Members Area


Email:

Password:
2ND INTERNATIONAL CIRCULAR OF PHOTOGRAPHY

AUTUMN CIRCUIT 2018
Salon ELEMA results

 
Salon GILAVAR results
Salon PERASTO results
 
You have to be logged in to see your report card.

Results download:

Photo gallery of awarded photos is available here.
 
FIAP Blue Badge: Abdulla ALMushaifri - Qatar
 
SECTION A OPEN COLOR - Awards
FIAP Gold medal
  Schmidt Kruno, Germany   "The red chapel"
PSA Gold medal
  Sveen Atle, Norway   "Ilva in the river III"
FSM Gold medal
  Dittus Nicole, Germany   "Tippytoe"
GRADAC PGI Gold medal
  Wang Lung Tsai, Taiwan   "Apricot flower ravine1"
VICTORY P.W. Gold medal
  Borko Ivo, Slovenia   "Dance on the water"
FK ELEMA Gold medal
  Halbach Willem, Netherlands   "Dame met hoed"
GRADAC PGI Silver medal
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "3 Watches"
VICTORY P.W. Silver medal
  De Decker Ivo , Belgium   "horseriding in Landmannalaugar"
FK ELEMA Silver medal
  Conroy Derville, Ireland   "Triangle"
GRADAC PGI Bronze medal
  Rohan Md Tanveer Hassan, Bangladesh   "Crossing The Baral River"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Ergin Zeynep Banu, Turkey   "Zbanu 91"
FK ELEMA Bronze medal
  Wang Li, China   "Pastoral style"
FIAP Honorable mention
  Demir Gunes, Turkey   "gunes 006"
  Fletcher Simon, South Africa   "Fisherman"
PSA Honorable mention
  Tam Kam Chiu, Canada   "Impression Lijiang show"
  Stan Valentina, Romania   "Venice"
  Skotiniotis Iannis, Greece   "Catwoman1"
  Nguyen Duy Tuong, USA   "Lake Tuyen Lam 9"
  Almushaifri Abdulla, Qatar   "With My Dreams "
  Fu Kin Keong, Macau   "Lost in maze"
GRADAC PGI Honorable mention
  Bui Triet, USA   "Bike Racing"
  Sitnikov Stanislav, Russia   "Cafe dog"
  Aljabri Mahmood, Oman   "BLUE EYES"
  Dang Quang Vinh , Vietnam   "Hoa thep "
  Mcdonald Ann, UK   "Moon Dancer"
  Bardossi Virgilio, Italy   "Valdarbia"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Papic Nevenka, Slovenia   "Walk on the edge"
  Doyle Joe, Ireland   "Fredau By The Window"
  Morrison Herman , Indonesia   "Guardians of Omo Valley"
  Bolgov Ruslan, Lithuania   "Fashion geometry"
  Datta Shourjendra, India   "PLEASE SPARE ME"
  Akhter Rowshan, USA   "Oculas"
FK ELEMA Honorable mention
  Barakonyi Karoly, Hungary   "Jesus 7"
  Adamson David, England   "Gathered In"
  Lybaert Daniel, Netherlands   "Landschap en fietser"
  Reibl Klaus, Germany   "Soider"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Upstairs 3"
  Somali Chow David, Indonesia   "Sunrise in Sakrisoy fishing village in Norway"
JURY MEMBER Diploma
  Barrien Peter, Australia   "Petrel Cove glory"
  Sanjaya Aris , Indonesia   "Floating Market"
  Angelovski Dejan, Macedonia   "Hm..."
CHAIRMAN Honorable mention
  Sandor Horosnyi , Hungary   "Old fisherman"
FSM Honorable mention
  Pesterac Vojislav, Serbia   "Rukavac 8918"
  Schmidt Barbara, Germany   "the yellow bucket"
 
SECTION B NATURE - Awards
FIAP Gold medal
  Sveen Atle, Norway   "Egret in rain"
PSA Gold medal
  Nguyen Duy Tuong, USA   "Shaping"
FSM Gold medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Loud"
GRADAC PGI Gold medal
  Borko Ivo, Slovenia   "Dead guard"
VICTORY P.W. Gold medal
  Almushaifri Abdulla, Qatar   "Green Desert "
FK ELEMA Gold medal
  Bouresli Hamad, Kuwait   "Egrets Fight"
GRADAC PGI Silver medal
  Anagnostidis Marc, France   "Accouplement De Mantes"
VICTORY P.W. Silver medal
  Salim Mohammad Ali, USA   "Dusk at Beach "
FK ELEMA Silver medal
  Hadjipavlou Thanasis, Cyprus   "Fly in the sky"
GRADAC PGI Bronze medal
  Lybaert Daniel, Netherlands   "Verveling in ZwW"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Davies Tony, Wales   "Elephant Family"
FK ELEMA Bronze medal
  Lee Hsiu Chin, Taiwan   "snails-01"
FIAP Honorable mention
  Sanjaya Aris , Indonesia   "Nature Song"
  Chung Raymond Yik Cheung, Hong Kong   "Flamigo 001"
PSA Honorable mention
  Van Calsteren Louis, Belgium   "Trace"
  Bui Triet, USA   "Waiting for Feeding"
  Schmidt Kruno, Germany   "The Pair"
  Siayanti Elisabeth Chintia , Indonesia   "Lake Baikal"
  Schnelzer Jr, USA   "Entering the Wave"
  Bruder Ursula, Germany   "Lofoten shore 2"
GRADAC PGI Honorable mention
  Alhadhrami Khalid, Oman   " continuity of life"
  Yiallouris George, Cyprus   "BLACK REFLECTION"
  Argerich Esteban, Argentina   "Feeding Babies"
  Jensen Roland , Denmark   "Deer529"
  Michael Iosif, Cyprus   "Cliff formation"
  Paris Raimund, Germany   "Balz auf Felsen"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Tsai Chin Chin, Taiwan   "Spiny mantis"
  Javran Pamela Alexis Callista, Indonesia   "Feeding Bird 5"
  Bollenbacher Guenter, Germany   "on the hunt"
  Long Fengying, China   "Little Egret48"
  Bezdan Jozsef, Hungary   "Frog_love"
  Fletcher Simon, South Africa   "Whatcha Up To"
FK ELEMA Honorable mention
  Al Ajmi Ali, Oman   "Flamingos ii"
  Cheung Catherine Pui Kuen, Hong Kong   "How are You"
  Teo Chin Leong, Japan   "Fear Macaques Colour"
  Jenzer Urs, Switzerland   "Weissbartgnus 9"
  Libby Jayne , Wales   "Best Friends"
  Hinton Sally, Australia   "Underwater Battle"
JURY MEMBER Diploma
  Nagy Lajos, Romania   "Bass Rock"
  Morrison Herman , Indonesia   "Batu Payung Beach"
  Gorse Gerard, France   "Les cypres"
CHAIRMAN Honorable mention
  Evans Vanessa, Australia   "Straw-necked Ibis"
FSM Honorable mention
  Le Carre Virginie, France   "Alternative colors"
  Liu Jian, China   "Cloud surge"
 
SECTION C OPEN MONOCHROME - Awards
FIAP Gold medal
  Stelling Julian, England   "Steam Power"
PSA Gold medal
  Boehm Gerhard, Germany   "Duo 5 - SW"
FSM Gold medal
  Pesterac Vojislav, Serbia   "Mark 2285"
GRADAC PGI Gold medal
  Pham Huy Trung, Vietnam   "In the ducks farm"
VICTORY P.W. Gold medal
  Jakovljevic Branko, Serbia   "Bench under the treetop"
FK ELEMA Gold medal
  Almushaifri Abdulla, Qatar   "Long Way "
GRADAC PGI Silver medal
  Javran Pamela Alexis Callista, Indonesia   "Permaqui Lighthouse"
VICTORY P.W. Silver medal
  Dittus Nicole, Germany   "Holy Helena"
FK ELEMA Silver medal
  Stevens Mark, Australia   "Furrowed Fields"
GRADAC PGI Bronze medal
  Hardcastle Jill, Australia   "Winter's Path"
VICTORY P.W. Bronze medal
  Paris Raimund, Germany   "Krebs auf Podest"
FK ELEMA Bronze medal
  Chow Kai Hong, Canada   "Harvesting"
FIAP Honorable mention
  Suszkiewicz Ole, Denmark   "Evening Red"
  Lybaert Daniel, Netherlands   "Verdriet in Doel in ZwW"
PSA Honorable mention
  Bui Triet, USA   "Chasing The Cow"
  Ilievski Filip, Macedonia   "Table"
  Tansu Gulay, Turkey   "Asura 15"
  Doyle Joe, Ireland   "Anete Below"
  Morrison Herman , Indonesia   "Mom & Kid"
  An Xiping, China   "GRAZING 3"
GRADAC PGI Honorable mention
  Cathie Brian, UK   "Isollation"
  Lee Hsiu Chin, Taiwan   "Children-03"
  Bollenbacher Guenter, Germany   "tracks"
  Bolgov Ruslan, Lithuania   "Embrio"
  Watson Graeme, Australia   "Beautiful Music"
  Ribokaite Normante, Lithuania   "I want to fly 181"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Somali Chow David, Indonesia   "Amazing Bergsbotn in AM bw"
  Koh Yeokkian, Malaysia   "Charcoal worker 373"
  Sitnikov Stanislav, Russia   "Vatican spiral"
  Leung Cyril Kwok Keung, Hong Kong   "Slope road"
  Wong Yiu Wah, Hong Kong   "Sinking ship"
  Hassan Ahmed Mohamed , Qatar   "My Horse"
FK ELEMA Honorable mention
  Schmidt Kruno, Germany   "Modern Art"
  Hansen Michael, Denmark   "Outcast"
  Nguyen Duy Tuong, USA   "Lake TuyenLam 3"
  Michael Iosif, Cyprus   "OAKA Calatrava Arch"
  Tan Min, Malaysia   "TIBETAN NOMAD"
  Fletcher Simon, South Africa   "Old Six Pack Slipway"
JURY MEMBER Diploma
  Fieni Eugenio, Italy   "Maramures 8.53"
  Siayanti Elisabeth Chintia , Indonesia   "Breastfeeding Together"
  Conroy Derville, Ireland   "Contradictions"
CHAIRMAN Honorable mention
  Abbasov Allahkerim, Azerbaijan   "human geometry"
FSM Honorable mention
  Stan Valentina, Romania   "Feeling of the City"
  Bardossi Virgilio, Italy   "The cow"
 
SECTION D PEOPLE - Awards
FIAP Gold medal
  Lybaert Daniel, Netherlands   "Stiekem"
PSA Gold medal
  Nabi Dr Rashid Un, Bangladesh   "SHY"
FSM Gold medal
  Watson Graeme, Australia   "Tea For Two"
GRADAC PGI Gold medal
  Jakovljevic Branko, Serbia   "Milos"
VICTORY P.W. Gold medal
  Sitnikov Stanislav, Russia   "two women"
FK ELEMA Gold medal
  Paris Raimund, Germany   "rotes Kleid"
GRADAC PGI Silver medal
  Ribokaite Normante, Lithuania   "Housewife"
VICTORY P.W. Silver medal
  Segev Hanoch Noki, Israel   "Class"
FK ELEMA Silver medal
  Borko Ivo, Slovenia   "Looks"
GRADAC PGI Bronze medal
  De Decker Ivo , Belgium   "Hey you "
VICTORY P.W. Bronze medal
  Shtrkov Kiril, Macedonia   "Fighter"
FK ELEMA Bronze medal
  Dittus Nicole, Germany   "Gaia 3"
FIAP Honorable mention
  Azimov Orkhan, Azerbaijan   "Pilgrim"
  Pesterac Vojislav, Serbia   "5.oktober 650"
PSA Honorable mention
  Wang Lung Tsai, Taiwan   "Ta-liang Mountains3"
  Topaloglu Yucel Harika, Turkey   "Harika 702"
  Prince Heather, Australia   "Siblings"
  Price Colin, Wales   "friendship"
  Fletcher Simon, South Africa   "Swirling"
  Schmidt Barbara, Germany   "its magic"
GRADAC PGI Honorable mention
  Jovanovski Vladimir, Macedonia   "Sneak peek"
  Doyle Joe, Ireland   "Fredau Far Away"
  Strehlke Klaus, Germany   "Old age"
  Almushaifri Abdulla, Qatar   "Poetry Man "
  Fu Kin Keong, Macau   "Village Children"
  Jerszi Gabriella, Hungary   "Cat"
VICTORY P.W. Honorable mention
  Benson Ruth, Australia   "Model in Nice"
  Yong Robin, Australia   "Dreaming of a Maiko"
  Dang Quang Vinh , Vietnam   "Cuoc song mien bien "
  Rohan Md Tanveer Hassan, Bangladesh   "Madrasha Education 3"
  Alushevski Sasho, Macedonia   "Pisatelot"
  An Xiping, China   "Meditation before mosque"
FK ELEMA Honorable mention
  Goldin Leonid, Israel   "Women's Pain"
  Tran Sa Kim, USA   "Buddha Lesson Under a Tree Shadow 5498 "
  Nagy Lajos, Romania   "On the sand dunes"
  Fong Chanonn, Malaysia   "Suri Baby"
  Gunawan Markus , Indonesia   "The Second Class"
  Suherman Martha , Indonesia   "Bruna"
JURY MEMBER Diploma
  Tan Lee Eng, Singapore   "Yantian Workers"
  Chen Jinghui, China   "THE FUTURE STAR"
  Luo Yan, China   "National Train Day 40"
CHAIRMAN Honorable mention
  Duncan Valerie, UK   "Pas de Deux 02 mono"
FSM Honorable mention
  Gigos Colette, France   "Mont Saint Michel"
  Basha Rabia, Israel   "Single chair and shaykhs BW"





 
SECTION A OPEN COLOR - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
1024 257 50 242 128 42
AUSTRALIA
  Barrien Peter   "Kirkjufell waterfall"
      "An Icelandic Farm"
      "Petrel Cove glory"
      "Huanshan sunset"
  Boytell Kerry   "Dance of the Matador"
  Hardcastle Jill   "Light Horse Brigade"
  Nagtzaam Paul   "Sun Set At The Pier"
  Stevens Mark   "Beach Sunrise"
  Watson Graeme   "Lake George Dawn 2"
AZERBAIJAN
  Abbasov Allahkerim   "The way of love"
      "human and geometry"
      "Dance of Love"
  Qasimov Kelvin   "Gullivers"
BANGLADESH
  Nabi Dr Rashid Un   "KNITTING"
      "LIFE AND LINES"
  Rohan Md Tanveer Hassan   "Crossing The Baral River"
      "City Library Stuttgart"
      "Well Of Death 2"
      "Childhood In Rice Mill 2"
BELGIUM
  Bommerez Monique   "Avatar"
  De Decker Ivo   "horseriding in Landmannalaugar"
      "Gygjarfossi"
      "hot spot"
      "see and hear"
  Legrand Jean Luc   "Contraste de styles"
      "Mary statue"
  Simon Claude   "Birds and their shadow"
  Van Calsteren Louis   "La baie"
CANADA
  Chow Kai Hong   "Beautiful Morning"
      "Spring Day"
  Tam Kam Chiu   "Impression Lijiang show"
      "Reading by the door"
  Vijayan Thomas   "Glacier Boy"
CHINA
  An Xiping   "Desert camel shadow2"
      "SOIP OF LIFE"
  Chai Jiajun   "Cuba again17"
  Chen Lanfeng   "Looking for water 2"
      "Shoalsx2"
  He Yunsheng   "A1-The Old Craftsman-Yunsheng He"
      "A3-The Idyll-Yunsheng He"
  Luo Wenjie   "a warm current"
      "imagination of heaven and earth"
  Wang Li   "Go to sea"
      "Pastoral style"
      "return"
  Xiao Jinsheng   "Omo River Valley49"
      "The African children9"
  Zhang Xiaomin   "Blue memory"
DENMARK
  Moeller Nicolaj   "Faith 01"
      "Nathalie 2"
  Suszkiewicz Ole   "3 Watches"
      "On Bycycle 4"
ENGLAND
  Adamson David   "Gathered In"
      "Dales Farmhouse At Dusk"
  Mee Jon   "Elgol Storm"
FRANCE
  Le Carre Virginie   "Le pianiste"
      "Murmures de fantomes"
GERMANY
  Boehm Gerhard   "Windsurfer 3"
      "White Dress"
  Dittus Nicole   "Ceres"
      "The final Seduction"
      "Tippytoe"
  Paris Raimund   "Auto in Holzgarage"
      "Die Wanderin"
      "Schneeberg"
  Reibl Klaus   "Soider"
      "Go Round"
      "Ghosts"
  Schmidt Barbara   "the yellow bucket"
  Schmidt Kruno   "The red chapel"
  Strehlke Klaus   "Hermit - 136"
      "Old and Young"
      "Rotterdam-7887"
  Walch Michael   "Steg"
GREECE
  Skotiniotis Iannis   "Catwoman1"
HONG KONG
  Chung Raymond Yik Cheung   "Dragon Dance 003"
  Leung Cyril Kwok Keung   "horses running down hill"
      "Horses"
HUNGARY
  Aczel Peter   "Cubes"
      "On the Fly"
  Barakonyi Karoly   "Jesus 7"
  Bezdan Jozsef   "Closing_time"
      "Cross"
  Sandor Horosnyi   "Old fisherman"
      "Touching the sky"
INDIA
  Bysack Subrata   "PLAYING GOAT"
  Datta Shourjendra   "PLEASE SPARE ME"
      "FRIENDS FOR LIFE"
  Paul Abani   "FRIENDSHIP"
      "THE MODEL 1"
  Roy Soumesh   "HELP ME"
INDONESIA
  Binglie Mery   "Morning at Inle Lake"
      "Street Barber Shop"
  Javran Pamela Alexis Callista   "Scituato Lighthouse from the east"
      "Situ Gunung Empty"
      "Scituato Lighthose on sunset"
  Kosasih Andreas   "GONG MAKER"
  Morrison Herman   "Guardians of Omo Valley"
      "Red Zone"
      "The Mursi"
  Nugraha Handi   "Being happy is simply"
  Sanjaya Aris   "A Thousand Splendid Suns "
      "Drying The Nets"
      "Floating Market"
  Sarmili Stephanus Junardi   "invoke"
      "number 75"
  Siayanti Elisabeth Chintia   "mongolian horses"
      "silk journey"
  Somali Chow David   "Aurora In Bergsbotn Norway2"
      "Sunrise in Sakrisoy fishing village in Norway"
IRELAND
  Conroy Derville   "Triangle"
      "Circus Tears"
  Doyle Joe   "Fredau Golden"
      "Fredau By The Window"
      "Joceline By The Window"
  Maher Paul   "Small Seastack"
  Strapec Michael   "Cinderella"
      "Goodfella"
      "Horseman"
ISRAEL
  Goldin Leonid   "Give back"
      "Diagonal"
      "SINGER"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "La grata"
      "Agriturismo"
      "Valdarbia"
  Fargione Giuseppe   "esplosione di colori"
  Fieni Eugenio   "Maramures 8.79"
  Monchi Silvano   "Senanque"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Blue Fishing Nets 2"
      "Three Girls Sand Dune 2"
LITHUANIA
  Bolgov Ruslan   "Fashion geometry"
      "Sailing the fields of gold"
      "Tha tale of two roses"
      "TVSet"
  Ribokaite Normante   "Upstairs 3"
MACAU
  Fu Kin Keong   "Follow the circle"
      "Fishing In Dawn"
      "Lost in maze"
      "Kitchen Lovers"
MACEDONIA
  Alushevski Sasho   "Jupiter"
  Angelovski Dejan   "Hm..."
  Ilievski Filip   "Curve"
      "Kimmo Pohjonen 01"
      "Kimmo Pohjonen 02"
  Jovanovski Vladimir   "Disbalance"
  Maksimovski Gligor   "Door waiting"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Incensed Sticks Drying"
      "Sewing Fish Net2"
      "Water City3"
  Tan Min   "THE WALKERS"
      "PACU JAWI"
NETHERLANDS
  Halbach Willem   "Dame met hoed"
      "Between concrete"
  Lybaert Daniel   "Landschap en fietser"
NORWAY
  Sveen Atle   "Ilva in the river III"
      "Ilvy in a nest II"
      "Ivory Flame in ivy IV"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "coming"
  Aljabri Mahmood   "BLUE EYES"
      "SCHOOL GIRL"
      "KASHMIR GIRL"
QATAR
  Almushaifri Abdulla   "With My Dreams "
      "Golden Path"
      "Visit To Sultan Qaboos Mosque "
      "Lovely Story "
  Hassan Ahmed Mohamed   "Green Groove"
      "Open Shape"
ROMANIA
  Nagy Lajos   "Camel running on the dune"
  Ovidiu Gabor   "Arch to the sky"
      "Beautiful profile"
  Stan Valentina   "Looking to the Faces"
      "Venice"
RUSSIA
  Sitnikov Stanislav   "Silhouette on orange"
      "Cafe dog"
      "in museum"
SERBIA
  Jakovljevic Branko   "Mol"
  Pesterac Vojislav   "Ivanovo-Oar 344"
      "Kotor 7116"
      "Rukavac 8918"
      "Spectators 1113"
  Vukicevic Djordje   "Chinese man 025"
      "Eye"
      "Sword 003"
SINGAPORE
  Tan Lee Eng   "Collecting Salt 5"
      "Lady Mending Nets 4"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Dance on the water"
      "In blue"
      "Storks 10"
      "Tomb of war victims"
  Papic Nevenka   "Deep purple"
      "Dreamdunes"
      "Walk on the edge"
SOUTH AFRICA
  Fletcher Simon   "Stormy Morning"
      "The Gathering"
      "Fisherman"
SPAIN
  Gil Joan   "Al trote"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Playing with friends"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Africana 3"
TAIWAN
  Lee Chen Shin   "A pentium"
  Lee Hsiu Chin   "Lip plate women-01"
  Tzeng Chin Fa   "The Buddha light shines Nanjing China"
      "Tree of Life the low tide beach presents two trees patterns and people walk in the middle"
  Wang Lung Tsai   "Apricot flower ravine1"
      "Great Wall1"
      "Guangdong2"
  Wang Mono   "Rainbow Village"
TURKEY
  Demir Gunes   "gunes 006"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 700"
  Eguz Meral   "meral 701"
  Ergin Zeynep Banu   "Zbanu 91"
  Geylan Levent   "Levent 615"
  Geylan Mehmet   "Mehmet 600"
  Macoro Niso Nisim   "Macoro 705"
  Ozar Ilkem   "Ilkem 800"
  Ozturk Esra   "Esra 801"
UK
  Beardmore David   "One Step at a Time "
  Cathie Brian   "Brimilsvellir Footsteps"
      "Moody Elgol"
  Mcdonald Ann   "Moon Dancer"
      "Evening Light on the Rocks"
USA
  Akhter Rowshan   "Oculas"
  Bui Triet   "Bike Racing"
      "Fish Net Cleaner"
      "Palouse Barn"
  Nguyen Duy Tuong   "Terraces fields 1"
      "Starting season 2"
      "Lake Tuyen Lam 9"
      "Growing rive season 8"
  Nguyen Minh   "Horseshoe Bend"
  Salim Mohammad Ali   "Oculas and WTC"
  Schnelzer Jr   "Desert Camping"
VIETNAM
  Dang Quang Vinh   "Fishing net Xiep "
      "Hoa thep "
      "Nhip dieu trong lao dong "
  Le Duc Toai   "Elagant action"
      "Harvesting salt "
      "Life on the river 1"
  Pham Huy Trung   "Fishing 1"
      "Fishing 2"
      "Fishing 3"
WALES
  Davies Tony   "Ukulele Players"
  Libby Jayne   "Promise of the Tide"
 
SECTION B NATURE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
732 184 47 180 110 38
ARGENTINA
  Argerich Esteban   "Tears"
      "Feeding Babies"
AUSTRALIA
  Barrien Peter   "The Tui Bird"
  Boytell Kerry   "Azure Winged Magpie"
      "My Perch"
  Evans Vanessa   "Straw-necked Ibis"
  Filiaggi Nadia   "Two Time"
  Hinton Sally   "Noisy Neighbours"
      "Underwater Battle"
  Moritz Vicki   "Curious robin"
  Stevens Mark   "Bath Attendant"
  Towning Alison   "Indian Roller"
      "Rainbow Bee-eater"
  Yong Robin   "Two Frogs Together"
BELGIUM
  Daneels Nadia   "silhouette"
  De Decker Ivo   "lava waterfall"
      "kneeling elk"
  Van Calsteren Louis   "Lionnes"
      "Trace"
CANADA
  Fu Wei   "feed 1122"
  Vijayan Thomas   "Lion Matting"
CHINA
  He Yunsheng   "B2-Harvests-Yunsheng He"
  Liu Jian   "Cloud surge"
      "Glacier drift cloud"
  Long Fengying   "Kingfishers30"
      "Little Egret48"
  Luo Wenjie   "a mirage"
      "A winter story"
      "Silver cover"
  Wan Yi   "Birds Perching In Lake"
      "ELK"
  Xu Xiaomei   "Never apart"
CYPRUS
  Hadjipavlou Thanasis   "Fly in the sky"
  Michael Iosif   "Cliff formation"
  Yiallouris George   "BLACK REFLECTION"
DENMARK
  Hansen Michael   "Butterfly"
  Jensen Roland   "Dama "
      "Deer529"
  Lyngsie Jes   "Stag"
ENGLAND
  Adamson David   "The Food Pass"
  Eva Rod   "Squirrel and Coal Tit"
  Jenkin Barbara   "Red Eyes Orange Feet"
  Jenkin Malcolm   "Ascent Thoughts"
  Mee Jon   "Six Spot Burnet Moths"
FRANCE
  Anagnostidis Marc   "Femelle Taurica"
      "Accouplement De Mantes"
      "Anthocharis Et Filicaria 3"
      "Majuscula Et Calopteryx"
  Gorse Gerard   "Les cypres"
  Le Carre Virginie   "Alternative colors"
GERMANY
  Bollenbacher Guenter   "on the hunt"
  Bruder Ursula   "Lofoten coast 3"
      "Lofoten coast 4"
      "Lofoten shore 2"
  Paris Raimund   "Balz auf Felsen"
  Reibl Klaus   "Flamingo"
  Schmidt Barbara   "spiderwebs"
  Schmidt Kruno   "Brown Eyes"
      "The Pair"
  Schwinges Klaus   "Besprechung 2 SW"
  Walch Michael   "Flamingo"
GREECE
  Baladakis George   "the grashoppers 5"
HONG KONG
  Cheung Catherine Pui Kuen   "How are You"
      "stand Firm"
  Chung Raymond Yik Cheung   "Flamigo 001"
      "Sunset Peak 004"
HUNGARY
  Bezdan Jozsef   "Earth_ crease"
      "Frog_love"
      "King_vave"
  Csilla Bolvari   "Wilderness"
  Kiss Imre   "Bud"
      "Water balls"
INDONESIA
  Binglie Mery   "balanced"
  Gunawan Lina   "Big Breakfast"
  Gunawan Markus   "Nepa in the morning"
  Javran Pamela Alexis Callista   "Feeding Bird 5"
      "Bird Feeding 10"
      "Green Turtle "
  Lim Mahendra Putra   "Kaka Point"
      "Pesona Beach"
  Morrison Herman   "Batu Payung Beach"
      "Tiu Kelep Waterfall"
  Nugraha Handi   "Pines Forrest"
      "Tarsius in their hole"
  Sanjaya Aris   "Nature Song"
  Siayanti Elisabeth Chintia   " Misty Morning"
      "Lake Baikal"
  Somali Chow David   "Amazing Yellow Fish In Papua"
      "Ocean Waves in Devil Teeth Norway2"
      "Puffin in the rain2"
  Suherman Martha   "BALI_WAVES"
  Yudiarta Lili   "Kanas Lake -Xinjiang"
IRELAND
  Conroy Derville   "Penguins on Ice 2"
  Doyle Joe   "Who Is Watching Who"
      "Kingfisher Perch Split 1"
      "Robin In The Shade"
      "Kingfisher Ascent 2"
ISRAEL
  Baron Michael   "Sunrise on Hula Lake"
  Basha Rabia   "Heron bird 3"
ITALY
  Merello Marco   "A becchi Corti"
      "Discussioni Animate "
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Fear Macaques Colour"
      "Rhino and Its Ball"
      "Sleeping Macaques Colour"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Force of life - 1"
KUWAIT
  Bouresli Hamad   "Rare Clash"
      "Egrets Fight"
LITHUANIA
  Bolgov Ruslan   "The burning ice"
      "The ice tower"
  Ribokaite Normante   "Morning with duck 181"
      "EARLY MORNING"
      "Loud"
MACEDONIA
  Alushevski Sasho   "kozjak"
  Angelovski Dejan   "P22016"
  Maksimovski Gligor   "Planina Cer"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Surrounded3"
  Koh Yeokkian   "Delicious 31"
      "Delicacies 418"
      "Delicacies 485"
NETHERLANDS
  Lybaert Daniel   "Genegenheid in ZwW"
      "Verveling in ZwW"
      "Jong olifantje in ZwW"
      "Liefkozing"
NORWAY
  Sveen Atle   "Egret in rain"
      "Fishing egret"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "Flamingos ii"
  Alhadhrami Khalid   "omani spiny-tailed lizard"
      " continuity of life"
  Aljabri Mahmood   "Athoom spring"
      "Horse lake"
QATAR
  Almushaifri Abdulla   "After The Rain "
      "Green Desert "
      "Desert Lines "
      "Milky Way Flower "
ROMANIA
  Nagy Lajos   "Bass Rock"
SERBIA
  Jakovljevic Branko   "Green sea"
      "Perazica Do"
  Pesterac Vojislav   "Prokletije 5693"
  Radomirovic Ratomir Dr   "polyommatus icarus"
      "drops"
SINGAPORE
  Heng Zee Kek   "Lonely in the rain"
  Tan Lee Eng   "Kingfisher Fishing"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Dead guard"
  Papic Nevenka   "Etherycal moments"
      "Golden awakenings"
      "Willow blue"
SOUTH AFRICA
  Fletcher Simon   "Whatcha Up To"
SWITZERLAND
  Jenzer Urs   "Weissbartgnus 9"
  Marchand Alain   "Brame II1"
TAIWAN
  Lee Hsiu Chin   "Protected heart-01"
      "snails-01"
  Tsai Chin Chin   "Green hill snail"
      "Love in the morning light"
      "Spiny mantis"
  Tzeng Chin Fa   "Waterfall and oblique light"
      "Psilopogon nuchalis Brooding"
  Wang Mono   "Clouds"
UK
  Devine Bob   "great grey owl hunting in snow"
  Duncan Valerie   "Mice Amongst the Brambles"
  Mcdonald Ann   "Porcelain Fungus after Rain"
      "Fly Agaric"
USA
  Akhter Rowshan   "Birds Taking Off"
      "Waiting"
  Bui Triet   "Get Out My Way"
      "Waiting for Feeding"
  Johnson Norman   "Cubs Following Mom"
      "The Lunge"
  Nguyen Duy Tuong   "Mother love"
      "Challenge 2"
      "Snail"
      "Shaping"
  Salim Mohammad Ali   "Dusk at Beach "
  Schnelzer Jr   "Entering the Wave"
      "Pallid Bat 4"
VIETNAM
  Dang Quang Vinh   "Mua kho "
      "Milky way - Con Dao "
WALES
  Davies Tony   "Elephant Family"
  Evans Tommy   "Great white landing in the reeds"
  Libby Jayne   "Harvest Mice"
      "Best Friends"
 
SECTION C OPEN MONOCHROME - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
863 216 47 213 125 38
AUSTRALIA
  Casey Bronwen   "Kissed By Dawn"
  Chu Chen   "Defy"
  Dean Gordon   "Stretching"
  Evans Vanessa   "Bunjil Place Roof 2"
  Filiaggi Nadia   "Man with Bike and Dog"
  Hardcastle Jill   "City Lights"
      "Winter's Path"
      "Wildwood_1"
  Prince Heather   "Leader of the Pack"
  Stevens Mark   "Furrowed Fields"
  Watson Graeme   "Beautiful Music"
      "Daddys Little Angel"
      "Womens Rugby Union 4"
  Yong Robin   "The Wonders of Venice"
      "The Aristocrat"
      "The Beauty of a Prayer"
AZERBAIJAN
  Abbasov Allahkerim   "human geometry"
      "Street geometry"
      "geometry architecture"
      "Street Minimalism"
  Najafov Dilavar   "Our past"
  Serdarov Shahin   "harmony of love"
BELGIUM
  Daneels Nadia   "peace"
  Legrand Jean Luc   "Ouvrir le cercle"
  Moortgat Wim   "Atrtick"
  Van Calsteren Louis   "Taques"
      "Upstairs"
CANADA
  Chow Kai Hong   "Harvesting"
      "Triangle and Squares"
  Ye Danlei   "Xiapu30"
CHINA
  An Xiping   "GALLOPING HORSE 2"
      "GRAZING 3"
      "MERCEDES"
  Chen Lanfeng   "Transitions on the road Cx"
  Chen Xinxin   "The Nenets campsite5"
  Luo Wenjie   "give their full attention"
      "The angel in demon castle"
  Wang Li   "The morning mist"
  Xiao Jinsheng   "Omo River Valley56"
CYPRUS
  Hadjipavlou Thanasis   "At work"
      "Step by step"
  Michael Iosif   "OAKA Calatrava Arch"
      "Pattern"
      "Planet earth"
  Yiallouris George   "SHOEMAKER OF ARSINOIS "
DENMARK
  Hansen Michael   "Girls in kitchen"
      "Outcast"
  Jensen Roland   "AB_025BWAB_025BW"
      "By the wind"
      "Diviana_passion_1BW"
  Lyngsie Jes   "Olstinden Reine"
  Suszkiewicz Ole   "Evening Red"
      "Roof Sport"
ENGLAND
  Adamson David   "Caithness Wind Farm"
  Edmunds Glyn   "The 3 Muses "
      "Windows 2 Blonde 1 "
  Goode Bob   "Trouble Behnd"
  Jenkin Malcolm   "Cubic Pose"
  Stelling Julian   "Steam Power"
GERMANY
  Boehm Gerhard   "Duo 5 - SW"
      "Duo 10 - SW"
      "Table Top - SW4"
  Bollenbacher Guenter   "tracks"
      "power plant"
  Bruder Ursula   "Lofoten ice 3 sw"
      "Lofoten coast 1 sw"
  Dittus Nicole   "Dance of Temptation"
      "Holy Helena"
      "The last Dance"
  Ewert Michael   "Samuel Becket Bridge"
  Ludwig Peter   "Nadine I"
  Paris Raimund   "Krebs auf Podest"
      "Spagat am Fluss"
      "Wasserakt"
  Reibl Klaus   "Tunnel"
      "Exhibition"
  Schmidt Barbara   "cuboid"
  Schmidt Kruno   "Beetween the rocks"
      "Modern Art"
      "Rainy day"
  Schwinges Klaus   "Aisha 13 SW"
  Strehlke Klaus   "Erasmus Bridge-0963"
      "Erasmus Bridge-0968"
      "Tiger and Tu.-2430"
HONG KONG
  Chung Raymond Yik Cheung   "Clay Pot Worker 004"
  Leung Cyril Kwok Keung   "Running scene"
      "Slope road"
  Wong Yiu Wah   "Circle game"
      "Sinking ship"
HUNGARY
  Aczel Peter   "Classic"
  Barakonyi Karoly   "Icy day 1"
      "Surface"
  Bezdan Jozsef   "Homeward"
  Jerszi Gabriella   "Pairs"
  Kiss Imre   "At the big tree"
      "Looking back"
  Sandor Horosnyi   "Age of dreams"
  Tokolyi Csaba   "Plane wreck Iceland"
INDIA
  Datta Shourjendra   "THE OUTSIDE WORLD"
  Paul Abani   "GEOMATRY"
      "IN TWO MINDS"
INDONESIA
  Binglie Mery   "Pacu Jawi Batu Sangkar"
  Gunawan Markus   "Agra Train Station_"
  Javran Pamela Alexis Callista   "Permaqui Lighthouse"
      "Wanaka Lake"
  Kosasih Andreas   "COOKING RICE"
  Lim Mahendra Putra   "Padang Boy"
  Morrison Herman   "Affection"
      "Mom & Kid"
      "Triad"
  Nugraha Handi   "Leaning with fun"
      "Pacu Jawi"
  Sanjaya Aris   "Playing The Umbrella"
  Sarmili Stephanus Junardi   "Enjoy Life"
  Siayanti Elisabeth Chintia   "Breastfeeding Together"
      "Breastfeeding"
      "Mother and Child"
  Somali Chow David   "Amazing Bergsbotn in AM bw"
      "Amazing Iceberg in Greenland bw"
  Yudiarta Lili   "catch fish with a net"
      "Framing of White Pagoda "
IRELAND
  Conroy Derville   "Contradictions"
      "Urban Explorer"
  Doyle Joe   "Lulu Arched Mono"
      "Anete Below"
      "Fredau In The Stairwell"
  Maher Paul   "Pebbles on the Beach"
  Strapec Michael   "see you in heaven"
      "Bengoro"
      "Never lose your hope"
ISRAEL
  Basha Rabia   "And God created woman BW"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "The cow"
  Fieni Eugenio   "Maramures 8.53"
      "Piazza Gae Aulenti"
  Maina Andrea   "Down to the country"
  Monchi Silvano   "Distributore di Benzina"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Children Happy Play BW 1"
      "Farmer and Buffaloes BW"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Portrait with shadow"
      "Rainy day"
LITHUANIA
  Bolgov Ruslan   "Embrio"
      "Moet"
      "The face"
  Ribokaite Normante   "I want to fly 181"
MACEDONIA
  Alushevski Sasho   "fusbal"
  Ilievski Filip   "Ringi Ringi"
      "Table"
  Jovanovski Vladimir   "Camera man"
      "Morning shooting"
  Maksimovski Gligor   "Deda solunac"
  Shtrkov Kiril   "MOB 7"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Converging"
      "Roller Coaster"
  Koh Yeokkian   "Charcoal worker 373"
  Tan Min   "TIBETAN NOMAD"
      "LONGJI TERRACE WOMEN"
NETHERLANDS
  Lybaert Daniel   "Isendica Experiment 2"
      "Mono Contpiep"
      "Verdriet in Doel in ZwW"
NORWAY
  Sveen Atle   "Fredau XVI"
POLAND
  Szczytkowski Marek   "WAVE"
      "WANDERERS"
QATAR
  Almushaifri Abdulla   "Long Way "
      "Take Me Home Bw "
      "Hayder Museum "
      "Mastering Saaf Bw "
  Hassan Ahmed Mohamed   "Highlight"
      "My Horse"
ROMANIA
  Ovidiu Gabor   "Roxanne"
      "Sheepfold in winter night"
  Stan Valentina   "Hallgrimur Church"
      "Feeling of the City"
RUSSIA
  Sitnikov Stanislav   "Vatican spiral"
SERBIA
  Jakovljevic Branko   "Bench Perazica Do"
      "Bench under the treetop"
      "Boy and crosses"
      "Foot"
  Pesterac Vojislav   "Mark 2285"
      "Space guidepost 3715"
      "Submarine 0447"
      "Trinidad 2417"
  Vukicevic Djordje   "M"
      "Sremska Mitrovica"
      "Camel caravan 009 BW"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Business and pleasure"
  Papic Nevenka   "Warriors in time"
SOUTH AFRICA
  Fletcher Simon   "Aberdeen Church"
      "Old Six Pack Slipway"
SPAIN
  Gil Joan   "Piove"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "In to the Sea"
TAIWAN
  Chen Chidi   "Bull-Running Race"
  Lee Chen Shin   "yarn"
  Lee Hsiu Chin   "Children-03"
  Wang Lung Tsai   "Aka village31"
TURKEY
  Tansu Gulay   "Asura 15"
UK
  Cathie Brian   "Isollation"
  Duncan Valerie   "Portrait of Anna mono"
      "Karola"
  Mcdonald Ann   "Supervising the Work"
      "Nepali Man and Wife"
USA
  Bui Triet   "Chasing The Cow"
      "Desert Shadow"
  Nguyen Duy Tuong   "Growing rice season 17"
      "Lake TuyenLam 3"
  Salim Mohammad Ali   "Junkyard Child Worker_8325"
VIETNAM
  Le Duc Toai   "Coastal fishing morning"
  Pham Huy Trung   "Fishing 4"
      "Buffalos Boys"
      "In the ducks farm"
      "Fishing 5"
WALES
  Davies Tony   "llandudno Pier in the Evening"
      "Upper nant Ffrancon"
  Libby Jayne   "Alone in Nature"
 
SECTION D PEOPLE - Acceptances
 
TOTAL ACCEPTED
Works Participants States Works Participants States
844 212 47 211 132 41
AUSTRALIA
  Benson Ruth   "Model in Nice"
  Boytell Kerry   "Masai Lady"
  Filiaggi Nadia   "Girl with Bowl"
  Moritz Vicki   "Mysterious"
  Prince Heather   "Siblings"
  Stevens Mark   "Basement"
      "Shoe Shine"
      "Still Waiting"
  Watson Graeme   "Car Park Coffee"
      "So Many Years"
      "Tea For Two"
  Yong Robin   "Dreaming of a Maiko"
      "Harmony in Time"
AZERBAIJAN
  Abbasov Allahkerim   "Human in Geometry "
      "Friends"
      "Deep Gaze"
  Azimov Orkhan   "Pilgrim"
  Serdarov Shahin   "family of martyr"
  Zeynalov Ramil   "family of martyr"
BANGLADESH
  Nabi Dr Rashid Un   "POVERTY"
      "SHY"
  Rohan Md Tanveer Hassan   "Red Chili Pickers 3"
      "Sand Porter"
      "Madrasha Education 3"
      "Rohingya Exodus"
BELGIUM
  De Decker Ivo   "old poor woman"
      "Hey you "
CANADA
  Kwan Phillip   "Smoking 12"
  Ye Danlei   "Huian women39"
CHINA
  An Xiping   "Meditation before mosque"
      "Space"
  Chen Jinghui   "THE FUTURE STAR"
  Chen Lanfeng   "Tribal people 20"
  Chen Xinxin   "Eight generals11"
  He Yunsheng   "D4-The Charm-Yunsheng He"
  Long Fengying   "Omo River Valley70"
      "painting on face11"
  Luo Wenjie   "the deep eyes"
  Luo Yan   "National Train Day 40"
      "The ancient town15"
  Xiao Jinsheng   "Ethiopia30"
CYPRUS
  Hadjipavlou Thanasis   "Looks here and there"
  Michael Iosif   "Freestyle football"
ENGLAND
  Edmunds Glyn   "1920's Flapper"
  Goode Bob   "Tender Moment"
      "Brave"
  Jenkin Barbara   "Tension Stretch"
  Mee Katrina   "Solitude"
FRANCE
  Gigos Colette   "Mont Saint Michel"
  Gorse Gerard   "Velo dans la rue"
  Le Carre Virginie   "The kite"
GERMANY
  Dittus Nicole   "A long Time Ago"
      "Gaia 3"
  Paris Raimund   "Grazil"
      "rotes Kleid"
  Reibl Klaus   "Under Observation"
  Schmidt Barbara   "its magic"
      "just in time"
      "move in the rain"
  Schmidt Kruno   "Engineer"
  Strehlke Klaus   "Old age"
  Walch Michael   "Zeit"
      "Stella1"
      "Stella2"
HONG KONG
  Cheung Catherine Pui Kuen   "Peanuts Hawker"
  Chung Raymond Yik Cheung   "Village People 001"
      "Old Man 001"
HUNGARY
  Csilla Bolvari   "Doroti"
      "Little madcap"
  Jerszi Gabriella   "Cat"
      "Golden smile"
  Sandor Horosnyi   "Paterfamilias"
  Tokolyi Csaba   "Blacksmith"
INDIA
  Bysack Subrata   "BONDED ELEPHANT"
  Roy Soumesh   "PRAYER"
INDONESIA
  Binglie Mery   "Waiting"
  Gunawan Lina   "Busy Evening"
      "Street Food"
  Gunawan Markus   "the harbor workers"
      "The Second Class"
  Javran Pamela Alexis Callista   "Activity in the river"
      "Marius The Dani Tribe 1"
  Morrison Herman   "Cradle of Life"
      "Yarn Spinner"
  Nugraha Handi   "Carrying Limestone"
  Sanjaya Aris   "After Party"
  Somali Chow David   "Three Miao ladies"
  Suherman Martha   "Bruna"
      "HORSERIDER_BATTLECRY"
  Yudiarta Lili   "Long Neck Tribe"
IRELAND
  Conroy Derville   "The Tailor"
  Doyle Joe   "Zoi Forgive Me"
      "Fredau Far Away"
      "Rachelle In Thought"
      "Rachelle Reclines"
ISRAEL
  Basha Rabia   "Single chair and shaykhs BW"
  Goldin Leonid   "Roses for loved ones"
      "Women's Pain"
      "Garlic on the balcony"
  Segev Hanoch Noki   "Class"
ITALY
  Bardossi Virgilio   "Hanging clothes"
      "Wedding"
      "Rugaciune"
JAPAN
  Teo Chin Leong   "Two Girls Sand Dune 3"
      "Two Girls Sand Dune BW 1"
KAZAKHSTAN
  Korenchuk Valery   "Berkutchy"
      "Street painter -5"
      "Zerger - Handworker"
LITHUANIA
  Bolgov Ruslan   "Born to be real"
      "She"
      "Sonata in la nu"
  Ribokaite Normante   "Passers by 18"
      "Hot minds"
      "Senior calmness 1"
      "Housewife"
MACAU
  Fu Kin Keong   "Farmhouse Kitchen"
      "Village Children"
MACEDONIA
  Alushevski Sasho   "Pisatelot"
  Ilievski Filip   "Waiting for bread"
  Jovanovski Vladimir   "Sneak peek"
  Korunoski Dimce   "Life in Kratovo 2"
  Maksimovski Gligor   "Fraer iz Stuble"
      "Hipik"
  Shtrkov Kiril   "Fighter"
      "She and She"
MALAYSIA
  Fong Chanonn   "Suri Baby"
  Koh Yeokkian   "At work 180"
      "Charcoal worker 2"
NETHERLANDS
  Halbach Willem   "Communicatie"
  Lybaert Daniel   "Treinmachinist"
      "Stiekem"
      "Vrouwtje achter raam"
      "Piepeke duik"
NORWAY
  Andersen Harald K   "Motions At The Museum"
  Sveen Atle   "Fredau VII"
      "Ilvy and Silvy on a bed"
OMAN
  Al Ajmi Ali   "we are here"
      "smile iii"
  Aljabri Mahmood   "THE SHEPHERD OF CAMELS"
QATAR
  Almushaifri Abdulla   "Blinking Eye "
      "Sami "
      "Poetry Man "
  Hassan Ahmed Mohamed   "Harmony"
ROMANIA
  Cinteza Paul Marius   "Half light"
  Nagy Lajos   "On the sand dunes"
  Ovidiu Gabor   "The game of life"
RUSSIA
  Sitnikov Stanislav   "democracy"
      "two women"
      "Eyes of Old Havana"
  Suloev Alexey   "Father and little son"
SERBIA
  Jakovljevic Branko   "In front"
      "Milos"
      "Reader of newspapers"
      "Religious procession"
  Pesterac Vojislav   "5.oktober 650"
      "Coffee bar 0122"
      "En passant 2216"
      "Sevdah-Guca 3"
  Vukicevic Djordje   "Jeff"
      "Priest 022"
SINGAPORE
  Heng Zee Kek   "Porter"
  Tan Lee Eng   "Yantian Workers"
SLOVENIA
  Borko Ivo   "Looks"
      "My wedding photo"
  Papic Nevenka   "The girl with a fishing net"
SOUTH AFRICA
  Fletcher Simon   "Swirling"
SPAIN
  Gil Joan   "Rain"
SRI LANKA
  Bandara Pandula   "Generation Gap"
TAIWAN
  Tzeng Chin Fa   "Angel's kiss underwater photography "
      "Charcoal open kiln_start working in the early morning 0030 am disappearing skill"
  Wang Lung Tsai   "Hongkong4"
      "Ta-liang Mountains3"
TURKEY
  Demir Gunes   "gunes 007"
  Demirci Nuray Baser   "Nuray 721"
  Eguz Meral   "meral 721"
      "Meral 725"
  Erenmemisoglu Canan   "Canan 51"
      "Canan 73"
  Ergin Zeynep Banu   "Zbanu 17"
  Guido Niko   "Zanzibar 112"
  Karaarslan Nese   "Nese 760"
  Omur Nur Tansu   "Omur 807"
  Ozar Ilkem   "Ilkem 801"
  Sav Murat   "Murats 706"
  Sivri Talat   "Talat 901"
      "Talat 700"
  Topaloglu Yucel Harika   "Harika 702"
UK
  Cathie Brian   "Sapphires Pearls and Lace"
  Duncan Valerie   "Pas de Deux 02 mono"
  Grafton Jacqui Jay   "American Footballer"
  Mcdonald Ann   "Preparing Lunch"
  Whitty Chris   "Hitting the high notes"
USA
  Akhter Rowshan   "Elegant Lady of India"
  Bui Triet   "Conical Hat Workshop"
      "Just Another Day"
      "Weave Fishing Nets"
  Nguyen Duy Tuong   "Learning to play Cong Chieng"
  Salim Mohammad Ali   "Paddy Drying "
  Schnelzer Jr   "Beautiful Sarah"
  Tran Sa Kim   "Buddha Lesson Under a Tree Shadow 5498 "
VIETNAM
  Dang Quang Vinh   "Fishing net 2"
      "Cuoc song mien bien "
      "Wonem net mending "
  Pham Huy Trung   "In the salt field 2"
WALES
  Davies Tony   "The Winner is Katie Archibald"
  Libby Jayne   "The Mother of Dragons"
      "The Bay of Dreams"
      "Dancing in the light"
  Price Colin   "breaking all the rules"
      "celebrating love"
      "friendship"
Please wait...