Members Area


Email:

Password:
3RD INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

AUTUMN CIRCUIT 2019
Salon ELEMA results

 
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Catalog

Photo galleries of awarded and accepted photos are available here.
 
FIAP Blue Badge: AL Mushaifri Abdulla - Qatar
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Kerekes Istvan, Hungary   "Yelena"
PSA Gold medal
  Munday Jim, England   "Taking a Pounding"
FSM Gold medal
  Buecker Holger, Germany   "The Power of Benni Cellini"
GRADAC PGI Gold medal
  Radojevic Slavoljub, Serbia   "Birds"
VICTORY P.W. Gold medal
  Ceylani Abdullah Yalcin, Turkey   "asura 2"
FK ELEMA Gold medal
  Chen Xinxin, China   "WALK ON STILTS"
GRADAC PGI Silver medal
  Lu Xuehai, China   "Dangerous Moment"
VICTORY P.W. Silver medal
  Aljabri Mahmood, Oman   "waiting my sister"
FK ELEMA Silver medal
  Alicja Przybyszowska, Poland   "The night glow"
GRADAC PGI Bronze medal
  Zdravev Zoran, North Macedonia   "Sunny Day"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Boynton Mieke, Australia   "The Star of the Night"
FK ELEMA Bronze medal
  Kuo Mei Hui , Taiwan   "TEA LEAVES HARVEST"
FIAP Honorable mention
  Csilla Bolvari, Hungary   "Silence"
  Cai Chaoyang, China   "Blue"
PSA Honorable mention
  Kristensen Jorgen, Denmark   "The Clown 4"
  Hank Roland, Germany   "Annapurna Sunrise"
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "With My Dreams "
  Huang Deying, China   "Freedom"
FSM Honorable mention
  Yap Kian Meng, Malaysia   "Charcoal Kiln Worker 4"
  Jenzer Urs, Switzerland   "Gymnaestrada 14"
GRADAC PGI Honorable mention
  Huang Siyuan, China   "Leap 1"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Chucker Out"
  Marzio Vizzoni, Italy   "ETHIOPIAN 5"
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "morning prayer of Muslims"
  Ye Wei, China   "New Sunset 05"
  Nielsen Arvid, Denmark   "Nudeart 08"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Atalay Baris , Turkey   "Baris 913"
  Wang An Sheng, Taiwan   "Flower viewing"
  Sveen Atle, Norway   "Ilva in the river VI"
  Sheng Liquan, China   "Nature works4"
  Peks Heinz, Germany   "Oblatus"
  Tansu Gulay, Turkey   "Wheat Drying"
FK ELEMA Honorable mention
  Duczynski Maciej, Poland   "Netherlands"
  Chen Shaohua, China   "Faces"
  Deri Judit, Hungary   "Spring work"
  Zhang Xinmin, China   "take water team 1"
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "Only One Winner"
  Cufar Aleksander, Slovenia   "TS-6010"
JURY MEMBER Diploma
  Hyllseth Torhild, Norway   "Meeting point"
  Boddi Simone, Italy   "berlin 1"
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "Hoy no se fia"
CHAIRMAN Honorable mention
  Fong Chanonn, Malaysia   "Deadvlei SandDune"
 
SECTION B NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Anagnostidis Marc, France   "Male Calopteryx Virgo"
PSA Gold medal
  Chao Ling Jyi, Taiwan   "Millennium Tree Galaxy"
FSM Gold medal
  Sveen Atle, Norway   "Jackal versus vultures"
GRADAC PGI Gold medal
  Praprotnik Borko Stefi, Slovenia   "Morning in Namib"
VICTORY P.W. Gold medal
  Li Ching Shun, Taiwan   "Taiwan Yuhina2"
FK ELEMA Gold medal
  Radomirovic Ratomir Dr, Serbia   "Polyommatus icarus"
GRADAC PGI Silver medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "After The Rain "
VICTORY P.W. Silver medal
  Tong Jiangchuan, China   "Kingfishers "
FK ELEMA Silver medal
  Yang Kaiwen, China   "Love 1"
GRADAC PGI Bronze medal
  Patel Dilip, USA   "Excitement"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Huynh Van Hung, Vietnam   "Tranh Moi"
FK ELEMA Bronze medal
  Guerra Paulo, Brazil   "Papa mosca"
FIAP Honorable mention
  Kranitz Roland, Hungary   "Against the direction"
  Catania Gottfried, Malta   "Meerkats on the Alert"
PSA Honorable mention
  Fong Chanonn, Malaysia   "Angry Hippo"
  Liao Shuilian, China   "rush to the fore"
  Silaghi Octavian, Romania   "the forest king"
  Zimmerman Carole , England   "Remember Say Nothing"
FSM Honorable mention
  Moraht Mona, Germany   "Stokksnes"
  Li Jing, China   "Flamingos 18"
GRADAC PGI Honorable mention
  Shen Yanru, China   "Rich harvest"
  Li Binyuan, China   "Alone"
  Kristensen Jorgen, Denmark   "Deer 18"
  Marasinghe Ashane, Sri Lanka   "It's My catch"
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "Deer Phoenix Park Dublin"
  Boytell Kerry, Australia   "Little Hermit in Flight"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Bach Ngoc Tu, Vietnam   "DIEM HEN"
  Kwan Phillip, Canada   "White-eared Sibia Eating Berry"
  Jenzer Urs, Switzerland   "Alaska Walrosse 2"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "EARLY MORNING"
  Pichler Thomas, Austria   "Sea Eagle with prey"
  Bruder Ursula, Germany   "ice chunk beach"
FK ELEMA Honorable mention
  Htet Hein, Singapore   "Blue Pit Viper 09"
  Gao Haijun, China   "PROTECT"
  Lu Xuehai, China   "Bird's World"
  Quinn Feargal, Republic of Ireland   "preparing for winter"
  Brammall Ray, England   "Bee Eater With Dragonfly"
  Cheung Sinkai, Australia   "Zebra2019-4"
JURY MEMBER Diploma
  Salonen Kalle, Finland   "My web 2"
  Fa Lei, China   "elephants group"
  Turley Robert, England   "A Golden Mantis"
CHAIRMAN Honorable mention
  Deri Judit, Hungary   "Salty crown"
 
SECTION C PHOTO TRAVEL - Awards
FIAP Gold medal
  Watson Graeme, Australia   "In The V and A"
PSA Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Hayder Museum "
FSM Gold medal
  Vukicevic Djordje, Serbia   "Sremska Mitrovica"
GRADAC PGI Gold medal
  Zhang Lin, China   "Tribal Child 6"
VICTORY P.W. Gold medal
  Huang Deying, China   "Impression of Xiapu4"
FK ELEMA Gold medal
  Zheng Chenglin, China   "On the Class"
GRADAC PGI Silver medal
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "Tourist Rest Place"
VICTORY P.W. Silver medal
  Nguyen Ngoc Son, Vietnam   "Season day Ban Phung"
FK ELEMA Silver medal
  Li Ming, China   "Exclusive seat"
GRADAC PGI Bronze medal
  Aljabri Mahmood, Oman   "reading"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Yildiz Murathan, Turkey   "Murathan 800"
FK ELEMA Bronze medal
  Yang Dongping, China   "generate electricity"
FIAP Honorable mention
  Htet Hein, Singapore   "Waiting for the right time"
  Qiu Yanping, China   "Aerial Work"
PSA Honorable mention
  Shehab Huda, Kuwait   "Me and my neighbor "
  Simon Claude, Belgium   "May in Deadvlei"
  Ozar Ilkem, Turkey   "ilkem 502"
  Yan Xiaoyue, China   "Temppeliaukion Churc13"
FSM Honorable mention
  Sun Guoxiang, China   "Tribal Totem"
  Tansu Gulay, Turkey   "Soap 1"
GRADAC PGI Honorable mention
  Alameer Amal, Saudi Arabia   "Hamar mother"
  Wu Chongfeng, China   "My partner 1"
  An Xiping, China   "Begging"
  Lee Ching Hsiung, Taiwan   "Handmade Noodles 15"
  Shtrkov Kiril, North Macedonia   "Daily News"
  Krishnan Subramanian, India   "clogs_nederlands"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Chen Xinxin, China   "The Wailing Wall 2"
  Huang Siyuan, China   "Train Story 7"
  Sivri Talat, Turkey   "Talat 603"
  Lehtonen Kauko, Finland   "Cupola of Parlament Berlin"
  Ilievski Filip, North Macedonia   "Bundeswalk"
  Xie Ling, China   "Train Festival12"
FK ELEMA Honorable mention
  Fabjan Igor, Slovenia   "Dunes"
  Mamula Vesna, Serbia   "Caryatids"
  Huang Haojiang, China   "Go to Sea 2"
  Patel Dilip, USA   "Shoe Repair Centre"
  Ge Rilegaowa, China   "Like in the painting"
  Mcdonald Ann, England   "All Work Done"
JURY MEMBER Diploma
  Gu Jing, China   "Leisurely Working"
  Chiu Bob, USA   "The Rock Church 5"
  Peks Heinz, Germany   "Reynisdrangar2"
CHAIRMAN Honorable mention
  Chen Mingwei, China   "Weave"
 
SECTION D OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Hausdoerfer Frank, Germany   "Lights"
PSA Gold medal
  Boytell Kerry, Australia   "Married Daasanach Lady and Son"
FSM Gold medal
  Boddi Simone, Italy   "valencia 8"
GRADAC PGI Gold medal
  Yan Xiaoyue, China   "Temppeliaukion Church11"
VICTORY P.W. Gold medal
  Dittus Nicole, Germany   "Holy Helena"
FK ELEMA Gold medal
  Al Mushaifri Abdulla, Qatar   "Long Way"
GRADAC PGI Silver medal
  Wang An Sheng, Taiwan   "stairs flight"
VICTORY P.W. Silver medal
  Kerekes Istvan, Hungary   "Maramuresan tale"
FK ELEMA Silver medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Before storm 10"
GRADAC PGI Bronze medal
  Song Xianna, China   "STAIRS"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Shi Xiaoying, USA   "Fall drop"
FK ELEMA Bronze medal
  Sun Guoxiang, China   "Terminal story7"
FIAP Honorable mention
  Huang Guixiang, China   "Vicissitudes of life3"
  Zhang Lin, China   "Life Style in Brickyard 6"
PSA Honorable mention
  Hank Roland, Germany   "Crossing"
  Sandor Horosnyi , Hungary   "Best friends"
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Homewards"
  Borojevic Nenad, Serbia   "I'm telling you a story"
FSM Honorable mention
  Johnston Eion, Scotland   "By the door"
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "fun with rain"
GRADAC PGI Honorable mention
  Zimmerman Carole , England   "Ridges"
  Chen Xinxin, China   "Nenets child8"
  Stevens Mark, Australia   "High Tide"
  Qiu Yanping, China   "contest"
  Bray David, England   "The Lancaster Boys"
  Bruder Ursula, Germany   "beauty in black 3"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Teo Chin Leong, Japan   "Grey Brick Factory 2"
  Sveen Atle, Norway   "Fredau XX"
  Zhang Guoyun, China   "Believer in a rock church 2"
  Eguz Meral, Turkey   "Meral 830"
  Peks Heinz, Germany   "Junge5_s"
  Kranos Pantelis, Cyprus   "Mystery world"
FK ELEMA Honorable mention
  Cahyawati Ika, Indonesia   "Jump"
  Xu Zhihong, China   "Pakistan people 14"
  Vukicevic Djordje, Serbia   "S"
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "The Soviet "
  Goldin Leonid, Israel   "Night corridor"
  Edgar Stuart, England   "Perch rock lighthouse"
JURY MEMBER Diploma
  Kyprianou Klea, Cyprus   "Light and Shadows 3"
  Li Chunling, China   "dancing"
  Goode Bob, England   "The Engineer"
CHAIRMAN Honorable mention
  Mcdonald Ann, England   "Shadow Football"
 
SECTION E PEOPLE - Awards
FIAP Gold medal
  Nguyen Van Dong, Vietnam   "aviation rescue rehearsal 01"
PSA Gold medal
  Xie Ling, China   "Train Festival4"
FSM Gold medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Husband with wife"
GRADAC PGI Gold medal
  Borojevic Nenad, Serbia   "Follower 3"
VICTORY P.W. Gold medal
  Fong Chanonn, Malaysia   "Sahdu at Sea"
FK ELEMA Gold medal
  Patel Dilip, USA   "Mother Love"
GRADAC PGI Silver medal
  Buecker Holger, Germany   "Graf Lindorf of Coppelius"
VICTORY P.W. Silver medal
  Kruger Willem, South Africa   "Blind runner legs"
FK ELEMA Silver medal
  Dittus Nicole, Germany   "Sciarra"
GRADAC PGI Bronze medal
  Colak Mimoza, North Macedonia   "Tadic"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Mamula Vesna, Serbia   "Haircut"
FK ELEMA Bronze medal
  Sikora Mario, Czech Republic   "Old Time"
FIAP Honorable mention
  Oeyen Roger, Belgium   "Kaartspelers5"
  Wan Yi, China   "Jehiel"
PSA Honorable mention
  Li Min, China   "Have Great Originality"
  Marasinghe Ashane, Sri Lanka   "Ladies corner"
  Nguyen Ngoc Son, Vietnam   "Motherhood great"
  Boshkoska Meri, North Macedonia   "Livng a risky life"
FSM Honorable mention
  Tran Phong, Vietnam   "My grandchild"
  Tiong Chiong Soon, Malaysia   "Bouyei Old Woman"
GRADAC PGI Honorable mention
  Hank Roland, Germany   "Blowing in the rain"
  Barakonyi Karoly, Hungary   "Parking available"
  Wang Yu, China   "Woman"
  Makarovic Zoran, Croatia   "Jakob"
  Alicja Przybyszowska, Poland   "My herd"
  Stipsits Ibolya, Hungary   "School moments"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Sandor Horosnyi , Hungary   "Girl in cloth"
  Al Ajmi Ali, Oman   "look ix"
  Urbaitel Jose Luis, Argentina   "Otra escalada en el glaciar"
  Paris Raimund, Germany   "Yellow KC"
  Willis Jennifer, Northern Ireland   "Shyness is Her Beauty"
  Knutsen Jon, Norway   "Rush hour"
FK ELEMA Honorable mention
  Liu Xiu, China   "Family life 1"
  Latinovic Biljana, Bosnia and Herzegovina   "At the table"
  Almasrouri Basil, Oman   " son of the desert"
  Phan Thi Xuan Mai, Vietnam   "VUOT SONG"
  Wu Bill, Hong Kong   "Dream"
  Ye Danlei, Canada   "Travel on the way 27"
JURY MEMBER Diploma
  Phan Dinh Trung, Vietnam   "Noi dau"
  Praprotnik Borko Stefi, Slovenia   "Godmother 4"
  Tien Dat Dao, Vietnam   "WELCOM TO YOU"
CHAIRMAN Honorable mention
  Korunoski Dimce, North Macedonia   "Musicians 1"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1145 289 54 291 175 44
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Fantasmal"
      "Hoy no se fia"
      "La chica en el cuadro"
      "Picardia"
AUSTRALIA
  Boynton Mieke   "Eystrahorn"
      "Ice Cold"
      "Rivers of Iceland"
      "The Star of the Night"
  Cannon Wally   "Binalong Bay Stormy Dusk"
      "Camel Rocks Rock Pool Stormy Dusk"
  Demy Geroe Daniel   "Sighisoara Windows"
  Nagtzaam Paul   "Hanging On Tight"
  Sharples Jan   "Sunset"
  Stevens Mark   "Lighthouse"
      "Pier at Sunset"
  Watson Graeme   "Breaching Whale 3"
BELGIUM
  Legrand Jean Luc   "Lana et la corde 2"
  Lemmens Jef   "Happy Dog 158"
  Michiels Bart   "Last man standing"
      "Quiraing I"
  Simon Claude   "Afternoon near Swakop"
CANADA
  Ye Danlei   "Children in Ethiopia12"
CHINA
  Gao Haijun   "A FAMILY"
  An Xiping   "Camel dog"
  Cai Chaoyang   "Blue"
      "Tea garden scenery1"
  Chen Mingwei   "Change place 12"
  Chen Shaohua   "Faces"
  Chen Xinxin   "gold sand sea"
      "WALK ON STILTS"
  Fa Lei   "Bainei Golden Mountain"
      "Dolomiti in morning"
      "valley autumn"
  Ge Rilegaowa   "Gilding overflow"
      "Red land 1"
  Gong Debao   "Rift"
      "Sunrise"
  Huang Deying   "Freedom"
  Huang Haojiang   "Tea Field 5"
  Huang Siyuan   "Coal Wharf 1"
      "Dream 1"
      "Leap 1"
  Li Jianshe   "Kids"
      "Castle in Mountain"
  Li Jing   "Best Wishes"
      "Mass Migration 10"
      "Hunt As Group"
      "Onflow"
  Li Min   "Homeland 7"
  Li Ming   "Funny shadow on the court"
      "Musical note on sea"
      "Wandering in fairyland"
  Li Xiaoling   "explore the South Pole"
  Li Yue   "Autumn scenery"
      "Autumn"
      "Populus euphratica in the valley"
  Liao Shuilian   "bask fabric"
  Liu Xiu   "Xiapu Scenery 1"
  Lu Xuehai   "Far away guests"
      "Dangerous Moment"
  Shen Yanru   "Winter at Kirkjufell"
      "Aurora night"
      "Super skill"
      "Lofoten morning 3"
  Sheng Liquan   "On site"
      "Fishing with Net 3"
      "Nature works4"
  Wan Yi   "Eight foot door purse seine 5"
      "hawksbill 3"
  Wang Yu   "Tribe man 3"
      "Airport Lounge"
      "Rite of prayers 1"
  Wu Chongfeng   "Tribe people40"
      "Like"
  Xiao Shicong   "Desert camels 1"
  Xie Ling   "In Shaanxi1"
  Xu Zhihong   "Red dance"
  Yan Xiaoyue   "Ethiopia village20"
      "Hui'an County15"
  Yang Dongping   "men of courage"
  Yang Kaiwen   "Explore"
  Yang Rongmao   "WORK"
  Ye Wei   "New Sunset 05"
  Zhang Guoyun   "go home"
  Zhang Lin   "Shy 1"
      "Night Falls"
  Zhang Xiaoqing   "Live near Water"
  Zhang Xinmin   "happy running 2"
      "take water team 1"
      "Crowded Journey 2"
  Zheng Chenglin   "Good friends"
      "The man at the end of the road"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "D - Man"
      "Winter swimmer"
CYPRUS
  Eliades Irene   "RINGS OF FIRE"
  Kranos Pantelis   "Relaxation"
      "Following a Lion fish"
  Kyprianou Klea   "Alexandra"
      "Jump Reflection"
CZECH REPUBLIC
  Sikora Mario   "Anna"
      "Angle of view"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "The Clown 4"
  Nielsen Arvid   "Nudeart 03"
      "Nudeart 08"
      "Stephanie in Brown"
  Suszkiewicz Ole   "Winter is Coming"
      "Girl with Cap"
ENGLAND
  Brammall Ray   "Flying Over"
      "Heading For Trouble"
  Bray David   "We Could Be Heroes"
      "Stormy Day At Godrevy"
  Edgar Stuart   "The red pole 2"
  Fowlie Paul   "Russel Burn"
      "Winter In The Highlands"
  Gledhill Christopher   "Bay Bridge Sunset"
  Jenkin Malcolm   "Silver Mischkah"
  Mcdonald Ann   "Mountain Camels, Ladakh"
      "Rocks at Sunset"
  Munday Jim   "Autumn Storm"
      "Steetley Pier"
      "Worthing Pier"
      "Taking a Pounding"
  Stone Marie Laure   "Sumi wrestling"
  Turley Robert   "Woman with Floral Headress"
  Wong Yin   "London men's fashion week"
      "The oyster man"
  Zimmerman Carole   "Change in Direction"
      "Taking the Tube"
      "Going Down"
FINLAND
  Jokinen Juha   "Portrait of Iiriva"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Lofoten Aurora 5"
      "Lofoten winter colours 3"
  Buecker Holger   "Strings of Stahlmann"
      "The Power of Benni Cellini"
  Dittus Nicole   "Seclusion"
      "Water and Seduction"
  Hank Roland   "Annapurna Sunrise"
      "Golden Autumn 2"
  Hausdoerfer Frank   "Fitz Roy 80"
  Moraht Mona   "Arnarstapi"
      "Hospital"
  Paris Raimund   "Pretty in Pink"
  Peks Heinz   "Ashwinkumar"
      "Oblatus"
  Strehlke Klaus   "Lonely-T2 108"
HONG KONG
  Chan Hw   "Owl 15"
      "Stampede CS06"
      "Urocissa Caerulea 14"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Silence"
  Deri Judit   "Spring work"
  Eifert Janos   "Eighth round"
  Kerekes Istvan   "Yelena"
  Lokos Zoltan   "Traveler"
  Orbok Ildiko   "creator strength"
  Rajkai Gyorgy   "Cappadocia 2"
  Sandor Horosnyi   "Touching"
      "Girl between the door"
INDIA
  Saxena Sudhir   "STYLIST"
INDONESIA
  Cahyawati Ika   "Traditional Food Makers"
  Krisprimandoyo D Agung   "Kunai Brothers"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Blue stairs"
  Rozman Erik   "Geometry"
      "Golden"
  Shpringer Efraim   "Up the stairs"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Workers"
  Boddi Simone   "berlin 1"
      "val d orcia 38"
  Fabbri Giovanni   "the tire repairer"
  Marzio Vizzoni   "YOUNG MONK"
      "ETHIOPIAN 5"
  Rubboli Veniero   "Dumitru Pop"
  Zuffo Emanuele   "Red umbrella"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Colourful Joss Sticks"
      "Blue Nets 2"
KUWAIT
  Shehab Huda   "Need Fatima"
      "My and Before "
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Morning"
      "Hundertwasser"
      "Chucker Out"
LUXEMBOURG
  Nero Julia   "Oman 449"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Deadvlei SandDune"
  Tiong Chiong Soon   "Sea of Nets"
      "The Lone Wanaka Tree"
  Yap Kian Meng   "Charcoal Kiln Worker 4"
MALTA
  Catania Gottfried   "People of Burano"
NORTH MACEDONIA
  Colak Mimoza   "Tadic"
      "Conversation"
  Ilievski Filip   "Selfish selfie"
  Joveva Ana   "BETWEEN SPACE"
  Kraljevski Dejan   "Forum"
  Shtrkov Kiril   "MOB HIGH 2"
  Zdravev Zoran   "Sunny Day"
      "This Way"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Breakaway"
      "Ethereal"
      "Only One Winner"
NORWAY
  Hyllseth Torhild   "Meeting point"
  Sveen Atle   "Denisa and barstool"
      "Ilva in the river VI"
      "Linea with black necklace"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "Farnaz ii"
      "Farzana"
      "old iranian woman"
  Aljabri Mahmood   "blue eyes"
      "waiting my sister"
      "take my hand"
      "the beauty of Turtuk"
  Almasrouri Basil   " omani man"
  Salem Alrashdi   "The pretty girl"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Monastery in the valley"
      "The night glow"
  Duczynski Maciej   "Netherlands"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "With My Dreams "
      "Golden Path"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Lancaster Bomber"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Baikal-Olkhon 1"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "Features of the years"
  Alameer Amal   "Red Kali"
      "Soft"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "Modest triangle"
      "Pair form three"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Art of body"
  Karaklic Milos   "evening on the lake"
  Mamula Vesna   "In circles"
  Milentijevic Jelica   "Mine in Bor"
  Radojevic Slavoljub   "Birds"
      "Mladen 200"
      "Shower in color"
  Vukicevic Djordje   "AAANA"
      "Flamingo 002"
      "Near the broken window 031"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Early morning fishing"
      "Lotus Pickers 02"
SLOVAKIA
  Sranko Jan   "MATKA ZEM - sad"
      "shape"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "Burrning sky"
      "Through the broccoli forest"
  Cufar Aleksander   "AW-100F"
      "TS-6010"
      "MWE-1000"
  Fabjan Igor   "Golden dreams"
      "Tongue"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Gymnaestrada 14"
      "Arktis Eisscholle 3"
TAIWAN
  Kuo Mei Hui   "TEA LEAVES HARVEST"
      "LABOUR AT DAWN"
  Li Ching Shun   "Landscape of lake"
      "Shooting sunset"
  Tzeng Chin Fa   "Pushing the mine in the rain"
  Wang An Sheng   "Flower viewing"
      "Si-Hu Spring"
  Woodpecker Huang   "hardwork BB"
      "Wonderful danceA"
TURKEY
  Atalay Baris   "Baris 912"
      "Baris 913"
  Azizoglu Gulbin   "Gulbin 912"
  Basmaci Lina   "Lina 804"
  Cankat Selma   "Selma 922"
  Ceylani Abdullah Yalcin   "asura 2"
      "ocak 2"
  Eguz Meral   "Meral 601"
  Ergin Zeynep Banu   "Zbanu 91"
  Gonul Fatih   "Sirlama "
  Ince Gamze   "Gamze 812"
  Kandiyoti Henri   "underprotection"
  Omur Nur Tansu   "Omur 1003"
  Ozar Ilkem   "Ice Miracle"
      "Thediamond"
  Ozturk Esra Kapanci   "Esra 902"
      "Esra 600"
  Satir Sukran Yokus   "Sukran 903"
  Sivri Talat   "Talat 625"
  Tansu Gulay   "Wheat Drying"
      "Yilki Atlari 2"
      "Soap 3"
  Tufan Mehmet   "TRmtufn_early morning"
      "TRmtufn_varanasi"
  Uluevren Nilufer Kuzu   "Nilufer 903"
USA
  Patel Dilip   "Tribe Life of India 01"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "YEN TU TRONG SUONG "
      "DUONG VAO MO THAN 2"
  Nguyen Van Dong   "morning prayer of Muslims"
      "night at the camel market"
  Nguyen Ngoc Son   "Creates yarns fabric"
  Phan Thi Xuan Mai   "VU DIEU TREN SONG"
      "QUYET LIET"
      "VE BEN"
  Thanh Phan Cuong   "THU HOACH MUOI"
  Vothi Kimcuong   "CUOC SONG MUA NUOC NOI"
      "VU DIEU TREN BIEN"
WALES
  Evans Tommy   "Kingfisher in the rain"
 
SECTION B NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
799 205 52 200 125 45
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Arita amenazante"
      "Laguna Hedionda"
      "Tempanos y reflejos"
AUSTRALIA
  Boytell Kerry   "Bonelli Breakfast"
      "Little Hermit in Flight"
  Cheung Sinkai   "Zebra2019-4"
  Henderson David   "Wild Open"
  Moritz Vicki   "Dune layers"
  Nagtzaam Paul   "Contemplating"
      "Mother And Baby"
  Watson Graeme   "Breaching Whale 1"
  Wei Linda Ky   "Where to Go"
AUSTRIA
  Pichler Thomas   "Sea Eagle with prey"
BELGIUM
  Lemmens Jef   "Gannet battle"
  Oeyen Roger   "Zeearend"
  Simon Claude   "Acanthoplus longipes"
      "Sea lions in love Cape Cross"
BRAZIL
  Guerra Paulo   "Papa mosca"
CANADA
  Kwan Phillip   "White-eared Sibia Eating Berry"
CHINA
  Gao Haijun   "FOLLOW"
      "PROTECT"
  An Xiping   "Hang over the water"
  Chen Shaohua   "Cold war"
      "in thousands of postures"
  Chen Xinxin   "Mother bear and her son 4"
      "Stay alert5"
  Fa Lei   "elephants group"
  Feng Jiashun   "chasing in group"
  Huang Deying   "Snuggle 1"
  Li Binyuan   "Alone"
  Li Chunling   "a trial of strength"
      "swan family"
  Li Jing   "Mass Migration 7"
      "Flamingos 18"
      "cow"
  Li Min   "Elves in the sky 1"
      "Follow"
  Li Ming   "Dragon and Phoenix Fighting"
      "Grass blown by wind"
  Liao Shuilian   "rush to cross the river"
      "rush to the fore"
  Lin Yong   "The spirit of the sky 9"
      "Penguin elves 4"
  Lu Xuehai   "Bird's World"
  Qiu Yanping   "Forward"
      "Spirit in fairyland 2"
  Shen Yanru   "Intimate"
      "Rich harvest"
  Sheng Liquan   "Sprinters on the prairie1"
      "Brown Bear 6"
      "Brown Bear 12"
  Sun Guoxiang   "Find food 4"
      "Look for 4"
      "Land 3"
  Tong Jiangchuan   "Vestrahorn in Iceland2 "
      "Kingfishers "
      "Tiger leaping figure "
  Wu Chongfeng   "Stand at Branch"
  Yang Dongping   "call"
  Yang Kaiwen   "Love 1"
  Zhang Guoyun   "Homeland 1"
  Zheng Chenglin   "Elephants2"
CYPRUS
  Eliades Irene   "THE LESSER FIERY COPPER"
  Hadjipavlou Thanasis   "Let the wind kiss you"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Deer 18"
      "Squirrel 12"
      "The Jay"
ENGLAND
  Bramham Gordon   "Golden Eagle 2286"
  Brammall Ray   "Bee Eater With Dragonfly"
  Fowlie Paul   "Bearded Tit"
  Gledhill Christopher   "Oxpeckers on the Bull"
  Jenkin Barbara   "Owl Eationg 2"
  Mcdonald Ann   "Just Missed"
  Munday Jim   "Male Common Blue"
  Nash John   "Female Emperor Ovipositing"
  Turley Robert   "A Golden Mantis"
  Zimmerman Carole   "Evening Meadow Swoop"
      "Remember Say Nothing"
      "Great Grey Owl Peeping"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Silence"
  Lindholm Ari   "Hangingdrops"
  Salonen Kalle   "At the same pace"
      "My web 2"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Male Calopteryx Virgo"
      "Doris And Poppy"
      "Accouplement Printanier"
GERMANY
  Bruder Ursula   "ice chunk beach"
  Buecker Holger   "Drill Boss"
  Dittus Nicole   "Storm"
      "Treefrog"
  Hank Roland   "Attack"
      "Raufusskauz"
      "Wo hab ich nur"
  Hausdoerfer Frank   "Tiefflieger"
      "Forces of Nature"
  Moraht Mona   "Stokksnes"
  Paris Raimund   "Fox in the snow"
      "Kingfisher"
  Schweden Wolfgang   "Im Schilf 1"
      "In voller Pracht 1"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Seagull T2"
HONG KONG
  Chan Hw   "Who will infringe"
HUNGARY
  Barakonyi Karoly   "Daybreak 1"
  Deri Judit   "Salty crown"
  Dudas Nandor Emil   "Majestic study 76"
  Kranitz Roland   "Against the direction"
      "Kingfisher with prey"
      "Skillful hunter"
  Racz Peter   "Fox on the log"
      "Start III"
INDIA
  Krishnan Subramanian   "food for chicks"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Arctic Bear"
      "Astonishing UW world in RajaAmpat"
      "Walrus in Arctic ocean"
ITALY
  Fabbri Giovanni   "Kingfisher with prey-6"
  Marzio Vizzoni   "DESERT 1"
  Rubboli Veniero   "Belling stag"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Wallace Flying Frog 1"
      "Red Purpo Viper 3"
      "Blue Insularis 7"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "In the fog 12"
      "EARLY MORNING"
      "In the fog with ducks 3"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Angry Hippo"
  Tiong Chiong Soon   "Star Trail at Mt Bromo"
MALTA
  Catania Gottfried   "Meerkats on the Alert"
      "Chameleon and Snail"
NORTH MACEDONIA
  Boshkoska Meri   " Owl"
  Zdravev Zoran   "Green Frog with Vocal Sacs"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Deer Phoenix Park Dublin"
      "Early Morning Deer"
NORWAY
  Knutsen Jon   "Playing Foxes"
  Sveen Atle   "Jackal versus vultures"
      "Jackal with breakfest"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "Flamingos"
POLAND
  Duczynski Maciej   "Landmannalaugar"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Green Desert "
      "After The Rain "
      "Milky Way Flower "
      "Desert Lines"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Spying Fox"
  Quinn Feargal   "fox"
      "preparing for winter"
ROMANIA
  Silaghi Octavian   "red leaves"
      "the forest king"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "The King"
  Alameer Amal   "sunshine at Girsun"
SCOTLAND
  Mcdowall Norma   "Calling Corncrake"
      "Siskin and Lichen"
SERBIA
  Karaklic Milos   "morning rays"
  Radomirovic Ratomir Dr   "Polyommatus icarus"
  Vukicevic Djordje   "Bent neck 003"
      "Jumping fish"
      "Peacock blue"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Blue Pit Viper 09"
      "Caught It 02"
SLOVENIA
  Balantic Peter   "In the morning dew"
  Cufar Aleksander   "UP-1000"
  Praprotnik Borko Stefi   "Glen canyon"
      "Morning in Namib"
SOUTH AFRICA
  Kruger Willem   "Lion cubs twins"
      "Lion giraffe kill"
  Venter Francois   "Leave my food alone"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "peacock"
      "love"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "It's My catch"
      "X Rayed"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Alaska Walrosse 2"
      "Basstoelpel 2"
TAIWAN
  Chao Ling Jyi   "Millennium Tree Galaxy"
      "Meteorite old pine tree"
  Kuo Chun Cheng   "pairing 02"
      "pairing 11"
      "adoptive child 10"
  Kuo Mei Hui   "TWIN BIRD"
  Lee Ching Hsiung   "Newborn 01"
  Li Ching Shun   "Rubber fly4"
      "Taiwan Yuhina2"
  Tzeng Chin Fa   "Snow mountain yak"
      "Frozen Swan Lake"
      "Rise from the ashes"
  Woodpecker Huang   "Bee Eagle fighting AS"
TURKEY
  Ceylani Abdullah Yalcin   "peacock 3"
  Gonul Fatih   "Gidiyoruz"
USA
  Patel Dilip   "Scramble"
      "Excitement"
  Salim Mohammad Ali   "The Arrival"
      "Landing in a Field"
  Shi Xiaoying   "Mother wakes up"
      "Bear's Lunch"
  White John   "Mother and Child 6552"
VIETNAM
  Bach Ngoc Tu   "CHIEN DAU "
      "DIEM HEN"
  Huynh Van Hung   "Pefect hunter"
      "Tranh Moi"
      "Boiga cyan"
  Nguyen Van Dong   "survival"
  Nguyen Ngoc Huan   "Not nhac tinh yeu"
WALES
  Evans Tommy   "Curlew on the move"
      "Great white in the mist"
 
SECTION C PHOTO TRAVEL - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
935 235 53 226 141 39
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Campo de Piedra Pomez"
      "Rieles oxidados"
AUSTRALIA
  Boytell Kerry   "Daasanach Family"
      "Racing with Eagles"
  Cannon Wally   "Kalbarri Natures Window Dusk"
  Demy Geroe Daniel   "Balloon Over Uchisar"
  Watson Graeme   "Bull By The Horns"
      "In The V and A"
  Wei Linda Ky   "Stay at Home"
BELGIUM
  Simon Claude   "May in Deadvlei"
CANADA
  Ye Danlei   "Xiapu13"
CHINA
  An Xiping   "Begging"
      "The woman pushing the baby"
  Cai Chaoyang   "Flying canvas"
  Chen Mingwei   "Weave"
      "Train day"
  Chen Xiaoqing   "Believers at Ganges River 6"
      "Pious Inidan Believers 2"
  Chen Xinxin   "Rain Lane2"
      "The Nenets campsite5"
      "The Wailing Wall 2"
  Fa Lei   "Dolomiti morning"
      "Loften secret code"
  Ge Rilegaowa   "Like in the painting"
  Gu Jing   "Leisurely Working"
  Huang Deying   "Lines of Land"
      "Impression of Xiapu4"
  Huang Guixiang   "Tribal Craftsmanship"
      "Happy Family"
      "Village under the snow mountain3"
  Huang Haojiang   "Go to Sea 2"
  Huang Siyuan   "Train Story 7"
  Li Binyuan   "Tribal people 7"
      "Hope in hand"
  Li Jing   "Mass Migration 12"
  Li Ming   "Exclusive seat"
  Li Xiaoling   "spring herd"
  Lin Yong   "The spirit of the sky 23"
      "Rite on the road"
  Liu Beimeng   "Iran21"
  Liu Xiu   "Gallop 1"
  Qiu Yanping   "Aerial Work"
      "autumn"
  Sheng Liquan   "Charm"
  Song Xianna   "PASTURE"
  Sun Guoxiang   "Casting a net and fishing 2"
      "Tribal Totem"
      "Surrounded by water 1"
  Tong Jiangchuan   "The Welcoming Hand of Singapore "
      "Louis lake"
      "The Antarctic expedition"
  Wang Yu   "Shopkeeper 1"
      "old woman"
  Wu Chongfeng   "My partner 1"
      "Bright"
  Xiao Shicong   "Rite"
      "Before the rite"
  Xie Ling   "Train Festival12"
      "Working in Bangladesh3"
  Yan Xiaoyue   "Life in Bangladesh18"
      "Temppeliaukion Churc13"
  Yang Dongping   "generate electricity"
      "friendship comes first"
  Yang Kaiwen   "Polar Light 2"
      "Small house"
  Yang Rongmao   "Grazing 2"
      "Fisherman"
  Ye Wei   "Through the dusk 117"
      "Sorrow of shahara 023"
  Zhang Guoyun   "The couple"
  Zhang Lin   "Tribal Child 6"
  Zhang Xiaoqing   "Afterclass"
  Zhang Xinmin   "tribal people 17"
  Zheng Chenglin   "People in blue town"
      "Camel team5"
      "On the Class"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "Celebration in Karanac"
      "Celebration in Karanac 2"
      "Bridge in the fog 2"
CYPRUS
  Constantinou Theoni   "Limestone lady"
  Eliades Irene   "AARTI"
  Hadjipavlou Thanasis   "Living life"
  Kranos Pantelis   "Exploring caves"
ENGLAND
  Mcdonald Ann   "All Work Done"
  Sawyer Tim   "Grass, Iceland"
  Wong Yin   "Children on bus"
      "Dream job"
FINLAND
  Lehtonen Kauko   "Cupola of Parlament Berlin"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Baltic sea 1"
      "Lofoten Islands Aurora1"
  Buecker Holger   "Berlin Central Station"
  Hank Roland   "Tigernest"
  Moraht Mona   "Gasadalur"
      "Hoefn"
  Paris Raimund   "Havanna Street"
  Peks Heinz   "Norwegen"
      "Reynisdrangar2"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Meteora II"
HONG KONG
  Chan Hw   "Svalbard 10"
HUNGARY
  Barakonyi Karoly   "Local transfer Kandovan"
  Csilla Bolvari   "Sentinel"
INDIA
  Krishnan Subramanian   "clogs_nederlands"
  Maitra Piu   "Holy Place"
ISLE OF MAN
  Schreuder Claire   "Rush Hour in Venice"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "CHANEL"
      "Children in the Temple"
      "Different windows"
  Shpringer Efraim   "Marina"
      "Church Tzmindh samba Kzbgi"
ITALY
  Marzio Vizzoni   "WHALE"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Bajau Kids on Three Boats 1"
KUWAIT
  Shehab Huda   "I and my donkey "
      "Me and my neighbor "
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Fishing 3"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Spiritual Lane"
  Tiong Chiong Soon   "Ponte Dell Accademia"
      "Road to Heaven"
MYANMAR
  Naing Win Tun   "Three Novice On Ancient Bagan"
      "Ray of light shining through the window in pagoda"
NETHERLANDS
  Tijssen Els   "holy sadhu on the holy Ganges"
NORTH MACEDONIA
  Brsakoski Roberto   "Brussels 1-15"
  Ilievski Filip   "Bundeswalk"
  Korunoski Dimce   "Kotor"
  Kraljevski Dejan   "Stenje"
  Shtrkov Kiril   "Daily News"
      "Smoke"
  Zdravev Zoran   "Liepzig HBF Ten to Three"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Tourist Rest Place"
NORWAY
  Sveen Atle   "Help punk get drunk"
      "View in Rondane"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "grand mosque"
      "smile III"
  Aljabri Mahmood   "reading"
      "grand mother diner"
      "blue window"
      "School girl"
  Almasrouri Basil   "razha"
      "the old man"
  Salem Alrashdi   "Eyes of joy"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Changing of the guard"
      "Kazba Ait Benhaddou 2"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Visit To Sultan Qaboos Mosque "
      "Hayder Museum "
      "Tunes From India "
      "Pink City Post"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Cork Screw Hill"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "shepherd feeding Lambs"
  Alabdulaal Ahmed   "Ahmed-Alabdulaal-K.S.A-Old Haumer Woman 1"
  Alameer Amal   "Hamar mother"
      "Tawaaf"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Surprised"
  Cavic Slobodan   "the shepherd"
  Karaklic Milos   "reflection"
  Mamula Vesna   "Caryatids"
  Milentijevic Jelica   "Red lake in Bor"
      "The mine in Bor"
  Radojevic Slavoljub   "Budapest"
  Vukicevic Djordje   "In the rice field"
      "Sremska Mitrovica"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Waiting for the right time"
  Tan Lee Eng   "Hopeful"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "Wood-E44"
  Fabjan Igor   "Dunes"
      "Eye1"
      "Caravan"
      "In The Desert"
  Praprotnik Borko Stefi   "On a fish market 2"
      "Saludo al sol 2"
      "Sunday school 4"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "The Little monk"
TAIWAN
  Chao Ling Jyi   "Sunmoon lake"
      "Watching the sunset"
  Kuo Mei Hui   "SEA OF CLOUD AND LANDSCAPE"
  Lee Ching Hsiung   "Handmade Noodles 15"
      "Surfing 33"
  Li Ching Shun   "Surfing13"
  Tzeng Chin Fa   "Discuss life with the sea circle"
      "Golden autumn Xizhou grazing horses"
TURKEY
  Ceylani Abdullah Yalcin   "syrup making 3"
      "poyrali 2"
  Copuroglu Mustafa   "Mustafa 931"
      "Mustafa 941"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 909"
  Elcicek Dilek   "Dilek 940"
  Erenmemisoglu Canan   "Canan 611"
  Ergin Zeynep Banu   "Zbanu 3"
      "Zbanu 900"
  Erzene Tulu   "Tulu 700"
  Gencer Ata   "Ata 952"
      "Ata 912"
  Gonul Fatih   "Camasir"
      "Dalmis"
      "Ekmek"
  Ince Gamze   "Gamze 831"
  Karaarslan Nese   "Nese 760"
      "Nese 632"
      "Nese 816"
      "Nese 800"
  Ozar Ilkem   "ilkem 502"
      "ilkem 700"
  Satir Sukran Yokus   "Sukran 915"
  Sivri Talat   "Talat 757"
      "Talat 603"
  Tansu Gulay   "Soap 1"
  Tufan Mehmet   "TRmtufn_C_life goes on"
      "TRmtufn_Journey with camels"
      "TRmtufn_love camel"
  Uluevren Nilufer Kuzu   "Nilufer 901"
  Yildiz Murathan   "Murathan 800"
USA
  Chiu Bob   "Ethiopian14"
      "Ethiopia's tribe48"
      "The Rock Church 5"
  Patel Dilip   "Working on the Street 02"
      "Shoe Repair Centre"
  Tran Mindung   "Palouse Fall"
VIETNAM
  Nguyen Van Dong   "follow the herd 01"
  Nguyen Ngoc Son   "Coral Hon Yen"
      "Season day Ban Phung"
      "Takoi Buk Jai"
  Phan Dinh Trung   "Cho lac da ve dem"
      "Mua lua chin"
      "Tren duong ra cho"
  Phan Thi Xuan Mai   "LE HOI CAU BUN"
  Thanh Phan Cuong   "MUOI BAC LIEU"
  Vothi Kimcuong   "HOA MUOI"
      "UOM CA GIONG"
 
SECTION D OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
990 248 51 252 150 41
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Aperitivo"
      "Juan Carlos"
      "Las paisanitas y el gallo"
AUSTRALIA
  Boynton Mieke   "Under the Lamplight"
  Boytell Kerry   "Family Life"
      "Married Daasanach Lady and Son"
  Chapman John   "Laurel Sunset"
      "Sixty Lake Clouds"
  Stevens Mark   "Baker Street"
      "High Tide"
  Wei Linda Ky   "Bored"
BELGIUM
  Legrand Jean Luc   "Penitence improvisee"
  Lemmens Jef   "Autumn"
  Michiels Bart   "Meuse Tower I"
  Oeyen Roger   "Museum7"
CANADA
  Ye Danlei   "Bangladeshi market7"
CHINA
  An Xiping   "Camels in teh desert"
      "GRAZING3"
      "Mount"
  Cai Chaoyang   "Morning Glory"
      "Plough in the Spring"
      "Idyllic life 3"
  Chen Mingwei   "Lonely Woman"
  Chen Xiaoqing   "Indian at Ganges River 2"
  Chen Xinxin   "Dressing"
      "Nenets child8"
      "Salute"
  Gong Debao   "Go to sea"
      "Plowing map"
  Huang Guixiang   "Vicissitudes of life3"
  Huang Siyuan   "Crowded Train"
  Li Binyuan   "Childhood at Seaside 2"
  Li Chunling   "dancing"
  Li Jianshe   "Worker"
      "Woman in black3"
      "On site"
  Li Min   "Look"
      "Stone church 30"
  Li Ming   "Hard to extricate himself"
  Li Xiaoling   "in front of house"
  Lin Yong   "Zebra on the grassland 3"
  Liu Beimeng   "Anhui in China6"
      "Papua26"
      "Tribal Protector 1"
  Qiu Yanping   "contest"
  Sheng Liquan   "Sewing"
      "Fishing with Net 2"
  Song Xianna   "FARM"
      "STAIRS"
  Sun Guoxiang   "Class 2"
      "Days in the old teahouse 1"
      "Terminal story7"
  Tong Jiangchuan   "Mongolian horse"
  Wang Yu   "Sweet dream 1"
  Wu Chongfeng   "Pious"
  Xiao Shicong   "Senior"
      "Keep Watch3"
  Xie Ling   "Bangladesh1"
      "Crowded Train"
      "Israel18"
  Xu Xiaomei   "Serious kid"
  Xu Zhihong   "Streets of Pakistan 14"
      "Pakistan people 14"
  Yan Xiaoyue   "Temppeliaukion Church11"
  Ye Wei   "watcher 11"
  Zhang Guoyun   "Turn round"
      "Believer in a rock church 2"
  Zhang Lin   "Shadows on Bangladesh Quarry 5"
      "Life Style in Brickyard 6"
  Zhang Xinmin   "Hamal 1"
  Zheng Chenglin   "Bangladesh Train1"
CYPRUS
  Kranos Pantelis   "A beautiful world below"
      "Mystery world"
  Kyprianou Klea   "Light and Shadows 3"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Faith 1BW"
      "Jens 3BW"
      "Model N27BW"
  Nielsen Arvid   "Ballet Dancer 5"
  Suszkiewicz Ole   "Evening Runner"
      "Brasilian Girl"
      "Foggy Night"
      "Homewards"
ENGLAND
  Brammall Ray   "Jazz Man"
  Bray David   "The Lancaster Boys"
  Edgar Stuart   "Icelandic view"
      "Perch rock lighthouse"
  Gledhill Christopher   "Caught in the Storm"
  Goode Bob   "Against the Flow"
      "The Engineer"
  Jenkin Barbara   "Contemplative Lady"
  Mcdonald Ann   "Shadow Football"
  Wong Yin   "Creeping Ribbon Large"
  Zimmerman Carole   "Ridges"
FINLAND
  Jokinen Juha   "Drops 2"
  Lehtonen Kauko   "Rainy Road"
GERMANY
  Bruder Ursula   "beauty in black 3"
  Buecker Holger   "Above and Below - Shake"
      "Night Watchman Melchior"
      "Niklas Kahl of Lord of the Lost"
  Dittus Nicole   "Holy Helena"
  Egerer Monika   "world of books"
  Hank Roland   "Crossing"
      "Pole Vault 3"
  Hausdoerfer Frank   "Lights"
  Paris Raimund   "Cuba Boxing"
      "Girl in Verzascatal"
      "Leila"
  Peks Heinz   "Hindipriester"
      "Islandpony2_s"
      "Junge5_s"
  Schweden Wolfgang   "Buddy 1"
GREECE
  Kazepidis Vasilis   "At the Art Gallery"
HONG KONG
  Chan Hw   "Beautiful line 10"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Passing through"
  Deri Judit   "On the peak"
  Kerekes Istvan   "Maramuresan tale"
      "Shepherd life"
      "The gipsy clan"
      "Workers"
  Kranitz Roland   "Worker's home"
  Sandor Horosnyi   "Best friends"
INDIA
  Das Jayatu Chandra   "FLOWER"
      "FORCE"
  Krishnan Subramanian   "danseuse"
INDONESIA
  Cahyawati Ika   "Checking the Printing"
      "Wamena Kid"
      "Jump"
  Krisprimandoyo D Agung   "Under the bridge"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Night corridor"
      "Solo for Accordion"
  Rozman Erik   "Light"
ITALY
  Baroni Pierfrancesco   "Chess players"
      "Garlic seller"
      "La scala"
  Boddi Simone   "valencia 8"
      "moscow metro 11"
  Marzio Vizzoni   "CHIN WOMAN 20"
  Rubboli Veniero   "Imprint of time"
  Zuffo Emanuele   "Arriva la sposa"
      "Ginnastica artistica 3"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Grey Brick Factory 2"
      "Children Happy Jump BW 4"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Dance with Crows 1"
      "Before storm 10"
      "Fishermans path"
LUXEMBOURG
  Nero Julia   "South Africa 20"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Hindu Sahdu"
      "Watchmaker"
      "Headpower"
  Tiong Chiong Soon   "Dancing Tree Sumba BW"
      "Man in Black"
  Yap Kian Meng   "Chendu old man 6"
      "Long Neck 1"
NORTH MACEDONIA
  Colak Mimoza   "Curiosity"
  Ilievski Filip   "Bundeshole "
  Joveva Ana   "AT THE TOP"
  Kolevski Dejan   "All in lines"
  Shtrkov Kiril   "Mimicry"
  Zdravev Zoran   "Mannequins"
NORTHERN IRELAND
  Glover John   "It can only get worse"
  Willis Jennifer   "Just Clearing the Last"
      "The Morning After"
      "The Soviet "
      "With Every Sinew"
NORWAY
  Hyllseth Torhild   "Help me mum"
  Knutsen Jon   "The Art of Posing"
      "Yoga on The Box"
  Sveen Atle   "Denisa on cube II"
      "Family portrait"
      "Fredau XX"
      "Ilva in the river VII"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "feelings iii"
  Aljabri Mahmood   "man from Tag Mahal"
      "thinking"
      "the road to the Tower"
  Almasrouri Basil   " smail man"
      "smoke"
  Salem Alrashdi   "A sad look"
      "GIRL KHASHMEER"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "Chocolate"
  Duczynski Maciej   "Iceland 72"
      "Tatra 68"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Long Way"
      "Take Me Home Bw"
      "Tate"
      "Batan Face Bw"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Walt Disney Concert Hall"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Ice of Greenland 50 black"
      "Mother and two polar bear cubs 1"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "looks among smoke threads "
      "windows endless stories"
      "time effects "
  Alameer Amal   "lady under the tree"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "By the door"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "I'm telling you a story"
      "Imagination"
      "Lonely 4"
      "Walking in the dark"
  Karaklic Milos   "pottery"
  Mamula Vesna   "Morning fog"
  Milentijevic Jelica   "A flock of birds"
  Radojevic Slavoljub   "Master of light"
      "Moj auto"
      "Otac"
      "Stara Srbija"
  Radomirovic Ratomir Dr   "museum inside"
  Vukicevic Djordje   "Girl and frame"
      "Outline"
      "S"
      "Transparent"
SINGAPORE
  Htet Hein   "Inle fisherman 07"
      "Fisherman in Inle Lake 02"
  Tan Lee Eng   "Kazakh Young Eagle Hunter 8"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "Prelet-XBW"
      "Snow-110BW"
  Praprotnik Borko Stefi   "Renegade 1"
SOUTH KOREA
  Hwang Chae Chun   "A snowy day "
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "Reminiscence"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Lone Cyclist"
  Kuo Mei Hui   "SAY HELLO TO THE WORLD"
  Lee Ching Hsiung   "Fishing village 02"
  Tzeng Chin Fa   "Come with me"
      "Making tea"
      "Into the pit"
  Wang An Sheng   "morning fog"
      "Return home 2"
      "stairs flight"
  Woodpecker Huang   "Wonderful danceA mono"
TURKEY
  Ceylani Abdullah Yalcin   "bir damla yas"
  Copuroglu Mustafa   "Mustafa 100"
      "Mustafa 101"
  Eguz Meral   "Meral 2320"
      "Meral 830"
  Gonul Fatih   "Bakirci Dukkani"
      "Oyun Zamani"
  Karaarslan Nese   "Nese 631s"
  Kohen Neli Nil   "Neli 971"
USA
  Akhter Rowshan   "Thinking of You"
  Chiu Bob   "Tribal people 20"
  Patel Dilip   "Mathura Ka Badsha"
      "Food Forum"
      "Eyes Speak More Then Words Can Ever Say"
  Salim Mohammad Ali   "Hello"
  Shi Xiaoying   "Fall drop"
      "Falling horse"
VIETNAM
  Nguyen Van Dong   "fun with rain"
      "little girl in pottery village"
  Nguyen Ngoc Son   "Bana children"
      "Cham and brother"
      "Smile of mother 06"
  Phan Thi Xuan Mai   "MUA"
WALES
  Baggett Anthony   "Sky High"
 
SECTION E PEOPLE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
852 215 53 217 127 46
ARGENTINA
  Urbaitel Jose Luis   "Otra escalada en el glaciar"
      "Preparando la picadita"
AUSTRALIA
  Boytell Kerry   "Extraterrestial Nymph"
      "Karo Grandma and Child"
AUSTRIA
  Pichler Thomas   "Goali Foul"
BELGIUM
  Oeyen Roger   "Kaartspelers5"
  Simon Claude   "Himba omukazendu"
BOSNIA AND HERZEGOVINA
  Latinovic Biljana   "Traces of life"
      "At the table"
      "Chimney sweeper"
      "Departure"
CANADA
  Ye Danlei   "Travel on the way 27"
CHINA
  An Xiping   "Corn husking"
      "Space"
  Cai Chaoyang   "Weaving baskets3"
      "Weaving baskets1"
      "Good-looking"
  Chen Shaohua   "An old woman with straw on her back"
      "In the blue space"
  Chen Xinxin   "African Impression"
  Gu Jing   "Reading Newspapers"
      "Blessing"
  Huang Deying   "Liangshan Woman 1"
  Huang Guixiang   "Tribal People 21"
  Huang Haojiang   "Paper Cut"
  Li Binyuan   "Tribal Kid 4"
      "Lift high"
  Li Jing   "Adventure"
  Li Min   "Have Great Originality"
  Li Ming   "Pentecostes 1"
  Lin Yong   "Tribe kids"
      "Little monk"
  Liu Beimeng   "Bangladeshi man14"
  Liu Xiu   "Family life 1"
  Lu Guoming   "MAKE WARMTH"
  Lu Xuehai   "Brave"
      "Scare"
  Qiu Yanping   "Cooperation"
      "Workers in the brickyard"
  Shi Wei   "passer-by"
  Sun Guoxiang   "Spinning"
  Tong Jiangchuan   "Grandkids in the kitchen"
      "child interest"
  Wan Yi   "Grandpa And Grandson 5"
      "Jehiel"
      "Sibling"
  Wang Yu   "Woman"
  Xie Ling   "Israel30"
      "Train Festival4"
  Xu Xiaomei   "After peak seasons"
      "Be prepared"
  Yan Xiaoyue   "Bangladesh port2"
      "Life beside the rails4"
      "Life in Ethiopia15"
      "Nepal25"
  Yang Kaiwen   "Hard-won water 3"
  Yang Rongmao   "Keep improving 1"
  Ye Wei   "Look forward to 036"
  Zhang Guoyun   "Rob sheep race 15"
      "Shadow puppeteer 4"
      "Clean"
  Zhang Lin   "Tribe people 3"
      "TRIBE KID 2"
  Zheng Chenglin   "Single"
      "On the Street 4"
CROATIA
  Makarovic Zoran   "Jakob"
      "Man from Bilye 7"
CYPRUS
  Eliades Irene   "BAREFOOTED FRIENDS"
  Hadjipavlou Thanasis   "The novel"
  Kyprianou Klea   "Black and White In Motion"
  Yiallouris George   "ORCHESTRA & COFFEE "
CZECH REPUBLIC
  Sikora Mario   "Old Time"
      "Bara"
DENMARK
  Kristensen Jorgen   "Nada 3"
ENGLAND
  Brammall Ray   "Lighting Up"
  Jenkin Malcolm   "Shoe Adjustment"
  Mcdonald Ann   "Babysitter"
  Stone Marie Laure   "Bearded veteran"
  Wong Yin   "Alexandra"
FINLAND
  Jokinen Juha   "Dancer"
GERMANY
  Bruder Ursula   "Myanmar tribe 1"
  Buecker Holger   "Adrian of Diary of Dreams"
      "Energetic Elli Berlin"
      "Graf Lindorf of Coppelius"
  Dittus Nicole   "Rhea"
      "Sciarra"
      "Tippytoe"
  Hank Roland   "Blowing in the rain"
      "Flower Power"
      "Heavy Weight"
      "Its cold"
  Moraht Mona   "Greta"
  Paris Raimund   "Havanna"
      "Yellow KC"
  Peks Heinz   "Akhara, helige Geborene"
  Schweden Wolfgang   "Dreamy 1"
      "Dorka Portrait 6 C"
HONG KONG
  Chan Hw   "Hurry 01"
      "Running of the Bulls 51"
  Wu Bill   "Dream"
      "Gaze"
HUNGARY
  Barakonyi Karoly   "Parking available"
  Deri Judit   "In the mosque"
      "Sad eyes"
      "Window cleaners 2"
  Dudas Nandor Emil   "Ballet study 990"
  Kranitz Roland   "Sincere smile"
  Sandor Horosnyi   "Girl in cloth"
  Stipsits Ibolya   "I love my home"
      "School moments"
INDONESIA
  Somali Chow David   "Miao minority in China2"
      "Uyghur gentlemen in Kashgar"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Girl and Hat"
      "Hand in Hand"
      "Need to Live"
  Rozman Erik   "Body Image"
ITALY
  Berni Marco   "Craftsman at Work"
  Rubboli Veniero   "Lunch break"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Fishermen Returning Home"
LITHUANIA
  Ribokaite Normante   "Husband with wife"
      "1960 and after 57 year"
LUXEMBOURG
  Nero Julia   "Cuba 5188"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Sahdu at Sea"
      "Traditional Watchmaker"
  Tiong Chiong Soon   "Bong Appetit"
      "Bouyei Old Woman"
MALTA
  Catania Gottfried   "Cooking"
MYANMAR
  Naing Win Tun   "Fisherman"
NORTH MACEDONIA
  Boshkoska Meri   "Livng a risky life"
  Colak Mimoza   "Tadic"
      "Glance 1"
      "Three"
  Korunoski Dimce   "Musicians 1"
  Poposki Goran   "Generations"
  Shtrkov Kiril   "Time"
      "Empathy"
  Zdravev Zoran   " Craftwork"
NORTHERN IRELAND
  Willis Jennifer   "Afternoon Nap, Zanzibar"
      "Long Day of Harvesting Ahead"
      "Shyness is Her Beauty"
      "Time for Home Dad"
NORWAY
  Knutsen Jon   "Rush hour"
      "Two Chairs"
  Sveen Atle   "Chiara V"
      "Ilva at the museum"
      "Julia Zu X"
      "Katia and Chiara IV"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "Farnaz"
      "look ix"
  Aljabri Mahmood   "man with brown hat"
      "my grandmother"
      "son and his father"
  Almasrouri Basil   " son of the desert"
POLAND
  Alicja Przybyszowska   "My herd"
      "The Birdsa"
QATAR
  Al Mushaifri Abdulla   "Mastering Saaf Bw"
REPUBLIC OF IRELAND
  Madden John   "Gorgous Eyes"
ROMANIA
  Silaghi Octavian   "the accordionist"
RUSSIAN FEDERATION
  Anisimov Sergey   "Little Nenets Nedko 21"
SAUDI ARABIA
  Al Hamali Basim   "Pushkar iconic mustaches"
      "Mothers are great"
      "Pushkar Fair dance"
  Alameer Amal   "A wooden frame"
      "Hindo"
SCOTLAND
  Johnston Eion   "MZ portrait one"
SERBIA
  Borojevic Nenad   "Follower 3"
      "Lonely 3"
      "Stunned"
  Cavic Slobodan   "Old man with a pipe"
  Mamula Vesna   "Brothers"
      "Girl"
      "Haircut"
  Radojevic Slavoljub   "Arsenal je publika"
      "Nadvlacenje konopca"
  Radomirovic Ratomir Dr   "sadness"
      "Balkans night life"
      "childer out future"
  Vukicevic Djordje   "Gallop 013"
      "Table tennis"
      "Woman in the rice field 013"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Morocco dye man"
      "Seaweed Patrol"
SLOVENIA
  Cufar Aleksander   "House-11"
  Fabjan Igor   "Tribe Cheif"
  Praprotnik Borko Stefi   "En temazcal"
      "Godmother 4"
      "Grandmom from Lokosnica"
      "In the kitchen 3"
SOUTH AFRICA
  Kruger Willem   "Blind runner legs"
SRI LANKA
  Marasinghe Ashane   "Face of Solemnity"
      "Ladies corner"
      "Life in the circle 02"
TAIWAN
  Kuo Mei Hui   "LITTLE LAMAS LITTLE FUN"
  Lee Ching Hsiung   "Mud game 05"
  Tzeng Chin Fa   "Out the pit"
TURKEY
  Ceylani Abdullah Yalcin   "shoe shiner"
  Gonul Fatih   "Bakir Sini "
      "Camdan"
      "Demirci"
  Tufan Mehmet   "TRmtufn_Indian girl"
USA
  Patel Dilip   "Mother Love"
      "Loyalty"
  Salim Mohammad Ali   "My Prayer"
      "Prayer for Enlightenment "
VIETNAM
  Nguyen Van Dong   "aviation rescue rehearsal 01"
      "recollect"
      "the way home in the flood season"
  Nguyen Ngoc Son   "lonely"
      "Motherhood great"
  Phan Dinh Trung   "Lam do"
      "Noi dau"
  Phan Thi Xuan Mai   "VUOT SONG"
  Tien Dat Dao   "WELCOM TO YOU"
  Tran Phong   "My grandchild"
      "Glar old man"
      "Veh old villager"
WALES
  Baggett Anthony   "Let Them Eat Cake"
Please wait...