Members Area


Email:

Password:
3RD INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

AUTUMN CIRCUIT 2019
Salon PERASTO results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: Ribokaite Normante - Lithuania
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Munday Jim, England   "Taking a Pounding"
PSA Gold medal
  Boynton Mieke, Australia   "The Star of the Night"
GRADAC PGI Gold medal
  Goldin Leonid, Israel   "Blue stairs"
VICTORY P.W. Gold medal
  Chen Xinxin, China   "WALK ON STILTS"
PC PERASTO Gold medal
  Aljabri Mahmood, Oman   "blue eyes"
GRADAC PGI Silver medal
  Huang Siyuan, China   "Leap 1"
VICTORY P.W. Silver medal
  Duczynski Maciej, Poland   "Netherlands"
PC PERASTO Silver medal
  An Xiping, China   "The desert carts"
GRADAC PGI Bronze medal
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "The Lone Wanaka Tree"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Zheng Chenglin, China   "The man at the end of the road"
PC PERASTO Bronze medal
  Zdravev Zoran, North Macedonia   "This Way"
FIAP Honorable mention
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "With My Dreams "
  Stevens Mark, Australia   "Tate Stairway"
PSA Honorable mention
  Rozman Erik, Israel   "Golden"
  Tran Phong, Vietnam   "New day"
  Wang Yu, China   "Tribe man 3"
  Csilla Bolvari, Hungary   "Alien touch"
GRADAC PGI Honorable mention
  Gonul Fatih, Turkey   "Suduragi"
  Peks Heinz, Germany   "Oblatus"
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Pushing the mine in the rain"
  Oeyen Roger, Belgium   "Ebenbach3"
  Nero Julia, Luxembourg   "Oman 449"
  Balantic Peter, Slovenia   "Through the broccoli forest"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Kyprianou Klea, Cyprus   "Dervishes 02"
  Lokos Zoltan, Hungary   "Pursuance"
  Tan Lee Eng, Singapore   "Traditional Drummer"
  Silaghi Octavian, Romania   "street art"
  Tuominen Erkki, Finland   "Vivi"
  Cufar Aleksander, Slovenia   "W-700"
PC PERASTO Honorable mention
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Chucker Out"
  Atalay Baris , Turkey   "Baris 913"
  Kranitz Roland, Hungary   "Girls"
  Egerer Monika, Germany   "no time to rest"
  Radojevic Slavoljub, Serbia   "Birds"
  Bray David, England   "Milky Way At Kirkjufell With Meteor"
JURY MEMBER Diploma
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Man Darkness 2"
  Zuffo Emanuele, Italy   "Red umbrella"
  Ozar Ilkem, Turkey   "Ice Miracle"
CHAIRMAN Honorable mention
  Schmidt Barbara, Germany   "tiger & turtle 10"
 
SECTION B NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Green Desert "
PSA Gold medal
  Tong Jiangchuan, China   "Tiger leaping figure "
GRADAC PGI Gold medal
  Gao Haijun, China   "PROTECT"
VICTORY P.W. Gold medal
  Liao Shuilian, China   "rush to the fore"
PC PERASTO Gold medal
  Marasinghe Ashane, Sri Lanka   "It's My catch"
GRADAC PGI Silver medal
  Pichler Thomas, Austria   "Sea Eagle with prey"
VICTORY P.W. Silver medal
  Teo Chin Leong, Japan   "Blue Insularis 7"
PC PERASTO Silver medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "In the fog with ducks 3"
GRADAC PGI Bronze medal
  Li Ming, China   "Grass blown by wind"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Evans Tommy, Wales   "Great white in the mist"
PC PERASTO Bronze medal
  Bach Ngoc Tu, Vietnam   "TINH ME "
FIAP Honorable mention
  Hwang Chae Chun, South Korea   "peacock"
  Balantic Peter, Slovenia   "Little Duck"
PSA Honorable mention
  Hausdoerfer Frank, Germany   "Forces of Nature"
  Duczynski Maciej, Poland   "Landmannalaugar"
  Li Ching Shun, Taiwan   "Rubber fly4"
  Berni Marco, Italy   "Onsen"
GRADAC PGI Honorable mention
  Nguyen Ngoc Son, Vietnam   "Rested"
  Chan Hw, Hong Kong   "Walrus 06"
  Yang Dongping, China   "call"
  Chao Ling Jyi, Taiwan   "Meteorite old pine tree"
  Nagtzaam Paul, Australia   "Mother And Baby"
  Moule Yvonne, Australia   "Partners"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Chen Chidi, Taiwan   "Universe and Earth"
  Somali Chow David, Indonesia   "Arctic Bear"
  Boytell Kerry, Australia   "Bonelli Breakfast"
  Venter Francois, South Africa   "Yawning"
  Stone Marie Laure, England   "Milky way and quiver trees"
  Patel Dilip, USA   "Scramble"
PC PERASTO Honorable mention
  Cufar Aleksander, Slovenia   "Frog-P1000"
  Huynh Van Hung, Vietnam   "Pefect hunter"
  Shen Yanru, China   "Rich harvest"
  Fowlie Paul, England   "Bearded Tit"
  Zhang Guoyun, China   "Play 2"
  Hank Roland, Germany   "Wo hab ich nur"
JURY MEMBER Diploma
  Jenzer Urs, Switzerland   "Basstoelpel 2"
  Wu Chongfeng, China   "Catch"
  White John, USA   "Mother and Child 6552"
CHAIRMAN Honorable mention
  Silaghi Octavian, Romania   "red leaves"
 
SECTION C PHOTO TRAVEL - Awards
FIAP Gold medal
  Sandor Horosnyi , Hungary   "Salted area"
PSA Gold medal
  Chen Xinxin, China   "Rain Lane2"
GRADAC PGI Gold medal
  Salem Alrashdi, Oman   "Eyes of joy"
VICTORY P.W. Gold medal
  Ozar Ilkem, Turkey   "ilkem 700"
PC PERASTO Gold medal
  Kolevski Dejan, North Macedonia   "Lonely passerby"
GRADAC PGI Silver medal
  Moraht Mona, Germany   "Gasadalur"
VICTORY P.W. Silver medal
  Bruder Ursula, Germany   "Baltic sea 1"
PC PERASTO Silver medal
  Goldin Leonid, Israel   "Children in the Temple"
GRADAC PGI Bronze medal
  Huang Siyuan, China   "Train Story 7"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Gu Jing, China   "Leisurely Working"
PC PERASTO Bronze medal
  Shtrkov Kiril, North Macedonia   "Inner Landscapes no.4"
FIAP Honorable mention
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Fishing 3"
  Eliades Irene, Cyprus   "THE TRAINS OF INDIA "
PSA Honorable mention
  Ilievski Filip, North Macedonia   "Berlin metro"
  Chen Mingwei, China   "Train day"
  Mamula Vesna, Serbia   "Caryatids"
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Visit To Sultan Qaboos Mosque "
GRADAC PGI Honorable mention
  Al Hamali Basim, Saudi Arabia   "Taj mahal the icon of love"
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Sremska Mitrovica"
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "Road to Heaven"
  Veljic Nikola, USA   "The Z"
  Paris Raimund, Germany   "Havanna Street"
  Basmaci Lina, Turkey   "Lina 979"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Copuroglu Mustafa , Turkey   "Mustafa 941"
  Duong Ban, USA   "Convict Lake"
  Sun Guoxiang, China   "Surrounded by water 1"
  Hadjipavlou Thanasis, Cyprus   "Living life"
  Topaloglu Yucel Harika, Turkey   "Harika 805"
  Ozturk Esra Kapanci, Turkey   "Esra 04"
PC PERASTO Honorable mention
  Peks Heinz, Germany   "Reynisdrangar2"
  Kyprianou Klea, Cyprus   "Two Dancers"
  An Xiping, China   "Begging"
  Marzio Vizzoni, Italy   "AURORA BOREALIS"
  Naing Win Tun , Myanmar   "Novices monk walking in old Temple"
  Erzene Tulu, Turkey   "Tulu 700"
JURY MEMBER Diploma
  Xu Xiaomei, China   "The masterpiece"
  Demirci Nuray Baser, Turkey   "Nuray 909"
  Arici Elif , Turkey   "Elif 903"
CHAIRMAN Honorable mention
  Yang Rongmao, China   "Grazing 2"
 
SECTION D OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "The Soviet "
PSA Gold medal
  Borojevic Nenad, Serbia   "I'm telling you a story"
GRADAC PGI Gold medal
  Aljabri Mahmood, Oman   "man from Tag Mahal"
VICTORY P.W. Gold medal
  An Xiping, China   "Camels in teh desert"
PC PERASTO Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Take Me Home Bw"
GRADAC PGI Silver medal
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "Juan Carlos"
VICTORY P.W. Silver medal
  Wang An Sheng, Taiwan   "Solitarily"
PC PERASTO Silver medal
  Schweden Wolfgang, Germany   "Buddy 1"
GRADAC PGI Bronze medal
  Madden John, Republic of Ireland   "Walt Disney Concert Hall"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Goode Bob, England   "Against the Flow"
PC PERASTO Bronze medal
  Wong Yin, England   "Creeping Ribbon Large"
FIAP Honorable mention
  Salim Mohammad Ali, USA   "Hello"
  Campbell Laurie , Northern Ireland   "Dont Mess With Me"
PSA Honorable mention
  Bruder Ursula, Germany   "beauty in black 3"
  Xiao Shicong, China   "Senior"
  Glover John, Northern Ireland   "Dedicated Follower"
  Kerekes Istvan, Hungary   "Workers"
GRADAC PGI Honorable mention
  Deri Judit, Hungary   "Staircase"
  Radojevic Slavoljub, Serbia   "Otac"
  Kolevski Dejan, North Macedonia   "All in lines"
  Hwang Chae Chun, South Korea   "at the Boryeong mude festival"
  Boddi Simone, Italy   "valencia 8"
  Das Jayatu Chandra, India   "FORCE"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Alameer Amal, Saudi Arabia   "Dry meat"
  Praprotnik Borko Stefi, Slovenia   "Renegade 1"
  Huang Guixiang, China   "Vicissitudes of life3"
  Tzeng Chin Fa, Taiwan   "Into the pit"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Before storm 10"
  Hausdoerfer Frank, Germany   "Lights"
PC PERASTO Honorable mention
  Alicja Przybyszowska, Poland   "Emptiness"
  Stevens Mark, Australia   "Queens House"
  Shi Xiaoying, USA   "Falling horse"
  Li Binyuan, China   "Childhood at Seaside 2"
  Sandor Horosnyi , Hungary   "Dissapeared soldiers"
  Knutsen Jon, Norway   "Yoga on The Box"
JURY MEMBER Diploma
  Kandiyoti Henri, Turkey   "Muhammadali"
  Schreuder Claire, Isle of Man   "Serious Game"
  Van Gilbergen Freddy, Belgium   "Looking Sad"
CHAIRMAN Honorable mention
  Goldin Leonid, Israel   "Solo for Accordion"
 
SECTION E PEOPLE - Awards
FIAP Gold medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "1960 and after 57 year"
PSA Gold medal
  Makarovic Zoran, Croatia   "Jakob"
GRADAC PGI Gold medal
  Naing Win Tun , Myanmar   "Fisherman"
VICTORY P.W. Gold medal
  Kyprianou Klea, Cyprus   "Black and White In Motion"
PC PERASTO Gold medal
  Borojevic Nenad, Serbia   "Follower 3"
GRADAC PGI Silver medal
  Lin Yong, China   "Little monk"
VICTORY P.W. Silver medal
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "recollect"
PC PERASTO Silver medal
  Dittus Nicole, Germany   "Tippytoe"
GRADAC PGI Bronze medal
  Qiu Yanping, China   "Cooperation"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Goldin Leonid, Israel   "Fondness"
PC PERASTO Bronze medal
  Kristensen Jorgen, Denmark   "Andreas"
FIAP Honorable mention
  Yan Xiaoyue, China   "Life in Ethiopia15"
  Shtrkov Kiril, North Macedonia   "Time"
PSA Honorable mention
  Cufar Aleksander, Slovenia   "House-11"
  Knutsen Jon, Norway   "Rush hour"
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "Otra escalada en el glaciar"
  Almasrouri Basil, Oman   " son of the desert"
GRADAC PGI Honorable mention
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Mastering Saaf Bw"
  Sveen Atle, Norway   "Ilva at the museum"
  Aljabri Mahmood, Oman   "man with brown hat"
  Latinovic Biljana, Bosnia and Herzegovina   "Departure"
  Xie Ling, China   "Train Festival4"
  Tan Lee Eng, Singapore   "Morocco dye man"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Johnston Eion, Scotland   "MZ portrait one"
  Phan Dinh Trung, Vietnam   "Lam do"
  Chan Hw, Hong Kong   "Running of the Bulls 51"
  Tran Phong, Vietnam   "My grandchild"
  Li Ming, China   "Pentecostes 1"
  Marasinghe Ashane, Sri Lanka   "Face of Solemnity"
PC PERASTO Honorable mention
  Wan Yi, China   "Sibling"
  Brammall Ray, England   "The Enforcer"
  Hank Roland, Germany   "Its cold"
  Sharples Jan, Australia   "Fitting the lip piece"
  An Xiping, China   "Space"
  Fong Chanonn, Malaysia   "Sahdu at Sea"
JURY MEMBER Diploma
  Cavic Slobodan, Serbia   "Memories 2"
  Rajkai Gyorgy, Hungary   "Station"
  Venter Francois, South Africa   "Young beauty"
CHAIRMAN Honorable mention
  Lemmens Jef, Belgium   "Sleeping"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1145 289 54 268 162 50
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Fantasmal"
      "Hoy no se fia"
      "La chica en el cuadro"
AUSTRALIA
  Boynton Mieke   "Eystrahorn"
      "The Star of the Night"
  Boytell Kerry   "Eagle Hunter With Friend"
      "Horses in the Mist"
  Demy Geroe Daniel   "Moonrise at Uluru"
  Stevens Mark   "Flatiron"
      "Pier at Sunset"
      "Tate Stairway"
  Watson Graeme   "Vendita Promizionale"
BELGIUM
  Lemmens Jef   "Happy Dog 158"
      "Heavy battle"
  Michiels Bart   "Lightwaves"
      "Quiraing I"
  Oeyen Roger   "Kloostergallerij"
      "Ebenbach3"
  Simon Claude   "Afternoon near Swakop"
      "Wreck Zeila in the storm"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Latinovic Biljana   "Old lamp"
CANADA
  Ye Danlei   "Children in Ethiopia12"
CHINA
  An Xiping   "Camel dog"
      "Grazing on grasslands"
      "The desert carts"
  Cai Chaoyang   "Blue"
  Chen Shaohua   "Desert trip"
  Chen Xinxin   "gold sand sea"
      "WALK ON STILTS"
  Feng Jiashun   "the village"
  Gao Haijun   "A FAMILY"
  Gong Debao   "The Milky Way hangs in Kyushu"
  Huang Deying   "Freedom"
  Huang Haojiang   "A Boat"
  Huang Siyuan   "Dream 1"
      "Pray 1"
      "Leap 1"
  Li Binyuan   "Rock Coastline"
  Li Jianshe   "Castle in Mountain"
  Li Jing   "Mass Migration 10"
      "Hunt As Group"
      "Onflow"
  Li Yue   "Autumn scenery"
  Liu Beimeng   "Life in Bangladesh7"
  Lu Xuehai   "Dangerous Moment"
  Qiu Yanping   "Family"
  Shen Yanru   "Winter at Kirkjufell"
      "Aurora night"
      "Super skill"
      "Lofoten morning 3"
  Sheng Liquan   "Nature works4"
  Wan Yi   "Eight foot door purse seine 5"
      "hawksbill 3"
  Wang Yu   "Tribe man 3"
  Yang Kaiwen   "Explore"
      "Strong Vitality"
  Ye Wei   "New Sunset 05"
      "Paddy field and red 01"
  Zhang Xinmin   "Crowded Journey 2"
      "Crowded Journey 3"
  Zheng Chenglin   "Good friends"
      "The man at the end of the road"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "Man from Bilye 4"
      "Winter meditation"
CYPRUS
  Constantinou Theoni   "Big bubble"
  Eliades Irene   "ON A COLD WINTER'S NIGHT 2"
  Kyprianou Klea   "Dervishes 02"
CZECH REPUBLIC
  Sikora Mario   "Angle of view"
DENMARK
  Jensen Ole Kramer   "Rusty 02"
  Kristensen Jorgen   "Faith 23"
  Nielsen Arvid   "Nudeart 08"
  Suszkiewicz Ole   "Girl with Cap"
      "Man Darkness 2"
ENGLAND
  Bray David   "Milky Way At Kirkjufell With Meteor"
      "We Could Be Heroes"
      "Stormy Day At Godrevy"
  Edgar Stuart   "The red pole 2"
  Mcdonald Ann   "Mountain Camels, Ladakh"
      "Rocks at Sunset"
  Munday Jim   "Autumn Storm"
      "Worthing Pier"
      "Taking a Pounding"
  Sawyer Tim   "A Walk with The Moon"
  Stone Marie Laure   "Early morning light and shade"
      "Sumi wrestling"
      "Victorian steam prof"
  Wong Yin   "Jonquil man on stairs"
      "The oyster man"
  Zimmerman Carole   "Going Down"
FINLAND
  Jokinen Juha   "Masks"
  Lehtonen Kauko   "Cranes"
  Tuominen Erkki   "Vivi"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Ice formation"
      "Lofoten Aurora 5"
      "Lofoten winter colours 3"
  Buecker Holger   "The Power of Benni Cellini"
  Dittus Nicole   "I need a Wonder"
  Egerer Monika   "no time to rest"
      "light drops"
  Hank Roland   "Annapurna Sunrise"
      "Gondola 2"
      "Weisskopfseeadler Ohio"
  Hausdoerfer Frank   "Fitz Roy 80"
  Moraht Mona   "Arnarstapi"
      "Hospital"
  Peks Heinz   "Ashwinkumar"
      "Oblatus"
  Schmidt Barbara   "tiger & turtle 10"
  Strehlke Klaus   "Lonely-T2 108"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "On the stairs"
HONG KONG
  Chan Hw   "Owl 15"
      "Urocissa Caerulea 14"
  Poon Wai Keung   "Colourful huts"
  Wu Bill   "Chinese Opera"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Alien touch"
  Eifert Janos   "Eighth round"
  Kerekes Istvan   "Birds"
  Kranitz Roland   "Girls"
  Lokos Zoltan   "Pursuance"
      "Traveler"
      "Vision"
  Racz Peter   "Aurora boat"
      "UAZ under stars"
  Sandor Horosnyi   "Girl in the forest"
      "Girl between the door"
  Stipsits Ibolya   "Reflection of eyes"
      "Rubiginous"
INDIA
  Saxena Sudhir   "ILLUSION-2"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Berry Tasty"
      "Some Assembly Required"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Blue stairs"
      "NEW COLLECTION"
      "Violoncello"
  Rozman Erik   "Golden"
      "Pumpkin Man"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Workers"
  Berni Marco   "Fluctuating"
      "Mermaid from the abyss"
  Boddi Simone   "berlin 1"
      "val d orcia 38"
      "valencia 3"
      "valencia 5"
  Rubboli Veniero   "Dumitru Pop"
  Zuffo Emanuele   "Passing bicycles"
      "Red umbrella"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Blue Fishing Nets 1"
      "Colourful Joss Sticks"
      "Blue Nets 2"
KUWAIT
  Shehab Huda   "Fatimaa"
      "Need Fatima"
      "My and Before "
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Morning"
      "Hundertwasser"
      "Chucker Out"
      "Rain 134"
LUXEMBOURG
  Nero Julia   "Oman 449"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Deadvlei SandDune"
      "Lofoten Skyline"
      "Yangon Railways"
  Tiong Chiong Soon   "The Lone Wanaka Tree"
  Yap Kian Meng   "Charcoal Kiln Worker 4"
NORTH MACEDONIA
  Joveva Ana   "MYSTERIOUS FLIGHT"
      "ONE MOMENT OF EACH DAY"
      "ORBIS"
  Kraljevski Dejan   "BarberShop"
  Shtrkov Kiril   "Reflection"
  Zdravev Zoran   "Girl on Bicycle "
      "Sunny Day"
      "This Way"
NORTHERN IRELAND
  Campbell Laurie   "Sleeping Ballerina"
      "Portrait of a Forlorn Princess"
  Willis Jennifer   "Breakaway"
NORWAY
  Hyllseth Torhild   "Meeting point"
  Sveen Atle   "Ilva in the river VI"
      "Linea with black necklace"
OMAN
  Aljabri Mahmood   "blue eyes"
      "waiting my sister"
      "take my hand"
  Almasrouri Basil   " omani man"
  Salem Alrashdi   "The village girl"
      "The pretty girl"
      "GIRL KHASHMEER"
      "A cutest gentle"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Monastery in the valley"
      "Race 3"
      "The night glow"
  Duczynski Maciej   "Netherlands"
      "Tuscany"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "With My Dreams "
      "Golden Path"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "World War 2 Evacuee"
      "Lancaster Bomber"
ROMANIA
  Silaghi Octavian   "street art"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Baikal-Olkhon 1"
      "Vladik 10"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "innocence"
      "Features of the years"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "Modest triangle"
      "Pair form three"
  Mcdowall Norma   "White Anemone"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Homeless"
      "Lonely "
  Mamula Vesna   "Fancy ball"
      "Red shadow"
  Radojevic Slavoljub   "Birds"
      "Mladen 200"
  Radomirovic Ratomir Dr   "Nuernberger Versicherung"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Traditional Drummer"
SLOVAKIA
  Sranko Jan   "shape"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "Between the water and the sky"
      "Through the broccoli forest"
  Cufar Aleksander   "AW-100F"
      "TS-6010"
      "W-700"
      "MWE-1000"
  Fabjan Igor   "Tongue"
  Praprotnik Borko Stefi   "A guitar player"
      "Serbian countryside 2"
SOUTH AFRICA
  Venter Francois   "Blood forrest"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "sunrise"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "Dusky Grazing"
      "Freedom and light"
      "Waiting for the moonrise"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Venedig Carnevale 11"
TAIWAN
  Kuo Chun Cheng   "adoptive child 05"
  Kuo Mei Hui   "TEA LEAVES HARVEST"
      "A WINDING RIVER OF CARS"
  Li Ching Shun   "Landscape of lake"
      "Sailing in the morning"
      "Shooting sunset"
  Tzeng Chin Fa   "Pushing the mine in the rain"
  Woodpecker Huang   "hardwork BB"
TURKEY
  Arici Elif   "Elif 602"
      "Elif 901"
  Atalay Baris   "Baris 913"
  Basmaci Lina   "Lina 804"
  Ceylani Abdullah Yalcin   "ocak 2"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 807"
  Eguz Meral   "Meral 601"
  Elcicek Dilek   "Dilek 925"
  Gonul Fatih   "Suduragi"
  Kandiyoti Henri   "underprotection"
      "longestway"
  Kohen Neli Nil   "Neli 1005"
  Ozar Ilkem   "Ice Miracle"
      "Thediamond"
  Ozturk Esra Kapanci   "Esra 902"
      "Esra 501"
  Tufan Mehmet   "TRmtufn_varanasi"
  Uluevren Nilufer Kuzu   "Nilufer 903"
UKRAINE
  Lander Igor   "Abstraction"
USA
  Carr Randy   "Renaissance Lady"
  Chiu Bob   "Holi 2"
  Ng Michael   "Snow geese flying"
  Patel Dilip   "Dainik Jagran"
  Veljic Nikola   "Loundry "
      "NYC"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "YEN TU TRONG SUONG "
  Nguyen Van Dong   "in traditional pottery village"
  Nguyen Ngoc Son   "Creates yarns fabric"
  Phan Thi Xuan Mai   "VU DIEU TREN SONG"
  Tien Dat Dao   "DEEPLY WORRY No 3"
      "HOLD BACK TIME"
      "MASKS No 2"
  Tran Phong   "New day"
      "Making noodle in Cu Da"
  Vothi Kimcuong   "VU DIEU TREN BIEN"
WALES
  Evans Tommy   "Two great crested grebes fighting"
 
SECTION B NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
799 205 52 196 120 45
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Laguna Hedionda"
AUSTRALIA
  Boytell Kerry   "Bonelli Breakfast"
      "I Spy Dinner"
      "To Catch A Crow"
  Demy Geroe Daniel   "Fur Seal Growl"
  Moule Yvonne   "Partners"
  Nagtzaam Paul   "Mother And Baby"
  Watson Graeme   "Breaching Whale 1"
AUSTRIA
  Pichler Thomas   "Sea Eagle with prey"
BELGIUM
  Lemmens Jef   "Gannet battle"
  Oeyen Roger   "Zeearend"
  Simon Claude   "Lioness searching for prey"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Latinovic Biljana   "Magical forest"
CANADA
  Kwan Phillip   "White-eared Sibia Eating Berry"
CHINA
  An Xiping   "FIY OVER2"
      "Hang over the water"
  Chen Shaohua   "Argue"
  Chen Xinxin   "Boxing 3"
  Fa Lei   "Yukon"
      "Yukon aurora 2"
  Feng Jiashun   "swan lake"
      "sweet kiss"
  Gao Haijun   "FOLLOW"
      "MIGRATION"
      "PROTECT"
  Huang Deying   "Mysterious Mount Huangshan 4"
  Li Binyuan   "Alone"
  Li Chunling   "a trial of strength"
      "swan family"
  Li Jianshe   "Desert Oasis"
  Li Jing   "Hunt down 3"
      "Mass Migration 7"
      "Flamingos 18"
  Li Ming   "Dragon and Phoenix Fighting"
      "Grass blown by wind"
  Liao Shuilian   "rush to the fore"
  Lin Yong   "Penguin elves 4"
  Qiu Yanping   "Forward"
      "Spirit in fairyland 2"
  Shen Yanru   "Battle"
      "Rich harvest"
      "Soar"
  Sun Guoxiang   "Land 3"
  Tong Jiangchuan   "Kingfishers "
      "Tiger leaping figure "
  Wu Chongfeng   "Catch"
  Xu Xiaomei   "Traces of time"
  Yang Dongping   "call"
      "peak of snow land"
  Yang Kaiwen   "Love 1"
      "free inhabitants of the plateau 7"
  Zhang Guoyun   "Play 2"
  Zheng Chenglin   "Struggle"
CYPRUS
  Hadjipavlou Thanasis   "Big blue sky"
  Kranos Pantelis   "Coming up"
      "In camouflage"
  Kyprianou Klea   "Sea Caves in Peyia"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Squirrel 12"
      "The Jay"
ENGLAND
  Brammall Ray   "Fishing Gannets"
  Fowlie Paul   "Bearded Tit"
  Gledhill Christopher   "Bearded Dragon"
  Jenkin Barbara   "Heteropteryx Dilatata."
      "Marbled Tree Frog"
  Jenkin Malcolm   "Panther Chameleon 10"
  Mcdonald Ann   "Ice Dancing Pelican"
  Nash John   "Broad Bodied Chaser"
      "Female Emperor Ovipositing"
  Stone Marie Laure   "Buzzard plucking pheasant"
      "Heron night fishing"
      "Milky way and quiver trees"
  Wong Yin   "Common lime swallowtail 2"
  Zimmerman Carole   "Remember Say Nothing"
      "Great Grey Owl Peeping"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Silence"
  Lindholm Ari   "Hangingdrops"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Male Calopteryx Virgo"
      "Doris And Poppy"
GERMANY
  Bruder Ursula   "ice chunk beach"
      "Iceland beach"
  Buecker Holger   "You'll Never Walk Alone"
  Hank Roland   "Attack"
      "Raufusskauz"
      "Schleiereule"
      "Wo hab ich nur"
  Hausdoerfer Frank   "Forces of Nature"
  Moraht Mona   "Mount Kirkjufell"
      "Stokksnes"
  Paris Raimund   "Toelpel"
HONG KONG
  Chan Hw   "Who will infringe"
      "Brown Bear 8_Alaska"
      "Walrus 06"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Yellow simphony"
  Deri Judit   "Salty crown"
  Dudas Nandor Emil   "White-tailed eagle study 16"
  Kranitz Roland   "Against the direction"
      "Kingfisher with prey"
      "Skillful hunter"
  Racz Peter   "Start III"
  Sandor Horosnyi   "Crucified"
INDIA
  Krishnan Subramanian   "tiger"
INDONESIA
  Krisprimandoyo D Agung   "Pamukale"
  Somali Chow David   "Arctic Bear"
      "Walrus in Arctic ocean"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Eagle Owl"
ISRAEL
  Rozman Erik   "The Bridge"
ITALY
  Berni Marco   "The Prey"
      "Onsen"
  Marzio Vizzoni   "DESERT 1"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Wallace Flying Frog 1"
      "Blue Insularis 7"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "In the fog 12"
      "EARLY MORNING"
      "In the fog with ducks 3"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Angry Hippo"
      "Hippo n Wildebeests"
  Tiong Chiong Soon   "The Lone Tree"
      "Malakiri Beach MilkywaySumba"
MALTA
  Catania Gottfried   "Angry Stare"
NORTH MACEDONIA
  Zdravev Zoran   "Green Frog with Vocal Sacs"
      "Male Frog with Vocal Sacs"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Early Morning Deer"
NORWAY
  Sveen Atle   "Jackal versus vultures"
      "Jackal with breakfest"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Snow trail"
      "Winter fog "
  Duczynski Maciej   "Iceland 34"
      "Landmannalaugar"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Green Desert "
      "After The Rain "
      "Milky Way Flower "
      "Desert Lines"
ROMANIA
  Silaghi Octavian   "red leaves"
      "the forest king"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Belek 2"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "The King"
SCOTLAND
  Mcdowall Norma   "Redpoll in Winter"
SERBIA
  Cavic Slobodan   "Love"
  Radomirovic Ratomir Dr   "Polyommatus icarus"
  Vukicevic Djordje   "Jumping fish"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Blue Pit Viper 09"
      "My meal 03"
      "Moment in Nature 39"
  Tan Lee Eng   "Azure Creepers 3"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "In the morning dew"
      "Little Duck"
  Cufar Aleksander   "Frog-P1000"
      "Swan-1000"
      "Frog-C67"
      "UP-1000"
  Praprotnik Borko Stefi   "Morning in Namib"
SOUTH AFRICA
  Venter Francois   "Yawning"
      "Leave my food alone"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "peacock"
      "a baby birds 2"
      "love"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "It's My catch"
      "X Rayed"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Basstoelpel 2"
TAIWAN
  Chao Ling Jyi   "Millennium Tree Galaxy"
      "Meteorite old pine tree"
  Chen Chidi   "Universe and Earth"
  Kuo Chun Cheng   "pairing 02"
      "pairing 11"
      "foraging 08"
  Lee Ching Hsiung   "Dating"
      "Adult and young 03"
      "Beautiful seeds 02"
  Li Ching Shun   "Formosan macaque8"
      "Rubber fly4"
  Tzeng Chin Fa   "Rise from the ashes"
TURKEY
  Gonul Fatih   "Daldan Bakis"
      "Gidiyoruz"
USA
  Duong Ban   "Marks of Time"
  Nguyen Minh   "Palouse"
      "The Beach"
  Patel Dilip   "Scramble"
      "Excitement"
  Salim Mohammad Ali   "The Arrival"
  Shi Xiaoying   "Mother wakes up"
      "Bear's Lunch"
      "Got it first"
  Tran Mindung   "Convict Lake"
  White John   "Mother and Child 6552"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "CHIEN DAU "
      "TINH ME "
  Huynh Van Hung   "Pefect hunter"
      "Tranh Moi"
      "Boiga cyan"
  Nguyen Van Dong   "peaceful"
  Nguyen Ngoc Son   "Feeding"
      "Rested"
  Vothi Kimcuong   "DOI BAN"
WALES
  Evans Tommy   "Curlew on the move"
      "Gadwall in flight"
      "Great white in the mist"
 
SECTION C PHOTO TRAVEL - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
935 235 53 234 149 42
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Arboles y reflejos al atardecer"
      "Rieles oxidados"
      "Rodeo al atardecer"
AUSTRALIA
  Boytell Kerry   "Racing with Eagles"
  Cannon Wally   "Norah Head Lighthouse Stormy Dawn No. 2"
  Chapman John   "Kearsarge Reflection"
  Demy Geroe Daniel   "Kirkjufell at Sunset"
  Moritz Vicki   "Cuban street play"
  Moule Yvonne   "Airport"
AUSTRIA
  Pichler Thomas   "Turtle Trip"
BELGIUM
  Lemmens Jef   "Faster"
  Simon Claude   "Dorob desert"
      "May in Deadvlei"
      "Tsondab Dunes"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Latinovic Biljana   "Green fields"
CANADA
  Kwan Phillip   "Horses in Water 91"
CHINA
  An Xiping   "Begging"
      "Heavy traffic"
      "The woman pushing the baby"
  Cai Chaoyang   "Picturesque Mud Flat"
  Chen Mingwei   "Train day"
  Chen Shaohua   "Way home"
  Chen Xiaoqing   "Pious Inidan Believers 2"
  Chen Xinxin   "Rain Lane2"
      "The Nenets campsite5"
      "The Wailing Wall 2"
  Fa Lei   "Dolomiti morning"
      "Loften secret code"
      "morning reading in Songzanlin Lamasery"
  Gu Jing   "Leisurely Working"
  Huang Deying   "Lines of Land"
      "Impression of Xiapu4"
  Huang Haojiang   "Tea Field 4"
  Huang Siyuan   "Train Story 7"
      "Bodhisattva 2"
      "Leap"
  Li Jianshe   "Rob Sheep Race 4"
      "Harvest"
  Li Jing   "Guide"
  Li Min   "Swallow in 1"
  Li Ming   "Exclusive seat"
      "Salt pond"
  Liao Shuilian   "milk sea 1"
  Lin Yong   "The spirit of the sky 23"
      "Gather "
      "Rite on the road"
  Qiu Yanping   "Aerial Work"
  Sheng Liquan   "Fishing with Net 8"
  Song Xianna   "PASTURE"
  Sun Guoxiang   "Casting a net and fishing 2"
      "Tribal Totem"
      "Surrounded by water 1"
      "Feel 2"
  Tong Jiangchuan   "The Antarctic expedition"
  Wang Yu   "The man with the drum"
  Wu Chongfeng   "My partner 1"
      "Bright"
  Xiao Shicong   "Pious 1"
  Xie Ling   "Train Festival12"
      "Working in Bangladesh3"
  Xu Xiaomei   "The good old days"
      "The masterpiece"
  Yan Xiaoyue   "Life in Bangladesh18"
      "Southern gansu71"
      "Temppeliaukion Churc13"
  Yang Kaiwen   "Polar Light 2"
      "Small house"
  Yang Rongmao   "Grazing 2"
  Ye Wei   "Through the dusk 117"
  Zhang Lin   "Tribal Child 6"
      "Look up"
      "Long travel 2"
  Zheng Chenglin   "Camel team5"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "Bridge in the fog 2"
CYPRUS
  Eliades Irene   "THE TRAINS OF INDIA "
  Hadjipavlou Thanasis   "Living life"
  Kranos Pantelis   "Guards of pride"
      "Exploring caves"
  Kyprianou Klea   "Striped And Hats"
      "Two Dancers"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Sledding 6"
      "Torup Strand"
      "Aarhus By Night 4"
ENGLAND
  Mcdonald Ann   "All Work Done"
  Stone Marie Laure   "In a blue train"
FINLAND
  Kinnunen Sanna   "Colorful Finland 1"
      "Colorful Finland 2"
  Lehtonen Kauko   "Cupola of Parlament Berlin"
      "Fashion Photographer"
      "People at Louvre"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Baltic sea 1"
      "Icy Dolomites 1"
      "Lofoten Islands Aurora1"
      "Lofoten sunrise 11"
  Buecker Holger   "Chairoplane"
  Dittus Nicole   "Gondolas 2 "
  Hank Roland   "Azadegan Tea House"
  Moraht Mona   "Gasadalur"
      "Hoefn"
  Paris Raimund   "Havanna Street"
      "Wasserschloss"
  Peks Heinz   "Machu Picchu"
      "Reynisdrangar2"
  Schmidt Barbara   "at the old pit 1"
  Schweden Wolfgang   "Columbia Icefield 1"
  Strehlke Klaus   "Crete - 072"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "Chestnut feast in Pelion 02"
  Skotiniotis Iannis   "Meteora II"
      "Philolaos in Volos"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Sentinel"
  Deri Judit   "Antelope Canyon 2"
  Sandor Horosnyi   "Salted area"
INDIA
  Krishnan Subramanian   "clogs_nederlands"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Grand Canal from Accademia Bridge"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "At the Giant's Causeway"
      "CHANEL"
      "Children in the Temple"
      "Different windows"
  Rozman Erik   "Home"
  Shpringer Efraim   "Church Tzmindh samba Kzbgi"
ITALY
  Berni Marco   "The Surfer"
      "The Surfer 2"
  Marzio Vizzoni   "AURORA BOREALIS"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Dubai Night Cityscape"
      "Bajau Kids on Three Boats 1"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Fishing 3"
      "Zarasai 191"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Tuscany Morning"
      "Belvedere Sunrise"
  Tiong Chiong Soon   "Ponte Dell Accademia"
      "Road to Heaven"
MYANMAR
  Naing Win Tun   "Three Novice On Ancient Bagan"
      "Ray of light shining through the window in pagoda"
      "Novices monk walking in old Temple"
NORTH MACEDONIA
  Ilievski Filip   "Berlin metro"
      "Bundeswalk"
  Kolevski Dejan   "Shadow"
      "Lonely passerby"
  Korunoski Dimce   "Perast 2"
  Pavlichek Marjana   "birds"
  Shtrkov Kiril   "Inner Landscapes no.4"
      "Smoke"
  Zdravev Zoran   "Leipzig HBF Exit in Ten to Three"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Tourist Rest Place"
NORWAY
  Hyllseth Torhild   "Traversing Hardangervidda"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "smile III"
  Aljabri Mahmood   "reading"
      "School girl"
  Salem Alrashdi   "Eyes of joy"
      "Happiness"
      "The beutafll"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Changing of the guard"
      "Kazba Ait Benhaddou "
      "Work in the medina"
  Duczynski Maciej   "Iceland 57"
      "Reflections"
      "Rowing Boat"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Visit To Sultan Qaboos Mosque "
      "Hayder Museum "
      "Pink City Post"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Cork Screw Hill"
ROMANIA
  Silaghi Octavian   "quiet morning"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Baikal-Ogoy 1"
      "Ice of Greenland 127"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "Taj mahal the icon of love"
      "shepherd feeding Lambs"
  Alameer Amal   "Hamar mother"
      "Tawaaf"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Journey into the unknown"
      "The Winner"
  Karaklic Milos   "cages"
  Mamula Vesna   "Caryatids"
  Milentijevic Jelica   "Red lake in Bor"
  Radojevic Slavoljub   "Zakopane"
  Vukicevic Djordje   "Long red scarf"
      "Sremska Mitrovica"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Waiting for the right time"
  Tan Lee Eng   "Horseherding 2"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "The church in the fall"
  Cufar Aleksander   "Morning-331"
      "Wood-E44"
      "Jamnik-Z400"
      "Wood-G900"
  Fabjan Igor   "Caravan"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "Lake morning in autumn "
      "one-day leisure town"
TAIWAN
  Kuo Mei Hui   "SEA OF CLOUD AND LANDSCAPE"
  Lee Ching Hsiung   "Handmade Noodles 15"
  Tzeng Chin Fa   "Discuss life with the sea circle"
  Woodpecker Huang   "city view K"
TURKEY
  Arici Elif   "Elif 903"
  Atalay Baris   "Baris 902"
  Azizoglu Gulbin   "Gulbin 950"
  Basmaci Lina   "Lina 977"
      "Lina 979"
  Copuroglu Mustafa   "Mustafa 109"
      "Mustafa 941"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 903"
      "Nuray 909"
  Ergin Zeynep Banu   "Zbanu 900"
  Erzene Tulu   "Tulu 700"
  Gonul Fatih   "Ekmek"
  Ince Gamze   "Gamze 821"
  Karaarslan Nese   "Nese 816"
  Omur Nur Tansu   "Omur 1"
  Ozar Ilkem   "ilkem 500"
      "ilkem 502"
      "ilkem 700"
      "ilkem 800"
  Ozturk Esra Kapanci   "Esra 04"
      "Esra 501"
  Satir Sukran Yokus   "Sukran 900"
      "Sukran 915"
  Sazak Mehmet Emin   "Emin 935"
      "Emin 914"
  Sivri Talat   "Talat 701"
  Tetik Suleyman   "Suleyman 820"
  Topaloglu Yucel Harika   "Harika 805"
  Tufan Mehmet   "TRmtufn_C_life goes on"
      "TRmtufn_Journey with camels"
      "TRmtufn_love camel"
  Uluevren Nilufer Kuzu   "Nilufer 712"
  Yildiz Murathan   "Murathan 801"
UKRAINE
  Lander Igor   "Dead season"
USA
  Chiu Bob   "The Rock Church 5"
  Duong Ban   "Convict Lake"
  Nguyen Minh   "Dangerous Fall"
  Patel Dilip   "Shoe Repair Centre"
  Tran Mindung   "Palouse Fall"
  Veljic Nikola   "The Z"
VIETNAM
  Nguyen Ngoc Son   "Coral Hon Yen"
      "Season day Ban Phung"
  Phan Thi Xuan Mai   "LE HOI CAU BUN"
  Vothi Kimcuong   "UOM CA GIONG"
 
SECTION D OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
990 248 51 233 138 44
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Juan Carlos"
      "Las paisanitas y el gallo"
AUSTRALIA
  Boynton Mieke   "Shades of Sand"
      "Under the Lamplight"
  Boytell Kerry   "Eagle Hunter and Friend"
  Stevens Mark   "Baker Street"
      "High Tide"
      "Queens House"
  Watson Graeme   "Eating Alone"
AUSTRIA
  Pichler Thomas   "Veiled"
BELGIUM
  Legrand Jean Luc   "Penitence improvisee"
  Oeyen Roger   "Museum7"
      "Brevieren"
  Van Gilbergen Freddy   "Boy asking money"
      "Looking Sad"
CANADA
  Ye Danlei   "Bangladeshi market7"
      "Travel on the way12"
CHINA
  An Xiping   "Camels in teh desert"
      "GRAZING3"
      "Mount"
  Chen Xinxin   "jump into the sea"
      "Nenets child8"
  Gong Debao   "Go to sea"
      "Morning mist in grassland"
  Gu Jing   "World Outside"
  Huang Deying   "Depend on Each Other"
  Huang Guixiang   "Vicissitudes of life3"
  Li Binyuan   "Childhood at Seaside 2"
  Li Chunling   "dancing"
  Li Jianshe   "Woman in black3"
  Li Ming   "Hard to extricate himself"
      "Village morning song"
  Lin Yong   "Senior"
  Qiu Yanping   "contest"
      "Young smile 2"
  Sheng Liquan   "Fishing with Net 2"
      "purse seiner"
  Song Xianna   "STAIRS"
  Sun Guoxiang   "Days in the old teahouse 1"
      "Terminal story7"
  Tong Jiangchuan   "Mongolian horse"
  Wang Yu   "Sweet dream 1"
  Wu Chongfeng   "Pious"
  Xiao Shicong   "Senior"
  Xie Ling   "Crowded Train"
  Xu Zhihong   "Streets of Pakistan 14"
      "Pakistan people 14"
  Yan Xiaoyue   "Temppeliaukion Church11"
  Ye Wei   "watcher 11"
  Zhang Guoyun   "Turn round"
  Zhang Xinmin   "The path"
  Zheng Chenglin   "Busy 2"
      "Bangladesh Train1"
      "Believers in the rock church 3"
CYPRUS
  Constantinou Theoni   "Outside cover"
  Yiallouris George   "MEVLEVI IN TENSION "
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Jens 3BW"
  Nielsen Arvid   "Cellogirl bw 1"
  Suszkiewicz Ole   "Evening Runner"
ENGLAND
  Bray David   "The Lancaster Boys"
  Edgar Stuart   "Icelandic view"
      "Perch rock lighthouse"
  Goode Bob   "Against the Flow"
  Jenkin Barbara   "Topper Mia"
  Jenkin Malcolm   "Black kara"
  Mcdonald Ann   "A Challenging Stare"
      "Shadow Football"
  Stone Marie Laure   "Apatani nose rings and tattoos"
  Wong Yin   "Creeping Ribbon Large"
      "This tastes good"
      "Four china pieces"
  Zimmerman Carole   "Spread Eagle Owl"
      "No Messing the Mechanic"
FINLAND
  Salonen Kalle   "Speedwaydrivers 5"
GERMANY
  Bruder Ursula   "beauty in black 3"
  Buecker Holger   "Above and Below - Shake"
      "Night Watchman Melchior"
      "Old Richard"
  Dittus Nicole   "Holy Helena"
      "The last Dance"
  Egerer Monika   "test tower"
      "world of books"
      "wooden pier"
  Hank Roland   "Crossing"
      "In a hurry"
  Hausdoerfer Frank   "Lights"
  Moraht Mona   "Anny"
  Paris Raimund   "Cuba Boxing"
  Peks Heinz   "Hindipriester"
      "Junge5_s"
  Schmidt Barbara   "MMK 07"
  Schweden Wolfgang   "Buddy 1"
  Strehlke Klaus   "Erasmus-0966"
HONG KONG
  Chan Hw   "Beautiful line 10"
  Poon Wai Keung   "Make up"
HUNGARY
  Barakonyi Karoly   "North Iceland 3"
  Deri Judit   "House in London"
      "Staircase"
  Dudas Nandor Emil   "Dreamdance study 17"
  Eifert Janos   "Talk to the birds"
  Kerekes Istvan   "Maramuresan tale"
      "Shepherd life"
      "The gipsy clan"
      "Workers"
  Sandor Horosnyi   "Best friends"
      "Dissapeared soldiers"
  Stipsits Ibolya   "Cloud of smoke"
INDIA
  Das Jayatu Chandra   "FORCE"
INDONESIA
  Cahyawati Ika   "Jump"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Serious Game"
      "Quiet Contemplation"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Childhood tales"
      "Letter to man"
      "Night corridor"
      "Solo for Accordion"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Chess players"
      "Garlic seller"
      "La scala"
      "Ten to six"
  Boddi Simone   "valencia 8"
      "valencia 4"
      "moscow metro 11"
  Marzio Vizzoni   "NIGHT IN ICELAND 2"
      "RELAX"
      "MOLDAVIAN POPE"
  Rubboli Veniero   "Maramures People 3158"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Children Happy Jump BW 4"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Dance with Crows 1"
      "Before storm 10"
      "Fishermans path"
      "When it Starts to Rain 1"
LUXEMBOURG
  Nero Julia   "Oman 367"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Watchmaker"
      "Headpower"
  Tiong Chiong Soon   "Dancing Tree Sumba BW"
      "Mr Huang"
  Yap Kian Meng   "Castle"
NETHERLANDS
  Tijssen Els   "lost"
      "my father"
NORTH MACEDONIA
  Brsakoski Roberto   "Izbledenaa starost"
  Colak Mimoza   "Curiosity"
  Ilievski Filip   "Alone"
      "Jelena Sergeevna"
  Joveva Ana   "BETWEEN DIAGONAL LINES"
      "LIGHT IN THE STREET"
  Kolevski Dejan   "All in lines"
      "Play"
  Shtrkov Kiril   "Mimicry"
      "MOB Long exp. 2"
      "Flags "
  Zdravev Zoran   "Mannequins"
      "Group of Mannequins"
NORTHERN IRELAND
  Campbell Laurie   "Dont Mess With Me"
      "My Protector"
  Glover John   "Back Beads"
      "It can only get worse"
      "Dedicated Follower"
  Willis Jennifer   "Just Clearing the Last"
      "The Morning After"
      "The Soviet "
      "With Every Sinew"
NORWAY
  Knutsen Jon   "Yoga on The Box"
      "Jerry"
  Sveen Atle   "Family portrait"
      "Fredau XX"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "feelings ii"
  Aljabri Mahmood   "man from Tag Mahal"
      "thinking"
      "waiting"
  Almasrouri Basil   "smoke"
  Salem Alrashdi   "A sad look"
      "GIRL KHASHMEER"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Chocolate"
      "Emptiness"
      "Harbour"
  Duczynski Maciej   "Iceland 71"
      "Tatra 68"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Long Way"
      "Take Me Home Bw"
      "Batan Face Bw"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Walt Disney Concert Hall"
      "Tartan Hat "
ROMANIA
  Silaghi Octavian   "vortex 2"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Vladik 27"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "windows endless stories"
      "time effects "
  Alameer Amal   "Dry meat"
      "watchs corner"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "Finger spread"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "I'm telling you a story"
      "Lonely 4"
      "Walking in the dark"
  Radojevic Slavoljub   "Otac"
  Radomirovic Ratomir Dr   "museum inside"
      "visitor"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Fisherman in Inle Lake 02"
  Tan Lee Eng   "Deity Warriors 12"
      "Kazakh Young Eagle Hunter 8"
      "Up and away"
  Teo Giap Chiu   "Andy Tan Reading Twenty Five"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "Snow-110BW"
  Praprotnik Borko Stefi   "Renegade 1"
      "Saludo al sol 1"
SOUTH AFRICA
  Visser Mariana   "Horses in the mist"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "at the Boryeong mude festival"
      "In the fogy"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "Gift to the future"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Lone Cyclist"
  Lee Ching Hsiung   "Raft"
  Li Ching Shun   "Dancing"
  Tzeng Chin Fa   "Come with me"
      "Into the pit"
  Wang An Sheng   "Return home 2"
      "Solitarily"
      "stairs flight"
  Woodpecker Huang   "hardwork BB mono"
TURKEY
  Cengiz Fikriye Sema   "Emin 931"
  Ceylani Abdullah Yalcin   "reading prayers"
  Copuroglu Mustafa   "Mustafa 100"
  Kandiyoti Henri   "Artist"
      "Muhammadali"
      "human&geometry"
USA
  Patel Dilip   "Mathura Ka Badsha"
      "Eyes Speak More Then Words Can Ever Say"
  Salim Mohammad Ali   "Hello"
      "Long Bearded Man"
  Shi Xiaoying   "Fall drop"
      "Morning Ferry 6"
      "Falling horse"
VIETNAM
  Nguyen Van Dong   "fun with rain"
      "little girl in pottery village"
  Nguyen Ngoc Son   "Cham and brother"
      "Smile of mother 06"
 
SECTION E PEOPLE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
852 215 53 209 120 44
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Otra escalada en el glaciar"
      "Preparando la picadita"
AUSTRALIA
  Boytell Kerry   "Extraterrestial Nymph"
  Sharples Jan   "Fitting the lip piece"
      "Mongolian Lambs"
  Watson Graeme   "Busker"
AUSTRIA
  Pichler Thomas   "Goali Foul"
      "Safari with a difference"
BELGIUM
  Lemmens Jef   "Sleeping"
  Oeyen Roger   "Watermusic2"
      "Kaartspelers5"
  Simon Claude   "Himba Desert Flower"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Latinovic Biljana   "Traces of life"
      "At the table"
      "Departure"
CANADA
  Ye Danlei   "Travel on the way 27"
CHINA
  An Xiping   "Space"
  Chen Shaohua   "An old woman with straw on her back"
      "Wait"
      "In the blue space"
  Chen Xinxin   "African Impression"
      "The newsstand"
      "The oldest year"
  Feng Jiashun   "yearn for the future"
  Gu Jing   "Reading Newspapers"
      "Blessing"
  Huang Deying   "Liangshan Woman 1"
      "Vendor"
  Huang Guixiang   "Tribal People 21"
      "Fish Market 3"
  Li Jing   "Young Monk and His Master Walking Through Bridge"
      "Repairing Fishing Net"
  Li Min   "Good friends 2"
      "classroom"
  Li Ming   "Pentecostes 1"
      "The young man over Gangs River"
  Liao Shuilian   "work hard"
  Lin Yong   "Clean"
      "Little monk"
  Liu Beimeng   "Life in Bangladesh12"
  Liu Xiu   "Paddle"
  Lu Guoming   "MAKE WARMTH"
      "STARE"
  Lu Xuehai   "Firm"
  Qiu Yanping   "Cooperation"
      "Help"
      "Workers in the brickyard"
  Tong Jiangchuan   "Grandkids in the kitchen"
      "The old woman"
  Wan Yi   "Jehiel"
      "Sibling"
  Wang Yu   "Woman"
      "Game on the street"
  Xie Ling   "Israel30"
      "Train Festival4"
  Xu Zhihong   "Grandparent and grandchild"
  Yan Xiaoyue   "Life in Ethiopia15"
      "Nepal25"
  Zhang Lin   "Ashore"
  Zheng Chenglin   "Single"
      "On the Street 4"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "Jakob"
      "Worries"
      "Man from Bilye 7"
      "Man from Baranya"
CYPRUS
  Kyprianou Klea   "Black and White In Motion"
CZECH REPUBLIC
  Sikora Mario   "Old Time"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Andreas"
ENGLAND
  Brammall Ray   "Lighting Up"
      "The Enforcer"
  Mcdonald Ann   "Three Prayerful Men"
  Sawyer Tim   "Worker's Break"
  Stone Marie Laure   "Bearded veteran"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Depression"
      "Veterans"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Myanmar tribe 1"
  Buecker Holger   "Adrian of Diary of Dreams"
      "Graf Lindorf of Coppelius"
  Dittus Nicole   "Rhea"
      "Sciarra"
      "Tippytoe"
  Hank Roland   "Blowing in the rain"
      "Flower Power"
      "Heavy Weight"
      "Its cold"
  Moraht Mona   "Greta"
  Paris Raimund   "Yellow KC"
  Peks Heinz   "Akhara, helige Geborene"
  Schweden Wolfgang   "Dorka Portrait 6 C"
  Strehlke Klaus   "Old age"
HONG KONG
  Chan Hw   "Hurry 01"
      "Running of the Bulls 51"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Without words"
      "Soul mirror"
  Deri Judit   "Window cleaners 2"
  Kranitz Roland   "Contemplation"
      "Sincere smile"
  Orbok Ildiko   "accordion man"
  Rajkai Gyorgy   "Station"
  Sandor Horosnyi   "Girl in cloth"
  Stipsits Ibolya   "I love my home"
      "Smoky landscape"
INDIA
  Das Jayatu Chandra   "FLIPPED"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Ritual and purification of Melasti"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Cigar While I Wait"
ISRAEL
  Baron Michael   "Family group"
  Goldin Leonid   "Fondness"
      "Girl and Hat"
      "Hand in Hand"
  Rozman Erik   "The Look"
  Shpringer Efraim   "Praying together"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Children Happy Jump 2"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "In da Haus 1"
      "Woman with Pumpkins"
      "Husband with wife"
      "1960 and after 57 year"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Sahdu at Sea"
      "Traditional Watchmaker"
  Tiong Chiong Soon   "Bong Appetit"
      "Bouyei Old Woman"
MALTA
  Catania Gottfried   "Lunchtime"
      "Seamstress"
MYANMAR
  Naing Win Tun   "Man Reading Book"
      "Fisherman"
NORTH MACEDONIA
  Brsakoski Roberto   "zainteresiranost 5"
  Colak Mimoza   "Tadic"
      "Three"
  Poposki Goran   "Anything for Love"
  Shtrkov Kiril   "Time"
NORTHERN IRELAND
  Glover John   "Snowman"
      "Emily"
  Willis Jennifer   "Afternoon Nap, Zanzibar"
      "Long Day of Harvesting Ahead"
      "Shyness is Her Beauty"
      "Time for Home Dad"
NORWAY
  Knutsen Jon   "Rush hour"
      "Metro mood"
  Sveen Atle   "Ilva at the museum"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "Hope Smile"
  Aljabri Mahmood   "man with brown hat"
      "my grandmother"
      "son and his father"
  Almasrouri Basil   " son of the desert"
  Salem Alrashdi   "Cold Time"
      "Fun to read"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Cigarette"
      "Sadness"
      "The Birdsa"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Mastering Saaf Bw"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Gorgous Eyes"
      "World War 1 Captain"
      "World War 2 Evacuee 2"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "Mothers are great"
  Alameer Amal   "Hindo"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "MZ portrait one"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Follower 3"
      "Lonely 3"
      "Stunned"
  Cavic Slobodan   "The weight of life"
      "Memories 2"
  Mamula Vesna   "Haircut"
  Milentijevic Jelica   "Sad story"
      "Walking dead 1"
  Radomirovic Ratomir Dr   "Balkans night life"
  Vukicevic Djordje   "Gallop 013"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Kazakh Eagle Hunters 2"
      "Morocco dye man"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "The mask of Venice"
  Cufar Aleksander   "House-11"
  Fabjan Igor   "Old man"
  Praprotnik Borko Stefi   "Godmother 4"
      "In the kitchen 3"
SOUTH AFRICA
  Kruger Willem   "Blind runner legs"
  Venter Francois   "Young beauty"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "Face of Solemnity"
      "Ladies corner"
      "Quick wash"
TAIWAN
  Kuo Mei Hui   "PIPE SMOKING FOR WOMEN"
      "LITTLE LAMAS LITTLE FUN"
      "SISTERHOOD"
  Lee Ching Hsiung   "Mud game 05"
  Tzeng Chin Fa   "Out the pit"
      "Leisure moments of coal miners"
TURKEY
  Geylan Levent   "Levent 119"
  Gonul Fatih   "Demirci"
  Tufan Mehmet   "TRmtufn_Colorsky Antalya "
      "TRmtufn_Indian girl"
USA
  Chiu Bob   "Life in Ethiopia2"
      "The Indian village9"
  Patel Dilip   "Kalari Traditional Martial Arts"
      "Back Lodging"
      "Mother Love"
      "Loyalty"
VIETNAM
  Nguyen Van Dong   "aviation rescue rehearsal 01"
      "night street"
      "recollect"
      "the way home in the flood season"
  Nguyen Ngoc Son   "Anchovy season 09"
      "lonely"
      "Motherhood great"
  Phan Dinh Trung   "Hay chung tay vi tre em"
      "Lam do"
  Tien Dat Dao   "HOPE"
      "WELCOM TO YOU"
      "THE SCARE"
  Tran Phong   "My grandchild"
      "Glar old man"
      "Veh old villager"
WALES
  Baggett Anthony   "Cleaning Girl"
Please wait...