
  Theodorou Doros   "Fighting for a Kiss"
      "Ready to go"
  Ulual Tevfik   "Secret Cove"
  Yiallouris George   "TAKE OFF 06"
      "SILHOUETTES"
DENMARK
  Jensen Roland   "conductor."
      "In_snow"
      "Limosa1"
  Larsen Una Streit   "Young deer"
  Skov Soren   "Gannet in love_10226"
  Suszkiewicz Ole   "Danish Fox 4"
ENGLAND
  Ashton Charles   "Kestral Portrait"
      "Owl Portrait"
  Baker Brian   "Pecking Order"
  Bramham Gordon   "Bear Brawl 2262"
      "Dalmation Pelican 4322"
      "White Pelican 4261"
  Ciesielski Marcin   "Dune 45"
  Devine Bob   "lion cub attacks"
      "osprey flies with fish"
      "great grey owl hunting on snow"
  Duncan Valerie   "Tree Frog Encounter"
      "Tiger Leg Frog Climbing 02"
      "Mouse on Seedheads"
  Fowlie Paul   "On Guard"
  Jenkin Barbara   "Borneo Eared Frog 13"
      "Purple Freesia Frog 2"
      "Ruby Eyed Stare"
  Jenkin Malcolm   "Frog on Leaf Reflected"
      "Panther Chameleon 4"
  O Neill Norman   "Panther Chameleon"
      "Kestrel with Carrion"
      "Bearded Dragon"
  Stone Marie Laure   "Hairy warthog"
  Ward Des   "Power"
  Whitty Chris   "Dragonflies 35"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Femelle Taurica"
      "Lineola Et Tettigonia"
      "Anthocharis Et Filicaria 3"
      "Accouplement De Mantes"
  Juillerat Catherine   "Camargue horses"
      "Flying gazelle"
  Simon Jean Pierre   "Buffalo and bird"
      "Waterfalls of Kuang Si"
GERMANY
  Dittus Nicole   "In the Evening Sun"
      "Treefrog"
  Guenther Hans   "Trichterlinge"
      "Nebelkappe im Licht"
      "Kolonisation"
      "Mushrooms I"
  Halvas Nielsen Herdis   "Warthog finished bath"
  Hank Roland   "Love is in the air"
      "Mindful"
      "Raufusskauz"
  Hofmann Marc   "Der Fischer"
      "Green Snake"
  Laskowski Renja   "Orang Utan 01"
      "Schmetterling 8"
  Paris Raimund   "leckere Blume"
  Reibl Klaus   "Boss"
  Riehle Gunther   "midnight antarctic sun 6"
  Stucke Friedrich   "Angriff"
  Walch Michael   "Auge"
      "Hirsch"
GREECE
  Baladakis George   "all together"
HONG KONG
  Chan Hw   "Brown Bear 1_Alaska"
      "Polar Bear 15"
      "Snow wild ape 47"
      "Dancing in the snow 3"
  Che Arnaldo Paulo   "Family sand Spa"
      "Food is coming 3"
      "Loving you 9"
  Cheung Koon Nam   "Golden Eagle 12"
      "Golden Eagle 25"
      "Golden Eagle 32"
      "Honey Buzzard 22"
  Choi Lewis K Y   "Food Searching 2"
      "Like A Picture"
  Chung Raymond Yik Cheung   "Aurora 011"
      "Flamigo 001"
  Lam Wendy Wai Man   "spinning"
      "eagle catch"
      "sweet family 5"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Catch fish"
      "Egrets Love"
      "In Love BW"
  Li Suet Kwan Noel   "Damsel Fly"
  Tang Chun Choi   "LUNCH TIME"
  Tse Kwok Kei Daniel   "Motion capture"
      "Flying 016"
      "Butterfly 019"
  Wong Yiu Wah   "Bird and snake"
      "Bird 964"
HUNGARY
  Bezdan Jozsef   "Free_ gallop"
  Rajkai Gyorgy   "Twins"
      "X leg"
INDIA
  Allamaprabhu Dinesh   "Bee-eater pair with feed"
  Banerjee Anupam   "02 WHISKERED TERN"
      "PURPLE HERON SNAKE KILL"
  C R Sathyanarayana   "CHEETAH HUNT"
      "KEEL BACK TOUCAN"
      "ATTACKING CHEETAHS"
      "HUMMING BIRDS DRAWING NECTAR"
  Dutta Goutam Kumar   "LUNCH_TIME"
  Dutta Surajit   "AGGRESSION II"
      "RAINBOW BIRD"
  Karmakar Ratan Chandra   "MATTING FLY 2"
      "RUBBER FLY WITH PREY"
  Majumdar Anindya   "Machhapuchchhre"
  Paul Abani   "THIRSTY"
  Roy Kabita   "On the leaf"
  Roy Partha   "Colorful Mesia"
  Sarkar Rahul   "SNAKEBIRD WITH KILL 08"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Coral in Missol Papua"
      "Hiding turtle"
      "Yellow fish in group"
ISRAEL
  Segev Hanoch Noki   "Monster"
ITALY
  Berni Marco   "Onsen"
      "Swan in the white"
      "The prey"
  Cossettini Valentino   "Pulsatilla"
  Maina Andrea   "Diagonal"
  Marchi Franco   "Pheasant in flight"
  Merello Marco   "A becchi corti"
      "Batti becchi"
      "Guardami Negli Occhi"
  Rizzato Pierluigi   "Family in the rain"
      "Fight"
      "Lioness suffocating tommy"
      "Love fighting"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Fear Macaques Colour"
      "Flamingo Shaking Water"
KUWAIT
  Bouresli Hamad   "Egrets fught"
      "Hidden Eye"
MACAU
  Cheang Sherman   "Morning Flight"
  Sou Su Fu   "Big and Small"
      "The Higher"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "New Babe"
      "Team Work"
      "We are Ten"
  Koh Yeokkian Jenn   "Big catch 9"
      "Couple 308"
      "Fly mating 1"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "LOOKING FOR SOMETHING"
NETHERLANDS
  Boehle Rob   "niet voeren maar mag ik een noot"
NORWAY
  Jartveit Geir   "DAVID VS GOLIAT "
POLAND
  Muskalski Krzysztof   "Mysterious mountain"
  Okoniewski Tomasz   "jumping contest"
      "in the golden morning 2"
      "morning rut"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "After The Rain "
      "Desert Lines "
      "Milky Way Flower "
      "Green Desert "
REPUBLIC OF IRELAND
  Conroy Derville   "Penguins on Ice 2"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Angel Wings"
      "Bird talk"
      "Double the trouble"
      "Watch your mouth"
RUSSIAN FEDERATION
  Pustovoy Yury   "Patagonia"
      "Sahara"
SAUDI ARABIA
  Sanad Hussain   "monkey with baby"
      "flamingo under water"
SCOTLAND
  Cathie Brian   "Catch of the Day"
      "Black Headed Gull"
SERBIA
  Vukicevic Djordje   "Jumping fish"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "On the Hunt"
SLOVENIA
  Mihevc Elo   "SPRING IS NEAR"
SOUTH AFRICA
  Du Plessis Annemarie   "SO MUCH LOVE"
      "FEELING SAFE"
  Serfontein Andre   "This is my Catch"
SRI LANKA
  Rajaratnam Alphonsus Roshan   "Victim-2"
SWITZERLAND
  Aemmer Peter   "Mushrooms in Forest"
  Albrecht Urs   "Kingfisher mating ritual"
  Jenzer Urs   "4 Weissbartgnus"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Fresh and Delicious"
      "The Monkey Family"
  Ghiahsiang Chiu   "Greenery in Tofu Rock"
  Ku Min Sheng   "Jumping _ 6"
  Kuo Kung Ko   "We are a family"
      "maternal love "
  Kuo Mei Hui   "Maternal Love"
      "the Wall of Protection"
      "Who Will Win"
  Lee Chen Shin   "Let's go baby"
      "phantom"
      "Prey"
  Li Chen You   "Couple 110"
      "Couple 155"
      "Suffering 8"
  Li Ying Wu   "frog"
      "Snail climbing"
  Tzeng Hsueh Liang   "Fighting"
  Wang Lung Tsai   "bluebird24"
  Wang Su Jong   "wave hit the Rose rock"
  Wu Yingjuh   "Insect Food Chain"
      "Insect"
THAILAND
  Fu Wei   "glass butterfly 010"
      "chipmunk play"
TURKEY
  Odemis Unsal   "Love"
      "Walse"
      "White"
  Urel Cigdem   "sari"
USA
  Dimke Sandy   "Huspah Reflections"
  Johnson Norman   "The Lunge"
  Kramer Irene   "Red Fox in Autumn"
      "Dog-faced Bats Hanging Out"
      "Screaming Golden Eagle"
VIETNAM
  Dao Tan Phat   "Boiga cyanea"
      "Rhino rat snake"
 
SECTION C PHOTO TRAVEL - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1042 261 51 307 174 43
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Gaitero do Obradoiro"
      "Otra escalada en el glaciar"
      "Rieles con sal"
      "Rodeo al atardecer"
AUSTRALIA
  Barrien Peter   "Enlightened"
      "Pontevecchio at dawn"
      "The Clowns"
  Day Liane   "Three Amigo's"
      "Earning a living"
  Dean Gordon   "Twists & Turns"
  Filiaggi Nadia   "Let's Celebrate"
  Ge Kangxian   "Struggle"
      "Twilight"
      "Camel Team"
  Jia Jim   "Enjoy"
      "Rush hour"
  Lee Grace   "Disabled car race"
  Mirabile Mario   "On guard"
  Newland Martin   "Guggenheim Museum - Bilbao"
      "Viaduct at Glenfinnan - Scotland"
  Prince Heather   "Off to Market Ethiopia"
      "Waiting for the Bus Ethiopia"
  Watson Graeme   "The Gallery"
  Yong Robin   "The Venetian Red Rose"
      "Desert Roses"
AUSTRIA
  Hammer Franz   "Duenenwanderer"
AZERBAIJAN
  Javadova Nadezhda   "About ice cream"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Jinshanling Great Wall"
      "Winter Roundup"
  Cuppens Jos   "Afwas"
  Lemmens Jef   "Indian shop"
  Simon Claude   "Himba breakfast"
      "Selen after waking up"
      "Selen and baby"
CANADA
  Kwan Phillip   "Camels Running 55"
  Lee Nancy   "Aurora Borealis in Reine -Norway 3"
  Lee Peter   "Water Skiers"
  Tam Kam Chiu   "Shangrila Dance"
      "U Bein Bridge"
  Vijayan Thomas   "Melting Arctic"
CHINA
  An Xiping   "Journey"
      "Misty port"
      "Soip of life"
  Liao Xiaoxi   "Foggy Morning_A"
      "Group Photo"
      "Revel In"
      "Tussle"
  Liu Zhuxian   "Gallop"
      "Grazing back"
  Luo Wenjie   "Dust is flying over the hillside"
      "expectation"
  Xu Xiaomei   "Wishes"
      "Corner"
  Yang Shenghua   "Ancient town charm 1"
      "Beautiful scenery"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Kalayci"
  Michael Iosif   "Evzones - Presidential Guard"
  Theodorou Doros   "Between Realities"
      "Endless curves"
  Ulual Tevfik   "The Lunch"
  Yiallouris George   "THE SHEPHERD 04 "
DENMARK
  Jensen Roland   "Sled_dog_races"
  Larsen Una Streit   "Italian flavor"
  Skov Soren   "Beggar"
      "Cremation_SSK_2778"
      "lloyds bank"
  Suszkiewicz Ole   "Bad Car"
ENGLAND
  Ashton Charles   "The Dentist"
  Brown David   "Low water at Staithes"
  Collins Brian   "Unloading Relay"
      "Wash Day"
  Duncan Valerie   "Night Visitors Boscombe Pier"
  Fryer Alison J   "Gunnerside Barns"
  Jenkin Barbara   "Monks Laundry"
  Stone Marie Laure   "Chase in Kyrgyzstan"
      "Magical night"
      "Novice monks Bagan"
FRANCE
  Gorse Gerard   "Mont Saint Michel 10"
  Juillerat Catherine   "Young Hmong woman and skirts"
  Simon Jean Pierre   "Rock church of Lalibela"
      "Crossing of the Andes"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Lofoten mountains 1"
      "Myanmar fishermen 2"
  Guenther Hans   "Morgennebel"
  Halvas Nielsen Herdis   "Goat butchery"
  Hank Roland   "Porter"
      "Shiraz Gallery"
      "Watching you"
  Kronthaler Ingrid   "tramp lissabon"
  Laskowski Renja   "Dudelsack 1"
  Paris Raimund   "Aurora"
  Reibl Klaus   "Meteora"
      "Lanzarote"
      "Burano"
  Riehle Gunther   "stuttgart library 8"
  Strehlke Klaus   "Crete - 072"
  Zernig Eva Maria   "Morning Clouds 1"
      "Fraueninsel 1"
GREECE
  Baladakis George   "unknown soldier monument 5"
HONG KONG
  Chan Hw   "Smog Lotus pond 1"
      "Antelope Canyon 6"
      "Lake Bled_Ljubljana"
  Che Arnaldo Paulo   "Colourful nets 2"
      "Festival dance from Bhutan"
      "Handcrafting 1"
      "Land above in the sky"
  Chung Raymond Yik Cheung   "Jumping Over Fire 001"
      "Jumping Over Fire 002"
  Lam Kam Wing   "ENCOUNTER"
  Lam Wendy Wai Man   "fire cracker dragon boat"
      "ice bubbles 2"
      "fiery dragon 2"
      "flower shower dance"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Contend"
      "Jump over the fire"
      "Move on"
      "Through the net"
  Li Suet Kwan Noel   "Dyeing Factory"
  Tang Chun Choi   "HANDS ON HANDS"
  Tse Kwok Kei Daniel   "Wu Nam 508"
      "Wu Nam 025"
      " Wu Nam 317"
  Wong Yiu Wah   "Fisherman 214"
      "Yellowknife 95"
HUNGARY
  Bezdan Jozsef   "Stormy_ Australia"
  Ecsedi Akosne   "Examination"
      "Riding days"
  Rajkai Gyorgy   "Fishing pond"
      "Only a boat"
INDIA
  Basak Abhishek   "BOYS IN MATLA RIVER"
      "ESCAPE FROM SADHU "
      "JUMP OF JOY"
      "FISHING"
  Bhaduri Indranil   "WALK TOWARDS HEAVEN"
  Das Anuruddha   "Appealing"
      "Shadow of Camels"
  Dutta Goutam Kumar   "CURVE_ROAD"
      "HOLY_FLUTE"
  Karmakar Ratan Chandra   "DESERT SAFARI"
      "TRIBAL FOLK DANCE"
  Majumdar Anindya   "Bathing the elephant"
      "Friendly fight"
      "Joint Venture"
      "The castle"
  Paul Abani   "MAHAKUMBHA THE SAGES"
  Roy Kabita   "Charak festival"
  Roy Partha   "Fiery Sunset Over The City"
      "Spiral Dubai"
  Shit Sourav   "WORLDCUP IS COMING"
      "SHOOTING ALL MOMENTS"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Miao people in free time"
      "The view of Venice"
ISRAEL
  Basha Rabia   "Old barbershop from Nazareth"
      "Top man"
  Goldin Leonid   "In a month of sundays"
      "Male and female"
      "The Barcelona metro"
  Segev Hanoch Noki   "Shapes"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Alin"
      "The duks"
      "La grata"
  Boddi Simone   "val d orcia 19"
      "val d orcia 21"
      "val d orcia 22"
  Broetto Sabina   "Gemelli Macellai"
      "Il Gioco 2"
      "Tuscany 2"
      "Tuscany 3"
  Cella Roberto   "Castle Stalker"
  Fieni Eugenio   "Goreme 8.07"
      "Maramures 8.24"
  Monchi Silvano   "Classe Numerosa 2"
      "Classe Numerosa"
      "Valdorcia 64"
  Rizzato Pierluigi   "Donga in fight"
      "Omo river woman"
  Vaiani Sergio   "Ghosts with a train"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Blue Fishing Nets 1"
      "Children Happy Jump 5"
      "Children Racing Kite 1"
      "Straw Basket Weaving 1"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Fishing 3"
      "Morning"
MACAU
  Cheang Sherman   "Fishing"
  Lam Lik   "In the Palm Woods"
      "Catching a ride "
  Sou Su Fu   "Beautiful Twilight C1"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Curvy Valley"
  Tan Min   "Morning Fishing"
      "Time Going Home"
  Wee Kee Edwin Ong   "Beyond The Blue"
      "Mum's Helper"
      "Polishing"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "PLASTIC AND CLEANING FOR RECYCLE"
      "PREPARATION FOR NET"
      "PRAYING THE LORD BUDDHA"
      "TWO NOVICES AND INVESTIGATION"
NORTH MACEDONIA
  Pavlichek Marjana   "Church"
      "ohrid"
  Shtrkov Kiril   "Patriotic"
      "Dog With Attitude"
NORWAY
  Espeland Kari E   "Lady in Red"
  Hyllseth Torhild   "Mont Saint Michel"
  Jartveit Geir   "BFF"
      "THE GIRL ON THE TRAIN"
POLAND
  Brdej Jan   "Winter Competitions"
  Okoniewski Tomasz   "on the height"
  Wenda Elzbieta   "destruction"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Hayder Museum "
      "Visit To Sultan Qaboos Mosque "
      "Four Knights "
      "Pink City Post "
REPUBLIC OF IRELAND
  Boyle Judy   "big sister"
  Conroy Derville   "The Banner"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Holly Montain"
  Pop Ovi D   "Rainy Pray"
      "Hammer to Fall"
  Stan Valentina   "Visit to Plitvice Lakes"
      "Dome of the Rock"
RUSSIAN FEDERATION
  Pustovoy Yury   "Dunes"
      "Venice "
SAUDI ARABIA
  Sanad Hussain   "Kids waterfall 6"
SERBIA
  Radomirovic Ratomir Dr   "Lindos"
  Vukicevic Djordje   "Priest 022"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Woven Bamboo Basket"
SLOVAKIA
  Pastucha Daniel   "Kosice Christmas Mood"
  Szabo Ladislav   "Wedding Preparation for Martos"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "New age arabesque"
      "On the market at noon"
  Boznar Emil   "PROVANCE"
SPAIN
  Romero Calatayud Manuel   "Crosses for freedom"
SRI LANKA
  Gurusinghe Mohan   "JOGGER"
      "SIVARATHRI"
SWITZERLAND
  Albrecht Urs   "Catch me"
      "Salaj wedding"
      "Throwing net"
TAIWAN
  Chen Hsiuo   "beautiful galaxy"
  Chu Chin Chang   "Melt Into One"
  Kuo Kung Ko   "Monther and Child"
  Kuo Mei Hui   "Skiing in the White"
      "Sliding over the Water"
      "Wheel Rolling Fun"
  Lu Ching Yu   "Crowded Train"
      "The man selling chicken"
  Ming Te Liu   "The porter on the beach_"
  Tzeng Chin Fa   "Enjoyable dream life_Taiwan Taichung Opera House bustling crowd walking between real and reflection"
  Tzeng Hsueh Liang   "Go working at rainy morning"
      "Happy Childhood"
  Wang Su Jong   "splashing water"
      "floating net cleaning"
  Wu Yingjuh   "Very large high heels"
TURKEY
  Akpinar Isin   "isin 399"
      "isin 08"
  Arica Yusuf   "bookstore in the pera"
  Arici Elif   "Elif 609"
  Arman Vacit   "Urfa Mozaik"
  Basmaci Lina   "Lina 602"
      "Lina 709"
      "Lina 713"
  Cakmakci Tanar   "tanar 602"
  Demir Gunes   "gunes 006"
      "gunes 27"
      "gunes 007"
      "gunes 24"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 609"
      "Nuray 607"
  Eguz Meral   "Meral 601"
  Erenmemisoglu Canan   "canan 73"
  Ergin Zeynep Banu   "zbanu 601"
      "zbanu 602"
      "zbanu 17"
  Erzene Tulu   "tulu 77"
      "tulu 21"
  Guido Niko   "Vietnam 110"
      "Vietnam 108"
  Gunes Hakan   "Hakan 601"
      "Hakan 611"
  Karaarslan Nese   "nese 600"
      "nese 605"
  Odemis Unsal   "seagull"
  Okay Nazan   "nazan 686"
      "nazan 700"
      "nazan 675"
      "nazan 690"
  Omur Nur Tansu   "omur 700"
  Ozar Ilkem   "ilkem 502"
      "ice miracle"
  Ozcan Zeliha   "zeliha 31"
  Ozturk Esra Kapanci   "Esra 55"
      "Esra 330"
  Peker Sevil Gurel   "sevil 60"
  Sertkalayci Ahmet Niyazi   "samandagli"
  Sivri Talat   "Talat 621"
  Topaloglu Yucel Harika   "Harika 606"
  Uluevren Nilufer Kuzu   "nilufer 301"
  Urel Cigdem   "kar"
      "yol"
  Yildiz Murathan   "Murathan 600"
USA
  Dimke Sandy   "Guess It's Seafood For Lunch"
  Nguyen Minh   "Camels"
      "Going Home"
  Tran Sa Kim   "Berkeley Kite Festival 4755"
VIETNAM
  Dao Tan Phat   "Mu Cang Chai"
      "Contemplatively"
  Le Duc Toai   "Bau Truc Ceramic"
      "Nam Cuong Sand Hill"
      "Maritime domain women "
 
SECTION D OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1223 307 56 320 180 52
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Juan Carlos"
      "Madre e hijo en las Terrazas"
AUSTRALIA
  Day Liane   "Broken Down"
  Filiaggi Nadia   "Bearded Man"
  Ge Kangxian   "Halfway Down"
      "Fairyland"
  Mirabile Mario   "Around the bend"
      "Umbrella reflections"
      "Welcome to the machine"
  Tam Joseph   "Lets Dance"
      "Off the Hook"
      "Halfway Fall"
      "Fishing"
  Watson Graeme   "So Many Years"
      "Tasting The Air"
  Wormald Kim   "Secrets"
  Yong Robin   "Maiko San"
      "Children of the Khmer Countryside"
AUSTRIA
  Krencey Ivan   "Jaguar"
AZERBAIJAN
  Mehdiyev Rashad   "Children"
BELGIUM
  Bleyen Livinus   "Salto"
      "Stokksnes Black Beach"
      "Under The Bridge"
  Gabriels Sara   "Celine"
      "Jacques"
  Lemmens Jef   "RTS Slalom"
      "Three children"
  Meertens Jacqueline   "Centre Niemeyer 1"
  Simon Claude   "Bushman smoking "
  Van Calsteren Louis   "Balade urbaine"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Krstic Slobodan   "SADNESS1"
BRAZIL
  Soares Gomes Roberto   "FACES"
      "PERTRANSICAO"
      "THE KISS"
CANADA
  Chow Kai Hong   "lonely"
  Kwan Phillip   "Bald Eagle Catching Eagle BW"
  Tam Kam Chiu   "Girl skaters"
  Vijayan Thomas   "Resting"
  Ye Danlei   "The Nenets14"
CHINA
  An Xiping   "Big eyes"
      "Fishing song"
      "MERCEDES"
  Chai Jiajun   "Cambodia3-m"
  Ge Rilegaowa   "boys"
  Huang Haiyan   "children of Namibia2-m"
  Li Yue   "A passionate violinist"
  Liao Xiaoxi   "Fighting Men"
      "Depend On Each Other_BW"
      "With Mum"
  Long Fengying   "Omo River Valley1"
  Xiao Jinsheng   "Omo River Valley2"
  Xu Xiaomei   "Years when I was young"
      "Boys and girls"
  Yan Bin   "Omo River Valley8"
      "The African children4"
  Yang Shenghua   "Expect"
      "Smile"
  Yu Jurong   "Life in Daliangshan 22-m"
      "Spectacular views in Xinjiang 37-m"
CYPRUS
  Evirgen Mustafa   "Hero"
  Michael Iosif   "The walking man"
  Theodorou Doros   "Fly high"
      "Passengers lifes"
  Ulual Tevfik   "Baloon Maker"
      "Elegant Shadow"
  Yiallouris George   "ANGELINA 05"
      "BELIEF"
DENMARK
  Jensen Roland   "Ballet_shoes_BW"
      "by the windowBW"
      "Sheep_guardianBW"
  Larsen Una Streit   "Beauty balance"
      "Olympic"
      "Woman on bridge"
  Skov Soren   "Staring eyes_SSK_7751"
      "Henrik_SSK_4780"
  Suszkiewicz Ole   "Maima 5"
      "Upstairs 4"
DOMINICAN REPUBLIC
  Rodriguez Jose   "cocola"
      "delicate"
      "pride"
ENGLAND
  Collins Brian   "Apple for the Teacher"
  Edmunds Glyn   "Look No VPL "
  Fryer Alison J   "Alone"
  Gibson James   "Sebastian and Ben"
      "Splash"
  Gibson Susan   "Bringing the bulls home"
      "Holding on"
      "Kat and Jonny"
      "Zorro and Tornado"
  Mowatt Chris   "Russian Women's Sprint Pursuit Team"
  Munday Jim   "Banjo Pier Swanage "
      "Riders on the Storm"
  Murray Eileen   "The Final Farewell"
  Tallett Kyle   "The abandoned trawler"
      "Sophia"
  Thomson Ian   "Misty"
FRANCE
  Christian Blondel   "APPARITION"
      "ARMADA 2017 12"
      "TEMPETE AU HAVRE"
  Dupouy Michel   "In the mist"
  Gorse Gerard   "au bistrot"
GERMANY
  Dittus Nicole   "Dance of Temptation "
      "the last Dance"
  Guenther Hans   "Alles im Blick"
  Paris Raimund   "Holzkiste"
      "Patrick"
      "vertikal Spagat"
  Reibl Klaus   "Ana"
      "Trap"
      "Companion"
  Riehle Gunther   "parallel smoking bw"
  Schmidt Barbara   "cool man"
  Teuschel Peter   "Guitar player"
  Walch Michael   "Freunde"
      "Zeit"
  Zernig Eva Maria   "Home again 1"
GREECE
  Baladakis George   "the generations"
HONG KONG
  Chan Hw   "Protect with body Bw"
      "Cast iron wok M2"
      "Shiofumi 19 Bw_Japan"
  Che Arnaldo Paulo   "Happy childhood 3"
      "Happy kids"
      "Is Mine"
      "New Star 2"
  Lam Wendy Wai Man   "football game 2"
      "spinning lady 2"
      "village old folk"
      "shepherd and cows 3"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Grey crowned crane"
      "Playing Skateboard"
  Leung Wing Chung Kenneth   "Fisherman in circle BW"
      "Impact BW"
      "Spiral BW"
  Li Suet Kwan Noel   "Desert Eagle BW"
      "Blacksmith BW"
      "Old Woman In Mosque BW"
  Tang Chun Choi   "I AM A FUNNY JOKER BW"
      "CHILD WITH CAMEL BW"
  Tse Kwok Kei Daniel   "Beautiful dancing 002"
  Wong Loretta Yat   "Akha woman18"
  Wong Yiu Wah   "Circle game"
HUNGARY
  Aczel Peter   "Op-Art"
  Ecsedi Akosne   "Darmos Tevdorashvili"
  Ligeti Laszlo   "An old picture"
  Rajkai Gyorgy   "The Modell 2"
INDIA
  Banerjee Anupam   "FISHING"
  Basak Abhishek   "TOWARDS THE LIGHT"
      "HANDS OF FREEDOM "
      "THROUGH THE NET"
  Bhaduri Indranil   "ONE STEP UP"
  Das Anuruddha   "Radiant face"
      "Washed-up"
  Dutta Dibyendu   "SURVIVAL"
      "TRANSITION"
      "MAN AND SHADE"
  Dutta Goutam Kumar   "SOLITARY"
  Dutta Surajit   "FUTURE OF NATION"
      "DANCING BIRD"
      "CHILDHOOD"
  Karmakar Ratan Chandra   "FISHERMEN WITH NET"
  Majumdar Anindya   "Adolescence"
      "Making faces"
      "Moichhara"
  Ray Chaudhuri Supratim   "belpahari life 1"
  Roy Kabita   "Figure 12"
  Roy Partha   "Morning Serenity"
  Sarma V K R S   "DESERT LIFES"
  Sengupta Sanjoy   "in a camel race"
      "inle boatmaker 2"
  Shit Sourav   "LIFE OF SHADOW"
      "NEVER ENDING JOURNEY"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Night duty"
      "TEXAS"
      "Where Earth Ends"
  Shepelev Yuri   "Tube"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Conductor"
      "Urda"
  Broetto Sabina   "Go to School"
  Cella Roberto   "A small talk in the village 2"
  Cossettini Valentino   "Mathematics lessons"
  Fieni Eugenio   "Maramures 8.51"
  Guerra Pasquale   "Attrazioni"
  Madeddu Bruno   "DAL FINESTRINO"
      "SCUOLA PRIMARIA DI SERENLI 5"
  Monchi Silvano   "Fratelli"
  Rizzato Pierluigi   "Three cheetah brothers"
      "Indonesian children"
      "King in the rain"
      "Be careful"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Bajau Family BW 1"
      "Children Happy Jump BW 4"
      "Two Girls Sand Dune BW 1"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Meditation"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Crows Greeting"
      "Thirst"
      "1967 and after 50 year"
MACAU
  Cheang Sherman   "Hanging Noodles"
  Sou Su Fu   "Winter Herdsman"
      "Cat and Old Monk B1"
      "Cock Fighting B1"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Start of Work Day"
  Tan Min   "Open Air Class"
  Wee Kee Edwin Ong   "Bamboo Flute Talent"
MYANMAR
  Maung Thi Ha   "LOOK 2"
      "QUEUE AND SMALL NOVICE"
      "THE SONS OF BUDDHA"
NETHERLANDS
  Halbach Willem   "Marching on"
      "Het trappenhuis"
NORTH MACEDONIA
  Alushevski Sasho   "Splash"
      "Pisatelot"
  Angelovski Dejan   "concert 2018-03"
  Ilievski Filip   "Stairs 01"
  Pavlichek Marjana   "AKT 2-2017"
      "AKT 2-2018"
      "The hand"
      "Body in milk"
  Shtrkov Kiril   "MOB 5"
      "Forms 5"
  Shtrkova Kochovska Katja   "Women"
NORWAY
  Espeland Kari E   "Bicycle Dreams"
  Jartveit Geir   "RALLAR"
OMAN
  Al Khadouri Abdullah   "worship"
POLAND
  Haratym Jacek   "Black dreams I"
  Muskalski Krzysztof   "My masters"
      "Trapped lust"
  Okoniewski Tomasz   "Alex pause"
      "little miss"
      "escape"
      "two plans two stories"
  Wenda Elzbieta   "black soul"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Long Way"
      "Take Me Home Bw "
      "Mastering Saaf Bw"
      "Batan Face Bw "
REPUBLIC OF IRELAND
  Boyle Judy   "twin boys at the fair"
      "the goat whisperer"
      "three goats"
  Bushe Catherine   "Streetshape"
  Conroy Derville   "Urban Explorer"
      "Daughter of Man"
  Ni Dheaghaidh Christina   "city stroll"
  O Shaughnessy Gabriel   "Dashain Girl"
      "Mermaids Call"
      "My Doll"
      "The Potter"
ROMANIA
  Magdo Istvan   "Returning home"
  Ovidiu Gabor   "Roxanne"
  Stan Valentina   "Feeling of the City"
RUSSIAN FEDERATION
  Pustovoy Yury   "Iceland"
  Sitnikov Stanislav   "Vatican spiral"
  Suloev Alexey   "Hug"
      "Irons and money"
SAUDI ARABIA
  Angawi Najla   "Deep Look"
  Sanad Hussain   "The rural man mono"
SCOTLAND
  Cathie Brian   "Isolation"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Followers 3"
      "Lonely 2"
      "Stunned"
  Radomirovic Ratomir Dr   "Nikos"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Preparing for Fishing BW"
      "Spectacular Eyes BW"
      "Vietnam Sand Dunes BW"
SLOVAKIA
  Szabo Ladislav   "The Last Farewell Gypsy Funeral"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Man with birds"
      "Milking on pastureland 2"
SOUTH AFRICA
  Du Plessis Annemarie   "STRIPED TWINS"
      "PEACEFUL STRIPES"
      "BEWARE COMING TOO CLOSE"
  Serfontein Andre   "Backstroke Swimmer"
SPAIN
  Lopez Cepero Mateos Manuel   "RECUERDOS"
SRI LANKA
  Gurusinghe Mohan   "BEST FRIENDS"
      "CRAFTSMAN"
      "FEEDING"
      "THRILLING"
SWEDEN
  Jerlemar Nils Erik   "Black Mannequin"
      "Crossing the Line No 1"
      "In the Escalator No 2"
      "Reading Man"
TAIWAN
  Chang Fukai   "coalminer10"
  Chen Chidi   "A Coal Miner"
  Chou Hsiu Chuan   "direction"
      "show"
      "learn"
  Kuo Mei Hui   "Fearless Fighters"
      "Little Lamas Little Fun"
      "Love between the Child and her Grandpa"
      "Savoring Buttered Tea"
  Li Ying Wu   "ball play"
      "reading"
  Lu Ching Yu   "The Journey"
  Tzeng Hsueh Liang   "Picking "
      "Maintain fish boat"
  Wang Su Jong   "gone with the wind"
      "farmers morning work"
TURKEY
  Akpinar Isin   "isin 76"
  Arica Yusuf   "waiting other cildren"
  Arici Elif   "Elif 600"
  Demir Gunes   "gunes 2"
  Macoro Niso Nisim   "macoro 42"
  Odemis Unsal   "Man"
      "Reading"
      "semah"
  Ozcan Zeliha   "zeliha 05"
      "zeliha 55"
  Sertkalayci Ahmet Niyazi   "mirror"
      "sumeyya"
  Tansu Gulay   "Mon Amour 2"
  Tasci Furkan   "iyilik_ve_merhamet"
UNITED ARAB EMIRATES
  Ahmad Bengin   "Lonesome Route"
  Malek Nasser   "Al Hur"
      "Chess"
      "Release the Donkys"
      "The Key"
USA
  Mazansky Cyril   "Distinguished Man"
VIETNAM
  Le Duc Toai   "Dance new day"
      "New day 4"
      "Thunderstorm 3"
WALES
  Lines Ron   "Grandmas Admiration "
      "The harlot and the maid "
      "The Hypnotist "
Please wait...